Güncel

Edirne de Domuz Gribi Var!…

Edirne de Domuz Gribi Var!…
Edirne Tabip Odası Başkanı ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı  Dr. Ertuğtul Tanrıkulu, Edirne’de H1N1 virüsüne ( Domuz Gribine ) yaklananlar olduğunu söyledi. Tanrıkulu, “Edirne’de var, zaten bu rutin bir şey. Bu hastalık ölüm olunca gündeme geliyor ama geçen yıl da ondan önceki yıl da domuz gribi vardı.”dedi.

12474090_1546074209039314_5063602801862558761_o
Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğtul Tanrıkulu, Edirne’de H1N1 virüsüne ( Domuz Gribine ) yaklananlar olduğunu söyledi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, gazetecilere yaptığoı açıklamada, “Önemli olan hastalarımızın düzenli takip edilmesi ve tedavi edilmesi. Kişisel bakımımıza, öz bakımımıza dikkat ettiğimiz sürece, özellikle birbirimizle olan el sıkma, öpme gibi durumlardan bu mevsimlerde olabildiğince kaçınmalıyız.”dedi.

Oda Başkanı Dr. Tanrıkulu düzenli el yıkamanın önemine değinerek; “Ellerimizi düzenli yıkarsak ve çevremizdeki hijyeni sağlayabilirsek bu çokta etkili grip formu olmaktan çıkar. Eğer kronik yetersizliğimiz varsa ve yaşımız ilerlemiş seviyedeyse grip aşısının yapılmasına önem veriyoruz. Çünkü buradaki virüs vücudu çok etkiliyor. Ama ek bazı sağlık sorunlarımız varsa öldürücü olabiliyor. Gripten korunmanın en önemli unsuru ellerimizin yıkanması ve hijyene dikkat edilmesidir” dedi.

Tabip Odası Başkanı Tanrıkulu, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Edirne’de domuz gribi var. Fakat herhangi bir ölüme rastlanılmadı. Zaten enfeksiyon uzmanı hekim arkadaşlarımız, dahiliye uzmanı hekim arkadaşlarımız çok sık bu teşhisleri koyuyorlar. Ama önemli olan hastalarımızın düzenli takip edilmesi ve tedavi edilmesi. Edirne’de var, zaten bu rutin bir şey. Bu hastalık ölüm olunca gündeme geliyor ama geçen yıl da ondan önceki yıl da domuz gribi vardı. Bütün gripler öldürücüdür. Ama ek sağlık sorunları olanlarda ve yaşı ilerlemiş olanlarda grip etkili bir hastalıktır, buna dikkat etmek gerekir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL