EĞİTİMDE 4-6 YAŞ DÖNEMİ

Saide YAPICI
Okuma Sayısı:41

 

Saide YAPICI

syapici@kesanpostasi.com

 

 

İnsan hayatının en önemli yıllarını oluşturan okul öncesi eğitim, etki bakımından önemli bir başlangıçtır. Okul öncesi eğitim dönemini şekillendirdiğini eğitim psikolojisi uzmanlarınca  açıkça ifade edilmektedir.

4-6 yaş eğitim döneminde çocuğu en çok etkileyen hususların başında aile gelmektedir. Evdeki bireylerin aile içi ve sosyal yaşamlarındaki ilişkileri çocukların gelişimleri üzerinde çok büyük izler bırakır.

Okul öncesi eğitimde çocukların kazanacağı moral değerler onlar üzerinde yadsınamaz olgunlukların temelini hazırlar. Ayrıca insan, doğumundan itibaren annenin bütün davranışlarından etkilenir. Bir çocuk ana rahminde iken 120 günü dolunca ruh üfürülür.Çocuk ruha sahip olunca annenin genetik ve kalıtsal özelliklerini taşımaya başlar.Anne bu evreyi fiziksel olarak rahat ve huzurlu geçirirse çocuğun gelişiminde olumlu ruhsal durumlar gelişmektedir.Dünyaya geldikten sonra sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okunması bir bakıma çocuğa telkin edilen ilk eğitimdir.İslâmi açıdan değerlendirilen bu süreç, benzer şekillerde diğer dinlerde de uygulanmaktadır.Örneklersek; Hıristiyanların yeni doğan bebeğe vaftiz işlemi uygulamaları,yılbaşında Hz. İsa as’ ın doğumunun dualarla kutlanılması dini telkinin en önemli kalıcı izini oluşturur.Çocukların  gelişiminde  kalıtsal, çevresel ve sosyal faktörlerin önemine değinmemizin devamında eğitimi 4-6 yaş döneminde değerlendirelim..

Bu aşamada, çocukların düşünce seviyelerinin ve kapasitelerinin en üst seviyede oluşu gelecek yaşantılarına birikim elde etmeleri için en verimli dönemdir. Gelişim aşamasındaki çocuklar taklit ettikleri arkadaş ve öğretmenleri sayesinde bilişsel davranış kurallarını kazanırlar. Çocukların 4-6 yaş eğitimi; sosyal iyileşmeye ve farkındalık teorisinin gelişmesine çok önemli  katkılar sağlamaktadır.

Günümüzde çeşitli sivil toplum kuruluşları ˝ Gündemimiz Çocuk ˝ başlıklı sempozyumlar düzenlemekte çocukların ahlaki, sosyal, duyuşsal ve bilişsel gelişimlerini arttıracak çalışmalar sunmaktadırlar. Sağlıklı ve mutlu bir çocuğun moral değerleri bakımından yüksek bir olgunluk içinde yetiştirilmesi onun dini bilgiler içinde de olgunlaştırılarak eğitim düzeyinin geliştirilmesiyle orantılıdır. Bebeklikten itibaren teknolojiye mahkum bırakılan çocuklar; oyun bağımlısı olarak zihinsel ve duyusal davranış bozuklukları içerisinde kalabiliyorlar.

İslâm kültürünün temelinde çocuk, aileye Allah’ın bir emanetidir. Emanete iyi sahip çıkılmalı ve bu emanetlerin eğitimlerinin çok sağlıklı bir şekilde geliştirilmesine özen gösterilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Heves Bayır Yıldız, "Özgecan'dan sonra 1480 Kadın Cinayete Kurban Gitti"

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Heves Bayır […]