HESABIM
Üye Ol

Edirne Valiliğinde Gebe Kız Çocukları ile ilgili Basın Açıklaması

Edirne Valiliğinde Gebe Kız Çocukları ile ilgili Basın Açıklaması

İlimizde bazı basın kuruluşlarında, İl Genel Meclisi Kadın Haklarını ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonunca yapılan araştırma sonucunda 186 gebe çocuğun tespit edildiği şeklinde haberler yayınlandığı görülmüştür. Söz konusu haberlerde belirtilen sayı komisyon tarafından yapılan araştırma sonucunda değil sağlık kuruluşları tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bildirilen 18 yaşını tamamlamamış olan gebe çocuk sayılarıdır.  Aile...

Haberin Tarihi: 11 Mart 2018 - Okunma Sayısı:631 defa okundu.

İlimizde bazı basın kuruluşlarında, İl Genel Meclisi Kadın Haklarını ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonunca yapılan araştırma sonucunda 186 gebe çocuğun tespit edildiği şeklinde haberler yayınlandığı görülmüştür.

Söz konusu haberlerde belirtilen sayı komisyon tarafından yapılan araştırma sonucunda değil sağlık kuruluşları tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bildirilen 18 yaşını tamamlamamış olan gebe çocuk sayılarıdır.  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bildirilen vaka sayısının büyük bir bölümü aile büyüklerinin rızası ile gerçekleştirilen erken yaşta evliliklerden oluşmaktadır.

Sonuç olarak; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bildirilen her bir vaka için Sosyal İnceleme Raporları hazırlanmış aile ve çocuklara gerekli rehberlik ve danışmanlık yapılmış, dosyaları Çocuk Mahkemesine ve Aile Mahkemesine intikal ettirilmiştir. Adli boyutu olan vakalara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından müdahil olunarak takipleri yapılmakta ve psikososyal rehabilitasyonları sağlanmaktadır. Her bir çocuk ve aileye yönelik gerekli mesleki çalışma yapılmış uygun sosyal hizmet modelleri tespit edilmiştir. 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanuna göre verilen koruyu ve destekleyici bakım kararı, eğitim tedbir kararı, Sağlık ve danışmanlık tedbir kararları ilgili makamlarca verilmiş ihtiyaç duyan ailelere sosyoekonomik destek sağlanmıştır.

 

REKLAMLAR

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı