Köşe Yazısı

ECEVİT’İN ZİHNİ SİNİR PROJESİ’NDEN DERS ALMAK GEREKİR…

2000 li yıllara yaklaşırken Devlet Bahçeli’nin de bulunduğu Ecevit Hükümeti yeni bir ekonomik model icad etti. Buna göre Ecevit, dolar kurunu sabit tutacağını Dünya’ya ilan etti. Yani Dünya’da doların hareketi..

ECEVİT’İN ZİHNİ SİNİR PROJESİ’NDEN DERS ALMAK GEREKİR…

2000 li yıllara yaklaşırken Devlet Bahçeli’nin de bulunduğu Ecevit Hükümeti yeni bir ekonomik model icad etti. Buna göre Ecevit, dolar kurunu sabit tutacağını Dünya’ya ilan etti. Yani Dünya’da doların hareketi ne olursa olsun Türkiye’deki TL karşılığı sabit kalacaktı. Ekonomiden anlayanlar ”Yapma, etme!” dediler ama dinletemediler. Sonuçta piyasa öylesine gerildi ki bir masadan, öbür masaya fırlatılan Anayasa kitabı ile beklenen patlama oldu. Gecelik faizler 3000 lere ulaştı. Galiba sonuçta 11 banka battı. Yapılan ilk genel seçimlerde Bahçeli de, Ecevit de baraj altında ve TBMM dışında kaldı.

***

Ekonomi bir bilimdir. Kuralları, kanunları vardır. Örneğin faiz düşürülürse enflasyon düşmez. Enflasyon düşerse faiz o zaman düşer. Enflasyonun ise nasıl düşeceği bellidir. Oturup size kendi ekonomi birikimimden örnekler verecek değilim. Zaten beni dinlemek yerine, şu anda enflasyonla uğraşan dünya bu konuda ne yapıyor diye merak edip araştırsanız ekonominin kitabını yazmanıza, okumanıza gerek kalmaz. Örneğin Amerika’da %2 den %7 ye çıkan ve hala yükselme eğilimi gösteren enflasyona karşı alınan önlem nedir? Bunu öğrenin yeter. ABD 2022 yılı içerisinde 3 kez faiz artırımına gideceğini şimdiden açıkladı.

Aklın ve bilimin yolu birdir. Kapitalist ekonominin kuralları bellidir.

***

Hem herkes Mersin’e giderken siz tersine gideceksiniz, hem de DIŞ GÜÇLER diyerek halkı aldatabileceğinizi düşüneceksiniz. Dış güçler enflasyonu düşürmek için ne yapıyorsa örnek alsanız da sonuçta hem ülkeyi hem de kendinizi yakmak durumunda kalmazsınız iyi olmaz mı? ABD mi size “1 yıl içinde 3 Merkez Bankası Başkanı değiştirin” dedi? “Tüm komşularınızla kavga edin, savaş naraları atın” mı dedi? “Yargının bağımsızlığını yerin dibine sokun. TEK akılla bu ülkeyi yönetin “ mi dedi? “Saraylar yapıp har vurup harman savurun” mu dedi? “Kurduğunuz vakıflara dünyanın parasını aktarın, onlar da bunu diledikleri gibi harcasınlar” mı dedi?

Daha sayayım mı?

***

Erken seçim olur mu? Zor.. AKP seçim yasasını gündeme getirmiyor. Çünkü bugünden seçim yasasındaki baraj % 5 lere düşürülse MHP’nin saf değiştireceğini ve derhal erken seçime gideceğini biliyor. MHP bugünkü %10 luk seçim barajı ile AKP olmadan bir yere varamayacağını biliyor. O nedenle başka çaresi kalmayan Bahçeli de kayıtsız şartsız AKP’yi desteklemeye devam ediyor. Halbuki ecelden ve seçimden kaçış yok.. Enikonu, en fazla bir buçuk yıl sonra sandık milletin huzuruna gelecek. Halbuki “Zararın neresinden dönülse kardır” diyerek bugünden sandığı getirmek hem kendileri için, hem de bu ülke için, bu ülkenin insanları için en akılcı çözümdür.

***

Ecevit’in “Zihni Sinir” projesinin sonucu yaşanarak görülmüştür. Bilimle inatlaşmak olmaz. Reçeteleri acı da olsa enflasyondan kurtulmanın yolu ve yöntemleri bellidir. Yanlış yapan, bilimle inatlaşan Ecevit DSP’yi yok etti. Yani sonuçta bu yanlışların faturasını birileri sandıkta mutlaka ödüyor. O sandık er ya da geç buraya gelecek ve bugünün faturasını da elbette birileri ödeyecek.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL