Manşet Okuma Sayısı: 15

EMEKLİ ÖĞRETMENLER DERNEKLERİNİ GERİ İSTİYOR…

Enez’de 60 lı 70 li yıllarda görev yapmış ve emekli olmuş öğretmenler 1980 darbecileri tarafından kapatılan Enez Öğretmenler Derneği’nin yeniden açılmasını ve Dernek mülkiyetinde iken yine 12 Eylül Cunta yönetimince..

EMEKLİ ÖĞRETMENLER DERNEKLERİNİ GERİ İSTİYOR…

Enez’de 60 lı 70 li yıllarda görev yapmış ve emekli olmuş öğretmenler 1980 darbecileri tarafından kapatılan Enez Öğretmenler Derneği’nin yeniden açılmasını ve Dernek mülkiyetinde iken yine 12 Eylül Cunta yönetimince gasp edilerek hazineye devredilen Dernek Lokalinin geri verilmesini istiyorlar.

Keşan’da “Enezliler Dayanışma Derneği” Lokalinde bir araya gelen kapatılan Enez  öğretmenler Derneği’nin eski üyesi emekli öğretmenler, bu konuda hukuk yollarında gerekli girişimleri başlatmaya ve gerekirse Avrupa İnsan hakları Mahkemesi’ne kadar bu süreci sürdürmeye karar verdiler..

Enezliler Dayanışma Derneği Başkanı Muharrem ÇİROZLAR’ın katılıp, ev sahipliği yaptığı toplantıda öncelikle yoklama yapıldı. Derneğin 1980 yılında yaptığı son toplantının Genel Kurul Toplantısı’nın katılım çizelgesine göre yapılan yoklamada o yıllarda Enez’de görev yapan bazı öğretmenin vefat ettiği üzüntü ile belirlendi. Buna rağmen hazurun listesindeki 115 öğretmenden yaklaşık 100 öğretmenimizin sağ olduğu anlaşıldı..

Bu konuda bilgi veren Toplantı sözcüsü Zeki SUNAR “Derneğin göstermelik bir mahkeme kararı ve emirle kapatılmasının ve derneğe ait mal varlığı ile derneğin kendi malı olan Dernek Lokalinin hazineye devredilmesinin bir hukuk faciası ve insanlık ayıbı olduğunu” belirterek “Mülkiyet ve örgütleme hakkı, çağdaş hukukun ve Evrensel İnsan Hakları’nın vaz geçilmez temel unsurlarındandır.. Aradan 35 yıl geçmiş olsa bile hukuk bu yanlışını, bu ayıbını düzeltmelidir.. Bu konuda biz Enez’de yıllarca görev yapmış emekli öğretmenler bu konuda üzerimize düşen görevi yapıyor ve bu hukuk sürecini başlatıyoruz” dedi

Emekli öğretmenler bu sorunun sadece hukuk yolu ile değil yasal yollarla da çözülebileceğini, yakın geçmişte azınlıkların el konulmuş mallarının dahi yasa çıkarılarak geri verildiği, TBMM’nin bu yönde uyarılması, dikkatinin çekilmesi ile daha da kısa yoldan bu ayıbın düzeltilebileceğini belirterek  “Biz o Dernek lokalini 1960 lı yıllarda kendi paramızla, kendi emeklerimizle, kendi alın terimizle yarattık. Mülkiyet hakkı anayasal, çağdaş ve kutsal bir haktır.. Daha fazla bekletilmeden, elimizden zorla alınan bu lokalimizin geri verilmesi gerekir” dediler.

Toplantıda ayrıca bu konuyu gündemde tutmak ve gerekli her türlü girişimi yapmak amacıyla bir Dernek kurulması, bir WhatsUpp grubu oluşturulması, imza toplayarak TBMM, Cumhurbaşkanlığı gibi bu sorunu çözmeye yetkili makamlara götürülmesi ya da gönderilmesi gibi etkinlikler için de karar alındı. Tüm hukukçuların, baroların, insan hakları savunucuların, demokrat ve çağdaş insanların, bu dernekte anıları olan tüm Enezlilerin destek ve katkısı istendi..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL