EDİRNE’DE BAĞBOZUMLARI DEVAM EDİYOR

kesanpostasi
Okuma Sayısı:68

 

Edirne’nin bölgesel üzümlerinden biri olan papazkarasının en verimli hale dönüştüğü Uzunköprü Yeniköy bağlarında ve çeşitli ithal, yerli üzümlerin yetiştirildiği  Edirne’de bağbozumları devam ediyor …

‘Edirne’nin ardı bayler’ Türküsünde anlatıldığı  gibi geçmişte bağcılık kültürünün geniş alanlarda yaşatıldığı Edirne’de son yıllarda yeniden önem kazanan üzüm üretimi giderek artıyor. İklimsel,toprak yapısı ve coğrafi konumundan dolayı Ağustos sonu başlayan endüstriyel ve sofralık üzüm hasadı Ekim ayına kadar devam edecek.

UZUNKÖPRÜ YENİKÖY’DE PAPAZKARASI BAĞBOZUMU 14 EYÜL’DE

Genciyle yaşlısıyla hep bir elden gerçekleştirdikleri bağbozumunu geçmişte adeta bir festival tadında yaşayan Uzunköprü Yeniköy’de, bağlarını tekrar ithal, yerli ve özellikle  bölgesel papazkarası üzümleriyle şenlendiriyor. Bu amaçla 14 Eylül 2019 tarihinde Uzunköprü Belediyesi,Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ve Öktem Bağcılık katkıları ile‘Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri’ çerçevesinde sembolik bir bağbozumu etkinliği gerçekleştirilecek.

Antik çağladan günümüze kadar uzanan bir gelenek olan ve başta Yunan mitolojisi, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi olmak üzere birçok kitapta bahsi geçen ve özellikle dini,ticari ve askeri yolların üstünde olmasından dolayı bölgede çok ciddi üretim söz konusu idi.   Edirne deki bağcılık faaliyetleri bazı dönemlerde azalsa da bölgede bağ ürünleri üretiminin artması ile beraber tekrar canlandı.

Ağustos -Eylül aylarının gelmesiyle birlikte ülke genelinde başlayan bağbozumları Trakya’da da tatlı bir telaşla devam ediyor. Trakya’nın çeşitli bölgelerinde bağ sahibi olan üreticiler, yoğun bir şekilde başlattıkları üzüm hasadını ay sonuna kadar sürdürecek. Uzun ve emek isteyen bir süreç sonrası bağlardan sofralara uzanan üzümlerin en güzel öykülerinden biri de, 2008 yılında alınan karar sonucu mahalle statüsüne dönüştürülen Uzunköprü’ye bağlı Yeniköy’de yaşatılmaya devam ediyor.

‘Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri’

Yeniköy’de Papazkarası bağbozumu etkinliği ile yerel üzüm yaşatılıyor…

Geçen yıl ve bu yıl bölgesel bir üzüm çeşidi olan papazkarasını ön plan çıkarmak ve hasat turizmin canlandırmak amacı ile özellikle Papazkarası’nın hasat dönemine denk gelen günlerde geleneksel bağbozumlarını yaşatma ve turizme dönük ilgisini artırma adına sembolik bağbozumu düzenleniyor. Bu çerçevede bu yıl papazkarası üzümlerinin hasat edilme periyoduna denk gelen 14 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 17.30 de sembolik bir bağbozumu gerçekleştirilecek. Bağbozumu etkinliğinde traktörlerle bağa gidilecek üzümler toplanacak, fotoğraflar çekilecek  ve sepetlerle tekrar traktörlere yüklenerek köy meydanına dönülecek.

Yeniköy halkının uzun yıllardan beri düzenleyip kutladıkları etkinlikler, bu yıl Uzunköprü Belediyesi tarafından Yeniköy Mahallesi’nde uzun bir aradan sonrailki düzenlenen ‘Yeniköy Bağbozumu ve Yayla Şenlikleri’ adı altında14 – 15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Etkinliklerde Halk Müziği Sanatçısı Tolga Sağ ile Savaş ve Grup Seyyah gibi isimler de sahne alacak.

Etkinlik başlangıcı Yeniköy Mahallesi Zübeyde Hanım Kadın Faaliyet Evi’nde yapılacak. Ayrıca programda  20.30 Ali İhsan Mete (Yazar) Söyleşi ve İmza programı. Saat 21.30 Savaş ve Grup Seyyah Konseri. Saat 22.30 Tolga Sağ Konseri gerçekleştirilecek.

BİLGİ NOTU :

Papazkarası

4000 yıllık

Mavi – siyah renkte olan ve hem şarap üretiminde hem de sofralık olarak kullanılan papazkarasının adı ise manastıra gelir sağlamak için etrafında bağ dikip şarap üreten keşişlerden geliyor.Hatta keşişler kaliteli şarap tekeli oluşturmak için bu üzümün uzun süre manastırlar dışında dikimini üretimini yasaklamışlar.

1930’larda yabancı araştırmacılar Türkiye’ye geldiğinde şaraplık açıdan en ön plana çıkan üzümlerden biri papazkarası bölgede 4 bin yıllık bir geçmişi var. Papazkarası üzümünden rose (pembe), kırmızı ve beyaz şarap üretiliyor. Trakya’da bölgesel 4-5 firma papazkarası üzümünden yapılan şarapları bu isimle seri olarak üretiyorlar ve bölge ile üzümün markalaşmasına katkı sağlıyorlar.Uluslararası Bağcılık ve Şarapçılık Örgütüne 1947 dan beri kayıtlı ilk Türk kaliteli şaraplık üzüm çeşidimiz.

 

Papazkarası

Şaraplık-şıralık bir çeşit olup Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 15.03.2017 tarihli çıkarılan bültende ‘Kırklareli Hardaliyesi’ olarak coğrafi işarete sahip olan hardaliyede kullanılacak üzümler arasında Papazkarası üzüm çeşidi de yer almaktadır.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü bağlarında yetiştirilen çeşidin özelliklerine bakacak olursak tomurcuklanma geç dönemde olmaktadır. Sürgün ucu açık olup yoğun bir tüylülüğe sahiptir.

Genç yaprakların üst yüzeyi sarı-yeşil renkte olup alt yüzeylerinde yoğun bir yatık tüylülük mevcuttur.

Sürgünlerde sülük dizilişi 2+0+2 şeklinde devam etmekte olup uzun sülüklere sahiptir. Boğum aralarının dış kısmı kırmızı şeritli yeşil, iç kısmı tamamen yeşildir.

Çiçek yapısı hermafrodit’tir.

Olgun yaprak özelliklerine bakıldığında büyük, beşgen ve 5 loplu aya yapısına sahiptir. Yaprak sap cebi genellikle kapalı, diş uzunlukları kısadır. Üst ayada ana damarlarda antosiyanin renklenmesi zayıftır. Alt yaprak ayasında damarlar arası yatık tüylülük yoğun iken damarlar üzerinde dik tüylülük seyrektir.

Çeşidin ben düşme zamanı geç sınıfta yer almaktadır.

Yoğun bir salkım yapısına sahip olup orta büyüklüktedir. Sap uzunluğu kısadır.

Tane yapısı olarak küçük, yuvarlak ve mavi-siyah renktedir. Tane saptan kısmen kolay kopmaktadır. İnce kabuk yapısına sahiptir. Meyve eti yumuşak ve biraz suludur. Çekirdek oluşumu tamdır.

Kırmızımsı kahverengi odunsu renge sahiptir.

Standart üzüm çeşitlerinden verim, kalite ve sağlık yönünden üstün vasıflı klonları seçmek adına yapılan klon seleksiyonu çalışmaları Papazkarası çeşidi için de yapılmıştır. Kurumumuzda yürütülen Papazkarası çeşidinde Klon seleksiyonunun ilk aşama çalışmaları Tekirdağ ve Edirne’deki bağlarda 1968 yılında başlamıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 289, 194 ve 207 nolu klonlar en kaliteli klonlar olarak belirlenmiştir. Papazkarası çeşidinde, Omca başına verimi 6-7 kg, dekara verimi 1,5-2 ton civarı, ortalama salkım ağırlığı 350 g, şıra randımanı % 55 dolaylarındadır.

Ayrıca elde edilen üstün özelliklere sahip Papazkarası klonlarında fidan üretiminde virüslerden ari materyal sağlamak amacıyla meristem kültürü yoluyla 2001 yılında tamamlanan “Bazı üzüm çeşit ve anaçlarının meristem kültürü yoluyla virüslerden arındırılması” projesi kapsamında temiz materyalleri elde edilmiştir.

Papazkarası üzüm çeşidi, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde yürütülen  ‘Bazı Üzüm Çeşitlerinin Üzüm Suyuna Uygunluk Derecelerinin Belirlenmesi’ isimli proje kapsamında Milli Koleksiyon Bağında yapılan çalışmada üzüm suyuna uygun ilk 20 çeşit arasında yer almıştır. Proje çalışmalarında şıra randımanı değerlerinde ve duyusal değerlendirmelerde papazkarası üzümünden elde edilen üzüm suyunun yüksek puan aldığı tespit edilmiştir.

Kaynaklar:

  1. Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Çeşit Özellik Belgeleri.
  2. TAGEM Proje Sonuç Raporu “Bazı Üzüm Çeşitlerinin Üzüm Suyuna Uygunluk Derecelerinin Belirlenmesi” 2010
  3. Papazkarası Üzüm Çeşidinde Klon Seleksiyonu Çalışmaları Proje Sonuç Raporu. Tekirdağ 1997.
  4. Standart Üzüm Çeşitleri Kataloğu. Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı. Ankara.1990

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

SELANİK'İ YUNANLILARA KİM VERDİ?(1)

            Hilmi DİNÇER […]