Güncel Manşet

EDSİYAT-KEYİAD El Ele

EDSİYAT-KEYİAD El Ele

EDSİYAT – KEİYAD  EL ELE

Fikri YALIN/EDİRNE-

EDSİYAD İLE KEİYAD yöneticileri  26 Ocak 2013 Cumartesigünü Edirne Hanedan restoranda  düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Dernek yöneticileri bundan böyle  ilin ekonomik  sorunlarını ve kalkınma  el ele vererek gündeme getireceklerini  il ve ilçelerin ürünlerinin marka olmasını amaçladıklarını belirttiler

 

Toplantıda sinavizyon gösterisi ile  çalışmalarını değerlendiren  KEYİAD Başkanı Ahmet Eler, “Global ekonomide markalaşmanın bir önemi ve bu önem doğrultusunda atılan adımın doğru olduğunu görüyoruz. Keşan Yönetici İşadamalrı Derneği sivil toplum kuruluşu olarak yapması gerekenlerle ilgili bir şeyler söyleyeceğim ama aslında önemli olan şu, bir yerde ticaret odaları, bir yerde işadamları bir yerde de bölgesel lezzetler var. Bu noktada İstanbul ayağında bu konuda köprü olması gereken sivil toplum kuruluşlarıdır.

Biz de Edirne için bunu bahar ayında ve tarihini de EDSİAD Başkanımızla beraber koyarız ama EDSİAD ve KEYİAD burada bir köprü bir platform sağladığı noktada ticaret odaları işadamlarıyla beraber bu lansman çalışmasının yapılmasını gerekli gördük ve önemsedik”dedi

ELER”BÖLGEMİZİ EN GENİŞ KİTLELERE TANITMAK AMACINDAYIZ”

Eler daha sonra  KEYİAD’ın çalışmalarını  anlattı. İstanbul’da çalıştıklarını  Keşanlı yönetici ve iş adamalarının kurduğu bir dernek olduğunu  belerteren şunları kaydetti” Ama bugün baktığımızda üye portföyümüzde ki aslında KEYİAD’ın ismi KEYİAD kaldı ve daha çok Trakyalı insanların bir araya gelip bir şeyler üretmeye çalıştığı platform haline geldi.  Kalitatif  birliktelik ile  sinerjiyi faydaya çevirmek,Trakya bölgemizin kalkınmasına yönelik çalışmalar yapmak, toplumu ve kamuoyunu  ülkemizin en önde gelen uzmanların dilinden bilgilendirmek, bölgemizin değerlerini “Marka” unsuruyla geniş kitlelere anlatmak temel misyonumuz.”

Toplantımızın  gündemi; bölgemizin değerlerini “Marka” unsuruyla geniş kitlelere anlatmak.  

  Daha sonra 2012 yılındaki çalışmaları hakkında kısa bir ufuk turu attıran Başkan Eler, Ocak’ta İstanbul’da Ekonomi Forumu, Yerel Yönetimler Forumu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve 2012’de Türkiye’de Anadolu Üniversitesi tarafından yılın en başarılı bölge STK’sı seçildik.

Yerel yönetimler çok önemli. Marka unsuru bölgesel lezzet bu şehrin değerleri aslında yerel yönetimlerin burada kendine düşen pozisyonları var.

Artık ülkeler değil, şehirler, şehirlerin kültürel mirasları, şehirlerin kendi damak lezzetleri yarışıyor.  Edirne ve Şanlıurfa “Doğu Batı Tek Nefes Projemiz” var bu yıl biraz daha detaylandıracağız. Ülkemizin en önde gelen iş adamalarına bölgemizin potansiyelini anlattık ve yatırım fırsatlarını önerdik. Bölgemizde dışarıdan gelip yatırım yapan iş adamalarını ziyaret ettik, İstihdama daha da katkıları için ticaret odalarımızın desteğiyle yeni noktalar önerdik.

İstanbul Valiliği’ni ziyaret edip çalışmalarımız hakkında resmi bilgi verdik.TRYİAD ile beraber “Birlikten güç doğar” dedik. İş, siyaset, sanat ve sivil toplum kurumlarını bir araya getiren çalışmalar yaptık.

Bölge ziyaretlerimize ara vermeden devam ettik.  Bahçeşehir Üniversitesi ile proje bazlı çalışmalar yaptık ve projenin adı: Dış Poltika. 25 Aralık 2012’de Keşan Satır Et ile İpsala Pirinci’nin lansmanını anlatan Eler, yapılan çalışmaları görsel bilgilerle besledi.

Eler”  Muhalefet iktidarla biz ayrı değiliz, beraber olup Edirne için bir şeyler yapmanın zamanı geldiğini Sayın Bakanımız, Mehmet Müezzinoğlu, Milletvekillerimiz Kemal Değirmendereli ve Recep Gürkan Bey geldi ve lansmanımıza başladık. Arkadaşlarımız Keşan’dan etlerini getirdi ve nasıl yapıldığını Lansman Gecesi’nde anlattılar ve boğaza nazır bir yerde biz sunumuna başladık. Artık ayrışma değil birleşme, görüş ne olursan olsun siyasi görüşü hizmet ettiği nokta ne olursa olsun bizi birleştiren tek bir nokta var.

Keşan-İpsala-Enez -Edirne Bölgesel Lezzetleri. Biz bunu birlikte olursak bu anlamda doğru mesajı veririz diye düşündük. KEYİAD olarak EDSİAD ile birlikte Edirne’miz için 2013 baharında Edirne Tava Ciğer ve Edirne Peyniri Lansmanı’nı İstanbul’da yapılmasına köprü olmaya hazırız.”

        

Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda KEYİAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Ferman, “Enteresan bir dönemde yaşıyoruz. 2008’den bu yana başlayan kriz ortamının getirdiği yeni açılımlar çerçevesinde iş yapmayı, işi nasıl daha iyi yapabilmeyi sürekli sorgular hale geldik. Piyasalar, talepler, oyunun kuralları değişiyor. Dolayısıyla daha karmaşık ve kompleks bir çerçeve içinde yaşıyoruz ama problemler, sorunlar ya da zorluklar var çözüm ve başarıların da adeta tarlası rolünü oynar.

Doğru toprağı incelemek, doğru tohumu kullanmak, zamanında bakımını yapmak lazım.

Kısacası bu işi teknik açıdan bilimsel açıdan bakmalı. Bu aynı zamanda işletmeler değil, Tüketiciler  niçin de böyle. Bizler de bu zor zamanlarda kıt kaynakları en iyi şekilde kullanmak için daha bilinçli tüketici olmak durumundayız. 25 Aralık’taki proje ve bundan sonra gelecek Tava Ciğer ve Peynir Projeleri son dönemlerin zamanlarda rekabetçi avantaja sahip olmak, başarılı olmak konusundaki yaşayan örnekleri olmaya aday.

PROF FERMAN”HİÇBİR PAZAR MAHALLİ OLARAK KALMAZ”

Çünkü günümüzde işi şu veya bu şekilde yapmak, ucundan tutmak ya da bir şekilde kırığı döküp sarmak yerine mutlaka işi rekabetçi avantaja sahip olacak şekilde yapmak durumundayız. Rekabetçi avantaja sahip olmak eskisi gibi ucuza mal satmak, tapon mal satmak gibi genel geçer stratejilerden oluşmuyor. Ucuzlukta fazilet yok, rekabetçi avantaj yok. Artık modası geçmiş kavramlara değil, tüm dünyanın her pazarın uluslararası pazar olduğundan hareket etmek gerekiyor.

Hiç bir pazar mahalli olarak kalamıyor. Mesele tüm pazarlarda rekabet edebilecek nitelik ve standartta ürünü üretebilmek ve bunu da maliyet avantajında başlayarak bu işi yürütmek. Farklılaşmak durumundayız. Gel geç idare eder ürünlerle, hizmetlerle, profillerle başarılı olmak mümkün değil.Farklılaşmak tek başına olmuyor. Farklılaştırma politikaları lazım. Farklılaşmanın en yüksek noktası da marka. Farklılaşma için marka yönetiminde bulunmak lazım. Türkiye’nin en büyük belki avantajlarından bir tanesi çeşitlilikten doğan yerel zenginlikten doğan bu motiflerin üzerinde işlenerek adeta global düşünüp, yerel hareket etme trendine imkan sağlamasıdır. Marka yönetiminden elde edilen birikim ve teknik yeterlik iş yapma topluma hizmet etme katma değer üretme heyecanıyla birleşince böyle hakikaten hepimizin doğduğu topraklarda dünya çağında hak ettiğimiz önemli farklılaşmış rekabetçi güce sahip ürünleri çıkartma imkanını ya da onların bulunmasına, keşfedilmesine, ortaya çıkarılmasına platformun üzerine taşınmasına imkan sağlıyor. O bakımdan başta KEYİAD olmak üzere EDSİAD gibi değerli sivil toplum kuruluşları aslında bu konuda üzerine düşeni yerine getiriyor. Bu dönem sanayi ve ticaret odalarına ihtiyacımız var ama dinamizm, çabukluk daha mahalli yerel dokunuşları daha samimi dokunuşları gerçekleştirebilmek için emin olun KEYİAD, EDSİAD gibi kuruluşlar en önemli rolü oynuyorlar. Türkiye çapında şu anda 256 markada coğrafi işaret yani tescil var. Farklılaşmak önemli çünkü insanlara neyin iyi olduğunu kaliteyi neyin işaret ettiğini her zaman göstermek zorundayız.”

         EÇIKGÖZ”EKONOMİDE ANAHTAR KELİME MARKALAŞMA”

EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz de, “Keşan bölgesinde İpsala Pirinici ve Satır Et lansmanını İstanbul’da ulusal basınla paylaştı ben de tanık oldum ve takdir edilecek, profesyonelce hazırlanmış bir programdı. Anahtar kelime, markalaşma ve yaratıcı zeka. Bunun üzerinde çok durmak lazım. Artık insanlar bu özelliklerin peşinden koşmalı. Çünkü Türkiye 2023 diye vizyon çizdi, önüne hedef koydu. 2023’e giden yolda katma değerli ürünler ön plana çıkması gerekiyor. Bunun için de markalı ürünler önemli yer tutuyor. Başlangıç olarak Edirne’nin markasını daha yukarılara taşımak ve markalaşmayı yaşam biçimi haline getirmek bizim önümüzdeki yaşam biçimi olacak. Nisan ve Mayıs ayında İstanbul’da daha geniş daha büyük bir mekanda belki de Çırağan’da finansmanını sağlayabilirsek Edirne Lezzetleri’ni, yöresel lezzetleri Edirne Mutfağı’nı sunacağız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL