Güncel

Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın 19 Kasım Keşan ve Meriç’in Kurtuluşu mesajı

Edirne Milletvekili  Erdin Bircan’ın 19 Kasım Keşan ve Meriç’in Kurtuluşu mesajı

Bugün büyük bir onur yaşıyoruz. Keşanımızın ve Meriçimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde, 94 yıl önceki coşkumuzdan hiçbir şey kaybetmeden kurtuluş bayramımızı kutluyoruz. Bu bayram “özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının bizlere armağanıdır.erdik. Vahdettin ve Damat Ferit gibi hainlere karşı Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü gibi kahramanlar çıkardık. Bu toprakları işgal edip Trakya’dan bizleri atacaklarını düşünenler varsa,  “geldikleri, gibi giderler” diyen birisi ve O’na inanmış halkı vardı.

erdin-bircan-2-710x420Ordusu olmayan, işgal edilmiş, limanları elinden alınmış, temel ihtiyaç maddelerini bile üretemeyen bir milletin yarattığı destan sayesinde bugün bu bayramları kutluyoruz.

Kaybedilen bir savaştan sonra bağımsızlığın kolay olmayacağını herkes çok iyi biliyordu. Kahraman halkımız ilk olarak bizim bölgemizde olmak üzere müdafaa-i hukuk dernekleri kurup, işgale karşı direnişi başlattılar. Bu dernekler daha sonra Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Derneği adı altında birleşerek kurtuluş savaşını yönetti, zaferden sonra da cumhuriyetimizi kurdu.

Bu mücadelenin kalbi her zaman milletinden aldığı güçle hareket eden Türkiye Büyük Millet Meclisi olmuştur. Meclisimiz en zor zamanlarda bile milletine olan görevlerini hakkıyla yapmıştır ve bundan sonra da yapmaya devam edecektir.

Bağımsızlığın ve özgürlüğün elimizden alınmasına milletimiz direnme hakkını kullanarak cevap vermiştir. Bir halkın direnme hakkını, hukukunu hesap etmeyenler yanılmaya mahkûmdur. Hesap edemedikleri bir diğer etken de yüzyıllarda bir çıkabilecek bir liderin, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin içinden çıkmasıydı.

Büyük mücadeleler vererek kazandığımız, Atatürk ve silah arkadaşlarının armağanı özgürlük ve demokrasimizin teminatı cumhuriyetimizi ve onun kazanımlarını hiç kimselere teslim etmeyeceğiz.  Çocuklarımızın geleceği ve ülkemizin aydınlık yarınları için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Yorulmayacağız, yılmayacağız.

Bize cumhuriyetimizi, bu güzel ülkeyi ve onun göklerinde özgürce dalgalanan bayrağımızı canları pahasına bırakan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL