HESABIM
Üye Ol

EDİRNE’DE 1 MAYIS COŞKULUYLA KUTLANDI

EDİRNE’DE 1 MAYIS COŞKULUYLA KUTLANDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Edirne’de coşkuyla kutlandı. Sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütlerinin katılımıyla Saraçlar Caddesi’nde yapılan 1 Mayıs kutlamalarında önce sorunlar dile getirildi, ardından işçiler halay çekti. Edirne Emek ve Meslek Örgütleri adına açıklama yapan Tes-İş Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko, “Kıdem tazminatı örgütlü örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir”...

Haberin Tarihi: 1 Mayıs 2019 - Okunma Sayısı:490 defa okundu.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Edirne’de coşkuyla kutlandı. Sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütlerinin katılımıyla Saraçlar Caddesi’nde yapılan 1 Mayıs kutlamalarında önce sorunlar dile getirildi, ardından işçiler halay çekti. Edirne Emek ve Meslek Örgütleri adına açıklama yapan Tes-İş Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko, “Kıdem tazminatı örgütlü örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir” dedi.

Edirne’de 1 Mayıs coşkulu bir şekilde kutlandı. Sabah saatlerinde emek ve meslek örgütü temsilcileri ile siyasi parti temsilcileri Atatürk Bulvarı üzerindeki Şükrüpaşa İlkokulu önünde toplandı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın da katıldığı yürüyüş, Şükrüpaşa İlkokulu önünden başlayıp Saraçlar Caddesi’ne kadar devam etti.

İşçiler sloganlar eşliğinde Saraçlar Caddesi’ne geldi. Caddede kutlama yapılacak alan polis barikatlarıyla çevrilirken, alana girenler aramadan geçirilerek içeri alındı.

Edirne Emek ve Meslek Örgütleri 1 Mayıs Platformu Türk-İş, DİSK, KESK, Kamu İş, TMMOB, TTB, TDB Edirne Bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan Tes-İş Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko,”1 Mayısta gündemimizi geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına yapılan saldırılar oluşturuyor. Bugün daha da artan sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız” dedi.

Şişko, kıdem tazminatına değinerek, iktidarı uyardı ve “kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir” dedi. Şişko ayrıca emeklilikte yaşa takılmak istemediklerini, vergide adalet istediklerini, taşeron işçilere kadro istediklerini belirterek, işçi kesiminin isteklerini sıraladı.

Şişko,”Buradan güçlü bir şekilde bir kez daha söylüyoruz: Kıdem tazminatı örgütlü-örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır. Kıdem tazminatı kırmızıçizgimizdir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığıdır. Emeklilikte yaşa takılmak istemiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Toplumun büyük bölümünü oluşturan ücretli, emekli, iktisaden dar ve sabit gelirli geniş halk kesimlerinin geçim koşullarını göz önünde bulunduran bir vergi politikası istiyoruz. Vergide “ az kazanandan az, çok kazanandan çok” ilkesinin geçerli olmasını talep ediyoruz. KİT’lerdeki taşeron işçilere, geçici işçilere kadro istiyoruz.696 Sayılı KHK ile kadro geldi ama sorunlarımız hala bitmedi. Örgütlenme ve toplu pazarlık hakkımızı sınırlayan düzenlemeler devam ediyor. Enflasyonun yüzde 20’ye dayandığı koşullarda kadroya geçirilen işçilere yüzde 4 ücret zammı veriliyor. Özel sektörde de taşeron çalıştırmanın önüne geçilmiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin en az önemsendiği işyerlerinin başında yine taşeron şirketler geliyor. Taşeron uygulaması güvencesizliği kalıcı hale getiriliyor”.

 İşçiler daha sonra ellerindeki döviz ve sendika flamalarıyla halay çekip eğlendi.

Haberle ilgili görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı