Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 11

Eğitim Şart Ha!..

EĞİTİM ŞART HA !       Levent SARAY lsaray@kesanpostasi.com   Toprak sevdi insanı ürün, su, çiçek verdi. Güneş sevdi, ısı, ışık, can verdi. Deniz sevdi, yüzdürdü, balık verdi Gökyüzü..

Eğitim Şart Ha!..

EĞİTİM ŞART HA !

      Levent SARAY

lsaray@kesanpostasi.com

 

Toprak sevdi insanı ürün, su, çiçek verdi.

Güneş sevdi, ısı, ışık, can verdi.

Deniz sevdi, yüzdürdü, balık verdi

Gökyüzü sınırsız özgürlük verdi.

Ve Tanrı sevdi, inanılmaz bir zeka verdi.

Ya insanoğlu! Bütün bunlara nasıl karşılık verdi ?
Önceleri, karnını doyurdu ihtiyaçtan, sonra da genişletmek için çaba sarf etti. Daha sonra, bu yetmedi, başkasının ekmeğine göz koydu, saldırdı ve savaşlara girişti, ilkellikten ve eğitimsizlikten !

Alfred Nobel güvenlik barutu adındaki dinamiti icat etti, insanlık bunu harika (!) bir bombaya dönüştürerek kendini yok etmek için kullandı, kullanıyor ve ileride de kullanacak gibi görünüyor. Cehaletten olsa gerek!
Bazı ülke meclislerinde koca koca insanların yumruklaşarak ve küfürleşerek küçüklere çok güzel model olduklarını seyrediyoruz esefle…Bunları yapanlar ve yaşayanlar hepsi okumuş, mürekkebe temas etmiş bireyler, politikacılar, devlet adamları, bilim insanları vs vs…

Hele bir de çevre ve doğa katliamı var ki yürekler acısı. Kıraç ama sağlam kayalıklar varken ovalara binaların kondurulması! Korumak ve çoğaltmak varken yeşilin yok edilmesi ve sanki beyinler kontak etmişçesine, yaşam alanlarının kirletilmesi!

Gazeteci Hıncal Uluç ‘Eğitim Öyle mi ? ‘ başlıklı yazısında diyordu ki ;
‘Bu ülkenin belki de en eğitimli insanlarının sitesinde oturuyorum. Komşularım, güya saygın insanlar! Her dairede en az üç üniversite diploması bulursunuz. Ancak, sabah kalktığımda balkonuma kül tablosu boşaltıldığını görüyorum. Bakın, bu eve taşındığımdan beri başıma prezerv…ler, yanan izmaritler, yemek tabağı artıkları, vs yağmakta. Balkonlarından ve pencerelerinden baktıkları bir gül bahçesi, yeşiller içinde rengarenk bir cennet yarattım onlara.. Teşekkürleri böyle, bu benim eğitimli insanlarımın. Ne okursan oku, eşeklik baki kalıyor. İnsanoğlunun ruhu pis, ruhu rezil, ruhu iğrenç olunca, eğitim dediğin ne ki?’

Evet! Tanrı verdikçe, insanoğlu da bir biçimde şükretmekten geri kalmıyor!

Yaşadığımız kentin en köklü en asil caddelerindendir Bulvarlar!

Gelin görün, hele aldanıp ta akşamları bir çıkın Bulvara! Afedersiniz agt ugt sesleriyle tükürenleri, ellerinde çekirdek poşetleriyle ağızlarından çöp püskürtenleri.. Kaldırımdaki yürüyüş düzenini ve saygısızlığı.. Hele, yılda birkaç kerecik yapılabilen konser gecelerini yaşayın, bastığınız yerleri hissedin. Sanki, Trakya’daki Üsmen Aga’nın ayçiçeği harmanında yürüyorsunuz! Bununla kalsa iyi! Yüzünüze çekirdek kabukları püskürtenler, şık giyimli kirli ağızlılar sarar etrafınızı. Ne aile tanır, ne saygı bilirler sözüm onlara..

Ne acıdır ki; Zamanla, bütün bu insanlar, eğitim öğretim tezgahlarından da geçtiler.

Saygılarımla.

 

YORUMLAR (1)

  1. Şaban NAR diyorki:

    Evet sevgili Levent arkadaşım Eğitim şart ama doğaya’ çevreye ve insanlığa saygı ve sevgi için eğitim yetmiyor yetmezde çünkü bu bir kültür meselesidir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL