HESABIM
Üye Ol

Edirne’nin Doğal Afet Kapsamına Alınması Gerekir

Edirne’nin Doğal Afet Kapsamına Alınması Gerekir

Serhat ilimiz, çevre ilçe ve köylerimizde yaşanan olağanüstü yağışlar nedeniyle sel felaketinin yarattığı manevi ve maddi zararları, sel gittikten sonra açığa çıkmaya başladı. Halkımız ilk tespit ve bildirimlerindeki zararlarına ilaveler yapmaktadır. Halkımızın, esnafımızın maddi zararı çok; tahmini olarak en az 5 milyar TL olacağı belirtilmektedir. Mağdur olan halkımızın ve esnafımızın zararlarının karşılanması için Hükümetin ilimizi...

Haberin Tarihi: 3 Aralık 2018 - Okunma Sayısı:302 defa okundu.

Serhat ilimiz, çevre ilçe ve köylerimizde yaşanan olağanüstü yağışlar nedeniyle sel felaketinin yarattığı manevi ve maddi zararları, sel gittikten sonra açığa çıkmaya başladı. Halkımız ilk tespit ve bildirimlerindeki zararlarına ilaveler yapmaktadır.

Halkımızın, esnafımızın maddi zararı çok; tahmini olarak en az 5 milyar TL olacağı belirtilmektedir. Mağdur olan halkımızın ve esnafımızın zararlarının karşılanması için Hükümetin ilimizi doğal afet kapsamına acil alması gereklidir. Valilik tarafından yapılan zarar tespitlerinin acilen değerlendirilerek, sonuçlandırılması yaraların sarılması, halkımıza sahip çıkılması, kamu kurumların ve seçilmişlerin birincil görevi olmalıdır.

Edirne halkımız her zaman devletinin yanında olmuştur. İlimizdeki eğitim, kültür, sosyal ve sağlık alanlarındaki yatırımlara baktığınızda ilk kıvılcımı yakan, yardım başlatan halkımızdır. Şimdi sıra Hükümette ve seçilmişlerdir.

Hükümet ilimizi doğal afet kapsamına alarak, halkımızın uğradığı mağduriyetlerin karşılanması, çiftçimizin, esnafımızın kredi, ssk, vergi borçlarının ertelenmesi gibi…destekleri sağlaması gereklidir.

İlimizde yaşanan sel felaketi ile ilgili nedenlerine, eksikliklere, neden olanlar hakkında detaylı raporların bilirkişiler tarafından hazırlanmalıdır. İleride yaşanabilecek sel felaketleri için başta valilik olmak üzere, akademisyenler, kamu kurum kuruluşlar, meslek odaları, belediye gibi..kuruluşlarla eşgüdümün sağlanarak, çalışmalar yapılması, gerekli önlemlerin alınması gereklidir.

İlimizde her yağışta yaşanan sel felaketinin kaderi olmaktan çıkarmak için var gücümüzle çalışmalı, öncelikli işler arasına almalı, acil eylem planları hazırlanmalıdır.

İlimizin doğal afet kapsamına alınması için herkesin üzerine düşen görevi yapması birincil görevidir..bunun unutulmaması gereklidir. Aksi halde halkımızın, esnafımızın ve çiftçimizin uğradığı maddi zararını kendi imkanları ile karşılaması en az 5 yılını alacaktır.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı