TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 204.637
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 11.472
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 236
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 38.814
Ekonomi Haberleri Siyaset Okuma Sayısı: 380

Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve Ayten Canalp’tan sepet üreten kadınlara ziyaret

Edirne AK Parti Milletvekili ve  TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı Dr. Fatma Aksal ile Edirne Valisi Ekrem Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp,  Keşan’a gelerek, Edirne Valiliği ve Keşan Belediyesi tarafından..

Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve Ayten Canalp’tan sepet üreten kadınlara ziyaret

Edirne AK Parti Milletvekili ve  TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı Dr. Fatma Aksal ile Edirne Valisi Ekrem Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp,  Keşan’a gelerek, Edirne Valiliği ve Keşan Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Emek kadından, sepet hasırdan’ projesi kapsamında üretim yapan kadınları ziyaret etti.

Ziyarete Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve Keşan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Nergis Mustafa Paşa katıldı.

“KADINLARIMIZIN GÜCÜNÜ VE ENERJİSİNİ ÜLKEMİZİN EKONOMİSİNE KAZANDIRACAĞIZ”

Ziyaret sırasında konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp‘ın eşi Ayten Canalp, Keşan’da bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Keşan’ın her açıdan hevesli ve azimli bir ilçe olduğunu biliyorduk ama bugün kendileriyle de birlikte olunca kat kat daha fazla azmin, hevesin ve heyecanın yaşandığını gördük. Kadın gücüne farkındalık getirmek için yola çıkmıştık ve ilk olarak Keşan’dan başladığımıza çok memnun oldum. Keşan’daki birliktelik ve azim bize çok moral oldu ve doğru bir yoldayız dedik. İnşallah Edirne ilini Keşan ve diğer ilçelerle birlikte kadınlarımızın gücünü ve enerjisini ülkemizin ekonomisine kazandıracağız. Hep böyle birlik ve beraberlik içerisinde Edirneli kadınlarımızın hayata katkı sağlamalarını sağlayacağız.” dedi.

Canalp’tan sonra konuşan Milletvekili Fatma Aksal da kadınların hayatın her alanında olduğu gibi ekonomide de daha çok yer alması gerektiğini vurgulayarak şunları ifade etti: “Güçlü kadın, güçlü erkek ve güçlü Türkiye diyoruz. Burada üreten kadınlarımız çok güzel sepetler yapmışlar. İnşallah bunlara katma değer katarak ev ekonomilerine katkı sağlar hale getireceğiz. Sayın Valimize ve Ayten Hanıma çok teşekkür ediyorum. Tüm ilçeleri dolaşarak katkı veriyor. Kendisini bugün Keşan’da görmekten çok mutlu oldum. Kadınlarımız hayatın her alanında olduğu gibi iş alanında da son derece başarılılar. Amacımız kadın istihdamını başta Edirne olmak üzere ülkemizin bütün illerinde arttırmak. Emeği geçen Sayın Kaymamıza ve ciddi bir destek veren Belediye Başkanımıza ve Nergis Hanıma çok teşekkür ediyorum.

“KADINI GÜÇLENDİRMEMİZ LAZIM”

Milletvekili Fatma Asal, Kadın kooperatifçiliğini önemsediklerini vurgulayarak “Kadınlarımızı iş hayatına kazandırmamız gerekiyor. Devletin herkese istihdam sağlaması mümkün değil. Üretmek zorundayız. O anlamda kadın kooperatifleri çok çok önemli. Burada sepet kurusunu gördük. Herkesi tebrik ediyorum. İnanılmaz güzel ürenler ve hepsi doğal. İnsanlar artık plastikten bıktı. Daha doğal malzemelerden ürünler istiyorlar. Kadınlarımız bu ürünleri evde ve kendilerine uygun olan saatlerde üretebilirler. Hem ev hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklar. İlk önce iç piyasamıza süreceğiz ama dış pazara da ihracat potansiyeli olan sepetlerimiz de var. Kadınlarımızı tebrik ediyorum. İnşallah hayatın her alanında olduğu gibi ekonomide de daha çok yer alırlar. Kadını güçlendirmemiz lazım. Ülkemiz ve dünya nüfusunun yarısını kadınlar oluşturuyor. Biz kadınımızı geride bırakarak ne Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ne de partimizin hedef gösterdiği 2023, 2053, 2071 hedeflerine ulaşmamız mümkün değil. Kadınlarımızı burada üretmeye davet ediyorum. Gelsinler kurslara gitsinler. Her türlü teşvikler var. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın kursları var. Belediyemizin kooperatifleri var. Biz kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız. İnşallah onlarda gelir üretime katkı sağlarlar. Kooperatifçiliğe Tarım, Aile ve Sosyal Hizmetler ve Ticaret bakanlıklarımızın çok ciddi destekleri var.” dedi.

Dr. Ayten Canalp, ziyaretin ardından Enez’e gitmek üzere Keşan’dan ayrıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL