Eğitim

Eğitim İş üyelerinden iş bırakma eylemi

Keşan’daki  ,  eğitim emekçileri 29 Aralık 2021 Çarşamba günü iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki iş bırakma eylemine katılan eğitim çalışanı, yaşadıkları sıkıntılara, alın terlerine ve meslek onurlarına..

Eğitim İş üyelerinden iş bırakma eylemi

Keşan’daki  ,  eğitim emekçileri 29 Aralık 2021 Çarşamba günü iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki iş bırakma eylemine katılan eğitim çalışanı, yaşadıkları sıkıntılara, alın terlerine ve meslek onurlarına sahip çıkmak amacıyla meydanda olduklarını haykırdı.

Eyleme CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ile CHP’li meclis üyeleri de katıldı.

Burada konuşan Eğitim İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla; bir konuşma yaparak eğitim çalışanlarının duygularını dile getirdi.

Yazla’nın konuşması şöyle;

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ  / GÜÇLÜYÜZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ

Bu yoksulluk, bu sömürü artık yeter diyenler HOŞGELDİNİZ

 Gün umutsuzluğa kapılma, kendini çaresiz ve güçsüz hissetme günü değildir  

diyenler, HOŞGELDİNİZ

Gün dayanışma günüdür, mücadele günüdür diyenler, HOŞGELDİNİZ

Sesimiz sözümüz var diyenler HOŞGELDİNİZ

AKP iktidarı ekonomik krizin yükünü tamamen emekçilerin sırtına yıkan, gelir adaletsizliğini derinleştiren ve yoksullaşmayı artıran politikalar yürütmeye devam etmektedir.

Ağustos 2021’de yandaş sendikayla imzalanan sözde toplu sözleşme ile kamu emekçilerinin ve emeklilerin geleceğine el konulmuş, adeta sefalete mahkum edilmiştir.  SERMAYEYE DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE

Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmüş ve çarşıda pazarda kendini göstermiştir. 2022 bütçesinden; memura, dar gelirliye, esnafa, çiftçiye, emekliye, işçiye;  vergi, zam, açlık ve yoksulluk çıkmıştır.Türk Lirası hızla değer kaybederken kurdaki dalgalanmalar biz emekçilerin belini iyice bükmüştür.

Bu karanlık ekonomik tablo karşısında, aylardır meydanlarda çağrıda bulunuyoruz. “Zam, Kriz, Yoksulluk; Tükeniyoruz!” diyerek peş peşe yapılan zamları, yaşadığımız ekonomik kriz ve derin yoksulluğu haykırıp, siyasi iktidarı önlemler almaya çağırıyoruz.

ZAM KRİZ YOKSULLUK TÜKENİYORUZ

Ancak tüm bu çağrılarımıza ve taleplerimize yanıt verilmediği gibi her gün biraz daha yoksullaşıyoruz, emeğimiz ucuzluyor.

İnsan onuruna yaraşır bir yaşam daha da imkansız hale gelmişken, AKP iktidarı sadece yandaşların özgür ve refah içinde olduğu bir ülke yaratmıştır.

Devletin fabrikalarını yıllar içinde bir bir elden çıkaran, tarımı emperyalistlerin ambargolarıyla baş başa bırakan, sanayiyi teşvikten yandaşı kalkındırmayı anlayan iktidar, 20 yıl içerisinde üretmeden tüketen, birçok mal ve hizmeti dışarıdan almak zorunda olan bir ülke yaratmıştır. Ülkedeki işsizlik oranı ise tavan yapmış, işsiz sayısı 7 milyon 870 bin kişiye ulaşmıştır.

Büyük önder Atatürk’ün eğitimi, kalkınmayı, sosyal ve ekonomik ilerlemeyi birbirinden ayırmadan var ettiği Türkiye, daha gencecik bir Cumhuriyet iken bile Avrupa ülkelerine parmak ısırtırken, şimdi tepetaklak haldeki ekonomisiyle, Dünya Sefalet Endeksi’nde 156 ülke içinde 21. sırada yer almıştır.

İktidarın asgari ücrete yaptığı zam da boş çıkmıştır. Marketlerdeki fiyatlar, yeni vergi zamlarıyla birlikte asgari ücretin zamlı hali bile geçen sene aynı ayda sahip olduğu alım gücünden çok aşağıda kalmış, zam şimdiden erimiştir.

Zengini daha zengin, emekçileri ise daha yoksul hale getiren bu eziyetten, eğitim emekçileri de payını en ağır biçimde almıştır. Sözde toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarına reva görülen 2 yıllık zamlar yıl bitmeden erimiş, enflasyon ve artan vergi dilimi ile kamu emekçisinin alım gücü yerle bir edilmiştir. Eğitim emekçileri, daha ayın başında ayın sonunu kara kara düşünür hale gelmiştir. ZAM KRİZ YOKSULLUK TÜKENİYORUZ

Üstelik bu tablo daha da ağırlaşıyor. TÜİK ezbere bildiğimiz yalanları söyleyedursun, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in Aralık ayı araştırmasına göre; dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu harcamaları gösteren yoksulluk sınırı 13 bin 598 liraya, açlık sınırı ise 4 bin 652 liraya yükselmiştir.

Peki bu şartlar altında fedakarca çalışan  biz eğitim emekçilerinin payına ne düşüyor:

-Tiyatrodan ibaret olan toplu sözleşme görüşmelerinden gelen trajikomik ücret zamları ve peşi sıra gelen sefalet.

-Kadrolu, sözleşmeli, ücretli adı altında kategorize edilerek, ayrıştırılarak sömürülme.

-İş güvencemizi ortadan kaldıracak, öğretmenler odasını bir kez daha bölecek olduğu halde bize müjde gibi sunulmaya çalışan Öğretmenlik Meslek Kanunu.

-Gericileştirilmiş, piyasacılaştırılmış bir eğitim sistemi.

Bu böyle gitmez, gidemez! Bugün  halimizi görmezden gelenlere, isyanımıza kulağını kapatanlara karşı üretimden gelen gücümüzü kullandık, iş bıraktık..! Bu bir günlük iş bırakma eylemimizle sesimizi herkes duysun. Bugün derse girmiyoruz.

Dünyada Başöğretmen ünvanı taşıyan bir liderin kurduğu Türkiye Cumhuriyetinde, öğretmenlere ve öğretmenliğe pranga vurulamayacağını göstereceğiz.

MUSTAFA KEMAL’İN ÖĞRETMENİYİZ

-Atatürk’ün bize emanet ettiği yeni nesiller için laik, bilimsel, adil ve kamusal bir eğitim istiyoruz!

-İnsanca yaşamak için tüm eğitim emekçilerinin maaşlarının yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını istiyoruz!

-Sistematik ve hadsiz saldırılar altındaki meslek onurumuzu geri  istiyoruz!

-Tüm eğitim emekçileri için kadrolu, güvenceli çalışma ve insanca çalışma şartları istiyoruz!

-Nitelikli eğitimin sürdürülmesinde en önemli paydaşlar arasında olan idari, yardımcı ve teknik personellerin taleplerinin yerine getirilmesini istiyoruz. Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneğinin ayrım gözetilmeksizin tüm eğitim çalışanlarına  ödenmesini istiyoruz.

-Eğitim çalışanlarının görev tanımlarının yapılmasını, angarya çalışmaya son verilmesini istiyoruz.

-Üniversitelerimizde bilimsel, idari ve mali özerklik istiyoruz.

-Üniversitelerimizde akademik ve idari kadrolar arasındaki keskin çizgilerin azaltılmasını, istiyoruz. Görevde yükselme koşullarının liyakat sistemine göre yapılmasını istiyoruz.  Akademik teşvik ödeneğinin akademik alanların şartları göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesini istiyoruz.Ve şüpheniz olmasın ki alacağız!  BİRLEŞE  BİRLEŞE  KAZANACAĞIZ

Gün dayanışma günüdür, mücadele günüdür. Üreten emekçileriz, sesimiz, sözümüz var. Hep birlikte güçlüyüz. YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ

 

Biz eğitim emekçileri, bugünün gerçekliğini TÖS’ten TÖB-DER’den Köy Enstitülerinden devraldığımız tarihsel mirasla yoğuracağız. Nazım’ın dediği gibi ağır ellerimizi toprağa basıp doğrulacağız. Bugün burada bulunan ve iş bırakma eylemimize destek olan tüm eğitim emekçilerini de selamlıyoruz. Mücadelemizi tüm haklarımızı elde edene kadar, eğitim emekçilerine insan onuruna yaraşır bir yaşam sağlayana kadar sürdüreceğiz, haklarımızı söke söke alacağız!.

GÜÇLÜYÜZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL