Güncel Turizm

EÇGBD Başkanı Süleyman Balcıoğulları’ndan özel açıklama

-Balcıoğulları, Erikli’nin durumu derneğin faaliyetleri ve hedeflerini  Erdoğan Demir’e anlattı. Haber: Erdoğan DEMİR- Kamera- Fotoğraf: Alpcan DEMİR- Edirne Çevre ve Güç Birliği Derneği Başkanı Süleyman Balcıoğulları, gazetemizden Erdoğan Demir’e Erikli’nin..

-Balcıoğulları, Erikli’nin durumu derneğin faaliyetleri ve hedeflerini  Erdoğan Demir’e anlattı.

Haber: Erdoğan DEMİR-

Kamera- Fotoğraf: Alpcan DEMİR-

Edirne Çevre ve Güç Birliği Derneği Başkanı Süleyman Balcıoğulları, gazetemizden Erdoğan Demir’e Erikli’nin durumu ve derneğin hedefleri ve faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Balcıoğlulları’nın satır başları ile anlattıkları;

YANLIŞ POLİTİKALAR ERİKLİ’DEKİ DERTLERİ BÜYÜTTÜ

Erikli’nin hali ortada. Buradaki yanlış politikalar sonucu artık buradaki dertler ve sıkıntılar işin içinden çıkılmaz hale geldi.

ERİKLİ’NİN KRONİKLEŞMİŞ BİRÇOK SORUNU VAR

Bazı şeyler kamu yararı altında halk için halk sağlığı içinde yapıldığı için söylenen bir çok şeyin sonucunda halkı sağlığı ya da kamunun yararına olmadığı ortaya çıktı. Biz başından beri bu konuda farklı mecralarda mücadeleler yapan insanlar olarak, farklı farklı bilmediğimiz şeyleri de öğrenerek belli bir grup içerisinde bunlarla ilgili donanımlı olarak artık bire dernek çatısı altında bulunmanın ve burada mücadeleyi sürdürmenin daha doğru olduğuna karar verdim ve takdir ederseniz Erikli’nin şu an kronikleşmiş birçok sorunu var. Bunların başında işte arıtma geliyor. Sahillerin kiralanması meselesi , yolların ve suyum durumu malumunuz bunu konuşmaya bile gerek olduğunu düşünmüyorum. Zaten daha önce de farklı mecralarda mücadelesi sürdürülen FSRU Limanı konusu var. Bunlarla ilgili bir çatı altında mücadelemizi sürdürmek üzere birleşelim, halk olduğumuzu bizim de bunlarla ilgili bazı tasarruflarımızı ve beklentilerimiz olduğunu artık duyuralım sesimizi insanlara iletelim istedik. Bunu Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği çatısı altında 4 Temmuz’da genel kurulumuzu gerçekleştirdik.

Planımız açıkçası eski kurucu yönetimin bir takım açtığı davalar vardı.  Burada yürütmenin durdurulması ile ilgili dava açıldı.

REDDEDİLEN DAVA ŞAHSİ OLARAK AÇILAN DAVA İDİ

Reddedilen dava derneğin açtığı dava değil, muhtemelen bu çokça dillendirilecektir bu ara. Reddedilen dava Hayri Oral beyin açtığı davadır.

Burada sıkıntı olan şu 6 ay boyunca bunla ilgili karar beklendi. Bu karar esastan bozuldu. Bunu esastan uygun olmadığı için görüşme gereği duyulmamış. Mahkeme heyeti de bu yönde bir karar verdi. Bu yönde de bir karar verilebilir, doğrudur, yanlıştır tartışılabilir hukuken. Ama siz böyle bir karar vermek için adli tatil önünü beklemezsiniz. Bu konuyu biraz daha sürünceme de bırakmak, biraz daha sümen altı etmek için artık siyasi, baskı mıdır nedir. Mahkeme heyetini bir şeyle suçlamak da istemiyorum tabi ama. Hani kolay yolu seçerek mahkeme heyeti burada bu davanın usulen uygun olmadığını bu yüzden kabul edilemeyeceğini belirtmiş.

Derneğin açtığı davayla ilgili alınmış bir karar değildir. Söz konusu değil, hani aksi yönde bir karar çıkar mı derseniz, bekleyeceğiz ve göreceğiz hep beraber.

Diğer kararın hukuki temellerinin çok güçlü olduğunu düşünmüyorum ben. Bu benim şahsi fikrim açıkçası ve fikrini sorduğum birçok hukukçu da aynı fikirde. Bu bu şekilde yapılmamalıydı. Sonuçta burada Hayri Oral beyin iddiaları kuvvetlidir. Bunu esastan bozmak  doğru değil doğru olmazdı diyenler de var.

Diğer bir görüşte idari mahkemeler biraz bildiğimiz diğer mahkemelere göre incelikli mahkemeler. Biraz daha özenli davranılması gereken yerler. Orada heyet açıkçası şeyi görünce burada bir usul hatası görünce bunu değerlendirmişler ve takipsizlik kararı vermiştir.

ERİKLİ HALK MECLİSİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Belediye tarafından belediyede Erikli Halk Meclisi adı altında yapılan toplantıya dernek olarak davet edilmedik. Biz toplantıya bırakın davet edilmeyi, bununla ilgili sosyal medyada katılan arkadaşların paylaşımından sonra içlerinde ne yazık ki derneğimize üye olan kişiler de vardı. Kendilerine sorduk dedik ki bununla ilgili konu nedir? İzahata muhtaçtır sonuçta buyrun bize izah edin dedik. Ne konuşuldu ne görüşüldü? Sizi kimler davet etti.? Ne gerekçe ile davet ettiler? Bunu bize izah edin dedik. Herhangi bir şekilde cevap gelmedi.  Bunun akabinde biz de karar almıştık. Madem böyle bir tutum sergileniyor, halkın seçmediği bir meclis adı halk meclisi olsa da. Bizim bildiğimiz kadarıyla başkan Sayın Mustafa Helvacıoğlu tarafından seçilmiş bir meclis oldu. Yani atanmış bir meclis oluyor. Biz de ilke olarak buna karşıyız. Atanmış bir meclise halk meclisi adını koymak biraz tuhaf ama kendi takdirleridir. Ona da bir şey diyemeyiz. Hani siz belli gruplar, komisyonlar oluşturabilirsiniz ama bunlara istediğiniz isimi de verebilirsiniz bunları tartışmıyorum. Tartışma lüzumu da yok bence ama hoş olmadığı ortada. Bir yanlış anlaşılmaya sebep oluyor ve bir kasıt ister istemez insan arıyor. Eğer halk meclisi aranıyorsa işte burun halk meclisi biziz çünkü dernek olarak genel kurulumuzu yaptık. Hepimiz bu işlerin düzeltilmesi için belli çabalar ve eforlar ortaya koyduk. Artık da beraber bunları yürütme kararı aldık.

BAYRAMDAN SONRA BELEDİYE BAŞKANIMIZ İLE GÖRÜŞECEĞİZ

Genel kuruldan sonra belediye başkanı ile herhangi bir görüşmemiz olmadı. Biz de bayram zamanı araya girdiği için kimseyi rahatsız etmek istemedik. Şu an yapacağımız başvuruların bir çoğu cevap bulamayacaktı araya bayram girdiği için. Biz ilgili komisyonlarımızı oluşturup kendi yönetimimiz içerisinde akabinde bununla ilgili randevu taleplerinde bulunalım sonra da bu görüşmelerimizi planlayıp artık usul neyse uygun olan nasıl olacaksa o ilgili kişiden başlayarak ziyaretleri yapalım diye bir fikir ortaya koyduk. Bayramdan sonra ziyaretlerimize hızla başlayacağız.

DAHA ÖNCE ERİKLİ İLE HAZIRLADIĞIMIZ RAPORU SUNDUK

Kurucu başkanımız Şükrü bey bununla ilgili bize genel kurulda bir faaliyet raporu sundu. Bu faaliyet raporunda belirtildiği üzere biz buradaki sorunlarla ilgili bazı görüşlerimizi ve çözüm önerilerimizi defalarca paylaştık.  Ama bunlarla ilgili cevap beklediğimiz konularda herhangi bir cevap almadık, alamadık. Belediye de dahil olmak üzere ilgili mercilerin hepsi ile görüşmeler yapıldı. Fakat biz bunlara bir cevap alamadık. Şükrü bey de genel kurulda ısrarla bunun üzerinde durdu. Erikli’nin sorunları bu iki aya sıkıştırılacak ve o dönemde çözüm aranacak sorunlar değildir. Kooperatif dönemindeki işler bu şekilde yürümüyordu. Sezona genelde hazır girilirdi kooperatifle. Biz sezon ortasında böyle sıkıntılarla boğuşmazdık.

KOOPERATİFİ BELEDİYEYE DEVREDERKEN DAHA İYİ HİZMÖET BEKLİYORUDUK

Bizim niyetimiz neydi, bizim kooperatifi belediyeye devrettiğimiz de kooperatifin bize sunduğundan çok daha iyi bir hizmet alacağız diye, kooperatifimizi belediyeye devrettik. Fakat tablo ortada. Haziran ayı, Temmuz ayı beklenildiğinde zaten sezonun sonuna kadar bu sorunları çözmek için gerekli adımları bile atamıyorsunuz. Yani bunun planlanması üzerinde çalışılmıyor. En kötü ihtimalle Mart ayında bu görüşmelere başlanılması uygun olurdu. Kıyı bölgelerindeki bir çok sahil kasabasında tadilat sezonu bellidir. Tatil sezonu başladığı andan itibaren tadilat sezo0nu sonlandırılır. Evinize çivi çakma hürriyetinden bile mahrum kalırsınız. Neden çünkü artık tatil sezonudur. İnsanlar istirahat ederler. Oysa Erikli’ nin durumunu görüyorsunuz. Bırakın tadilatın devam etmesini bir çok yerde inşaat devam etmekle birlikte korkunç bir gürültü sorunu var Erikli’ nin.  Bu inanılmaz bir noktaya gelmiş durumda, artık Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile gece 01.00’den sonra gece müzik yapılmaya devam ediliyor. Ben bunu anlamakta çok güçlük çekiyorum. Kolluk kuvvetlerinde iletiyorum. Bu arkadaşlar Cumhurbaşkanlığı kararını mı tanımıyor bu arkadaşlar diye soruyorum herhangi bir cevap alamıyoruz.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ MÜCADELESİ UZUN SOLUKLU OLACAK

Öncelikle tüm Eriklilerin bayramını kutlarım. Sorunlarımız var biliyoruz, farkındayız. Çözüm için elimizden geleni yapıyoruz ve daha fazlasını da yapacağız. Bize inanmanızı istiyoruz. Bu size sözümüz olsun. Ben dernek başkanı olarak bunu sözünü size veriyorum. Buradaki mücadele uzun soluklu olacak. Bunlar iki günde çözülecek problemler değil ne yazık ki. Gönül isterdi ki bunların hepsini iki günde çözebilelim. Bunlarla ilgili yaptırım uygulayabilelim, sonuçlandırabilelim ama uzun bir mücadeleye çıktığımızın farkındayız. Yorulmaksızın buna devam edeceğiz. Siz de bize katılır ve destek verirseniz daha güçlü oluruz. Sayın belediye başkanımıza da iyi bayramlar diliyorum. Bayramdan sonra kendisinden bir randevu talebi ileteceğiz. Değerlendirir ve uygun bir zamanında bize vakit ayırırsa seviniriz. (Erdoğan DEMİR)

 

YORUMLAR (1)

  1. Mefail diyorki:

    Bu dernek Erikli yi temsil etmiyor. Kurucu üyelerinin 2 si evini bıraktı gitti. Yeni yönetimde genel kurula yöneticilerinden 5 üye den 2 si katıldı. Biri evini kiraya verdi gitti. Üye olarak gösterilenler arasında derneğe üye olmayacağım diyenler ve prosedürü tamamlamayalar var. Vs vs

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL