TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Siyaset Okuma Sayısı: 269

Emek Partisi Keşan İlçe Örgütü pandemi sürecini değerlendirdi

Emek Partisi Keşan İlçe Örgütü pandemi sürecini değerlendiren yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle;;   BASINA VE KOMUOYUNA Pandemi sürecinde uzaktan eğitimin eşitsizliği derinleştirdiği yoksul ve emekçi ailelerin çocuklarının eğitim..

Emek Partisi Keşan İlçe Örgütü pandemi sürecini değerlendirdi

Emek Partisi Keşan İlçe Örgütü pandemi sürecini değerlendiren yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle;;

 

BASINA VE KOMUOYUNA

Pandemi sürecinde uzaktan eğitimin eşitsizliği derinleştirdiği yoksul ve emekçi ailelerin çocuklarının eğitim sürecinin dışında kaldığı tüm kamuoyu tarafından gözlenmiştir. 1 Martta başlaması gereken yüz yüze eğitim 2 Marta ertelenerek öğretmen öğrenci ve velilerde bir tedirginlik oluşturmuştur.

Hükümetin bu kararları alırken bütün yetkililerle paylaşımda bulunmadığı için bu tür sorunlar eğitime olumsuz yansımalar olarak geri dönmüştür. Uzaktan eğitim sürecinde hükümetin yoksul aile çocuklarına vermeyi tahüt ettiği bilgisayar, tablet gibi online derslere katılma araçları tam olarak neden karşılanamamıştır? Bu çocukların ders açıkları nasıl kapatılacaktır? Yerel anlamda baktığımızda da; ülke genelinde yaşanan bu sorunlar ilçemizde de yaşanmaktadır. Yayınlanan pandemi haritasında artan vakalar sayısına bakıldığında kırmızıya dönen Edirne ili yüz yüze eğitime 2 Mart 2021 tarihinde başlamak zorunda bırakılmıştır. Daha sonra İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 6 Mart 2021 tarihinde ikinci bir emre kadar okulların tatil edilmesi kararı alındıktan 1 saat içinde ne oldu da bu karar iptal edilip eğitim öğretime devam kararı kim tarafından alınmıştır? Bu belirsiz kararlar bu zor dönemde öğrenci veli ve öğretmen üzerinde psikolojik olarak kaygılara sebep olmaktadır. Görünen tabloda uzaktan eğitimin kaybedeninin işçi, işsiz, yoksul halk çocuklarının olduğu, yüz yüze eğitim başladığından beri durumun farklı olmayacağı gözlenmektedir.

AKP Hükümetinin öğretmen atamalarında ihtiyacın yüzbinlerle ifade edildiği bu dönemde 20 bin öğretmen atayacağını açıklaması eğitime verdiği önemi gözler önüne sermektedir.

Pandemi sürecinde ekonomik sorunların başta emekçiler olmak üzere yerel anlamda en çok esnafımızı etkilemiştir. Alınan kararlar daha çok ceza üzerine inşa edilmiş kararlardır. Oysa esnaf iktidardan askeri düzeyde işini sürdürebilecek kararlar almasını beklemektedir. İlçemizde yüzlerce esnaf maddi ve manevi olarak kötü durumdadır. Yerel anlamda belediye de bu süreci iyi yönetememiştir.

Ekonomik krizin etkilerinin ağırlaştığı halk sağlığının hiçe sayıldığı, okulların yüz yüze eğitime başlama kararının alındığı ama öğretmenlerin aşılanmadığı, esnafa verilen destekleme sözlerinin tam manasıyla yerine getirilmediği bu salgın sürecinde halkımızın sürü bağışıklığına terk edilmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Ülkeyi yöneten iktidar halktan topladığı vergileri bu dönemde yoksullukla, işsizlikle, üretimin arttırılması ile halk sağlığının korunmasını dikkate alarak halk için bütçe oluşturmalıdır.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL