Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 16

ENEZ MEKTUBU

ulasdemiray@gmail.com   TÜM DOĞA VE ÇEVRE DERNEK VE KURUMLARINA SESLENİYORUM: BU ÇELTİK VE ANIZ REZALETİNİ KONUŞMALIYIZ. Ulaş Demiray / Enez DOĞA-DER Başkanı Sadece, İpsala’da 200 bin dekar arazide çeltik üretiliyor….

ENEZ MEKTUBU

ulasdemiray@gmail.com

 

TÜM DOĞA VE ÇEVRE DERNEK VE KURUMLARINA SESLENİYORUM:
BU ÇELTİK VE ANIZ REZALETİNİ KONUŞMALIYIZ.

Ulaş Demiray / Enez DOĞA-DER Başkanı

Sadece, İpsala’da 200 bin dekar arazide çeltik üretiliyor.. Bu araziyi en fazla 10-15 ÇELTİK AĞASININ ekip biçtiğini tahmin ediyorum. Eskiden binlerce işçinin çalıştığı EMEK YOĞUN bir işti çeltik üreticiliği.. Riskliydi.. İntiharlar yaşanırdı.. Çok masraflıydı. Buna rağmen ben eski dönemlerde anız yakıldığını hatırlamıyorum.. Galiba orakla biçildiği için anız diye bir sorun olmuyordu..
***
Çeltik üreticiliği şimdilerde yan gelip yatarak, bir elin parmakları kadar tarım işçisi ile yapılan, zahmetsiz bir üretim şekline dönüştü. Ama yine de para hırsı o kadar ki, tatminsiz insanların ANIZ yakmasını önleyemiyorsunuz. Yasak olmasına rağmen uçakla ilaçlama yapılmasını önleyemiyorsunuz.. Ova cayır cayır yanıyor, devlet karşıdan bakıyor.. “Ne yapsın Devlet ?” diye merak edenlere söylüyorum. Dönüm başına 50-60 TL ceza kesmekle elbette önleyemezsiniz bu kepazeliği.. Bu hainliği.. Zaten görmezden gelip o cezayı da kesmiyorsunuz…
***
Önerim şudur.. : Anız yakanlara bir dahaki yıllarda devlet arazileri kiralanmasın. İpsala ve ilgili belediyeler kira şartnamesine bu maddeyi eklesin. Arazisi kendisine ait olanlara da İlçe Tarım Müdürlükleri çeltik ekim izni vermesin. Bunu akıl edemiyorlar mı? Elbette ediyorlar. Ama bu düzende herkes bir çetenin içinde işlevini sürdürüyor, kimi yaktırıyor, kimi yakıyor, kimi de görmezden gelip havaya bakıp ıslık çalıyor.
***
Çeltik tarlalarında anızları toplayıp, değerlendirmek ve ekonomiye kazandırmak yerine, kolayına kaçıp yakanların bu surette elde ettikleri hak etmedikleri kazanç onlara haram olsun.. Bunu görmezden gelenler, gerekli tepkiyi göstermeyenler, önlenmesi için samimiyetle davranmayanlar çocuklarının gözüne utanmadan bakamasın. Onların da aldıkları maaş haram olsun.
***
Pirinç.. Hele hele Ergene suyu ile sulanmış, kirletilmiş, sağlığa zararlı pirinç. Şeker hastalarının, obezlerin uzak durması gereken pirinç… İpsala ovasında emek yoğun, sağlıklı ve çok daha fazla kazançlı alternatif ürünler üretilebilecekken 8-10 ağayı zengin etmekten başka yararı olmayan pirinç. Gala Gölünü bitiren, 8-10 çeşit su ürününün, balıkların, kurbağaların neslini tüketen pirinç sulamaları, Sivrisineklere cennet olan pirinç tarlaları..
Devlet bu tarımı teşvik ediyor, suçlarını görmezden geliyor, kanallar, manallar yapıyor.. Doğa’nın dengelerinin bozulmasına çanak tutuyor..
***
Evet… Doğa ve Çevreciler olarak oturup bu ÇELTİK rezaletini konuşmalıyız.. ®

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL