TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 362.213
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.465
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 198
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 29.160
Kültür Sanat Siyaset

Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’dan Zindanaltı Kazı çalışmalarına ilişkin Açıklama

İYİ Parti Edirne Milletveikili ve GİK Üyesi Orhan Çakırlar, Zindanaltı Bölgesi’ne yapılan çalışmalar ile ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verdiği sor önergesine bir yıl sonra cevap verildiğini belirterek konuyla..

Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’dan Zindanaltı Kazı çalışmalarına ilişkin Açıklama

İYİ Parti Edirne Milletveikili ve GİK Üyesi Orhan Çakırlar, Zindanaltı Bölgesi’ne yapılan çalışmalar ile ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verdiği sor önergesine bir yıl sonra cevap verildiğini belirterek konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle;

Saraçlar Caddesi üzerinde bulunan Zindanaltı bölgesinde yapılan sondaj çalışmaları neticesinde kazı alanında 1850 yıllık Hadrian döneminde inşa edilen kale surlarına rastlanılmış ve sondaj çalışmaları kurtarma kazısına dönüştürülmüştü, kısa zaman diliminde ise kazı çalışmaları durdurulmuş ve aradan yıllar geçmesine rağmen kazı alanı kaderine terkedilmişti. Bu konu hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığına yaklaşık bir yıl önce soru önergesi vererek kazı çalışmalarının durdurulma sebebini, kazı alanının atıl bir şekilde bırakılmasının çevre ve görüntü kirliliğinden yaratmasından dolayı kazı alanını koruma alanına alınması ile ilgili bir çalışmanın olup olmadığını sormuştum.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ilgili soru önergeme, bir yıl sonra cevap verme lütfunda bulunmuş ve bahse konu kazı çalışmalarında sur duvarları ve kale burçlarının ortaya çıkarıldığını, alanın etrafında özel mülkiyete ait yapılaşmalar olduğundan sur duvarlarının devamının ortaya çıkarılması için kamulaştırma yapılması gerektiği belirtmiş ve yine özel mülkiyet sebebiyle herhangi bir kazı çalışmasının yapılmayacağı da ifade edilmiştir.

 

Bakanlık, bu gibi kazı çalışmalarının belirli bir fizibilite çalışması ve gerekli iş planları dahlinde yapılması gerektiğini düşünememesi, Osmanlı İmparatorluğuna uzun bir süre payitahtlık yapmış olan Edirne’mizi definecilik anlayışıyla delik deşik edilmesine yol açmış ve hem şehrin tarihi dokusuna hem de bu topraklarda yaşayan muteber vatandaşlarımıza zarar vermiştir. Şehrimiz bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihe ışık tutan yapılarıyla kültür ve turizm açısından oldukça zengindir.

Fakat ilimizdeki bu zenginlikler maalesef hak ettiği değeri görmemekte, yerli ve yabancı turist akınına uğrayan ve UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Selimiye Camii’nin güneybatısında yer alan Yemiş Kapanı Han’ı da yıllar öncesinde günümüze kazandırılması amacıyla kazı çalışmalarına konu edinmiş ve harabe bir halde atıl olarak bırakılmıştı. Ümit ederim ki gerekli özen gösterilip tamamlanacaktır. Her ne kadar bir işe başlamak önemli ise o işi bitirmek bir o kadar daha önemlidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL