TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 151.342
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.862
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 164
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 7.905
Siyaset Okuma Sayısı: 270

Ekrem Demir “Hem üretici hem tüketici korunmalı”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, kendi ülkesinde 56 kentte yetiştirilebilen ayçiçeğinde Türkiye’nin tohumda ve ham yağda dışa bağımlı olduğuna işaret ederek, “Ayçiçeği ithalatında dünya lideri durumundayız. Ayçiçeğinde yaşanan..

Ekrem Demir “Hem üretici hem tüketici korunmalı”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, kendi ülkesinde 56 kentte yetiştirilebilen ayçiçeğinde Türkiye’nin tohumda ve ham yağda dışa bağımlı olduğuna işaret ederek, “Ayçiçeği ithalatında dünya lideri durumundayız. Ayçiçeğinde yaşanan sorunlar sofraya da yansıdı. Hem üreticiyi hem tüketiciyi koruyacak politikaların uygulanmalı” dedi.

ekrem-demir.jpegİYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, üretimde Edirne’nin ilk sıralarda yer aldığı ayçiçeğinde yaşanan sorunları ve vatandaşa yansımalarını gündeme getirdi. Son günlerde ayçiçeği yağında yaşanan artışın tarımda uygulanan yanlış politikalardan biri olduğuna dikkat çeken Başkan Demir, ayçiçeği üretiminde ilk sıralarda yer alan Edirne’deki üreticinin sorunlarına dikkat çekti.

56 İLİMİZDE AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ YAPILABİLİYOR
Türkiye’nin ayçiçeği üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu anımsatan Başkan Demir, “yağ fiyatları arttı. Ayçiçeğinde yaşanan yanlış uygulamalar sofraya da yansıdı. Açıklanan verilere göre, ülkemiz ayçiçeği ithalatında yüzde 37 pay ile açık ara dünya lideri durumundayız. Oysa ülkemizde 56 ilimizde ayçiçeği üretimi yapılabiliyor. İklim ve toprak varlığımız çok çeşitli tarım ürünlerini daha fazla ve daha kaliteli olarak üretmeye müsaittir. Ancak uygun yetiştirme tekniklerinin yeterince yaygınlaştırılamaması; mazot, gübre, yem, ilaç gibi tarım girdilerinde dışa bağımlı olunması ve fiyatların yüksekliği ile uygulanan politikalar nedenleriyle tarımsal üretimde gerekli gelişme sağlanamamış ve pek çok üründe dışa bağımlı hale gelinmiştir. Ayçiçeğinde de üretime rağmen özellikle tohumda ülkemiz dışa bağımlı” dedi.

TÜRKİYE ÜRETİMİ ARTIRACAK ÖNLEMLER ALMALI
Tarımda günlük popülist uygulamalardan vazgeçilerek üretime odaklı bir planlama yapılması gerektiğine işaret eden Başkan Demir, “Ülkemizi gelişmiş milletler ailesinin saygın bir üyesi yapmada ve insanımızın refah seviyesini yükseltmede tarım önemli bir araçtır. Türkiye’nin fiyat odaklı bir tartışma yerine üretimi artıracak önlemler alması gerekir. Yarım bırakılan sulama yatırımların acilen tamamlanmalı,  kıraç alanlar sulamaya açılmalıdır. Yanı başımızdaki komşularımızda ithalat etmek yerine, kendi çiftçimize destek verilmelidir. Hem üreticiyi hem tüketiciyi koruyacak politikaların uygulanmalı” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL