TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 320.078
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 63.082
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 289
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 56.510
Köşe Yazısı Okuma Sayısı: 1.255

ENEZ’E GÜMRÜK KAPISI AÇILDI.. (2)

Efendim, bu yazı başlığımı yayınladığım 1. bölümde galiba biraz yanlış anlaşılmalar olmuş! Yanlış anlaşılma şurada: Bu yazımı okuyanlar, Enez Limanı ile Enez gümrüğünü karıştırmamalıdır ki; bunlar bir birinden bağımsız uygulamalardır….

ENEZ’E GÜMRÜK KAPISI AÇILDI.. (2)

Efendim, bu yazı başlığımı yayınladığım 1. bölümde galiba biraz yanlış anlaşılmalar olmuş! Yanlış anlaşılma şurada: Bu yazımı okuyanlar, Enez Limanı ile Enez gümrüğünü karıştırmamalıdır ki; bunlar bir birinden bağımsız uygulamalardır..

Önce: Enez Gümrüğünü ele alalım: Enez gümrüğü, daha 1940’larda faaliyet halindedir ve Karabekir (Bekir Kara) bu gümrükten Yunanistan’a balık ihraç etmektedir.1972’li yıllarda da sevgili ağabeyimiz ve o dönemin Enez Balıkçılık Kooperatifi Başkanı olan Ulaş Demiray ağabeyimizin de bu yolla(yani Enez Gümrüğü yoluyla) Yunanistan’a balık ihraç ettiği bilinmektedir.. Ancak; Enez Gümrük kapısı 1985 veya 1986 yıllarında kapanınca; Enez Gümrüğünün çalışma faaliyetleri kapatılmıştır. Bu kapatılma kararının gerekçelerini bilemiyoruz.. Neyse ki; birinci bölümde söz ettiğim gibi; yanlıştan dönülmüşve: Edirne Pazarkule-İpsala Gümrük kapılarından sonra Enez’de de komşumuz Yunanistan’a üçüncü kapı açılmış olup; bu açılış, bölge halkını mutlu etmiştir..Sonuçlarını hep birlikte yaşayacağız ve göreceğiz..

Gelelim Liman olayına:Efendim, 1982 yılında ben Yeni Karpuzlu Belediye başkanıyken; o zamanın Edirne Valisi olan Enver Hızlan,Edirne’de; benim de katıldığım bir “İl koordinasyon toplantısı “yaptı ve konuşmasının bir yerinde sözü; yapımına 1976 veya 1977 tarihlerinde başlanan Enez Balıkçı Barınağına getirerek: “Arkadaşlar, Enez’de Yunanistan’ı kızdırmamak adına, “Balıkçı Barınağı” adı altında yapılan bir liman projesini gerçekleştirmeye çalışıyoruz!”  Diye bir açıklamada bulundu..

Şimdi gelelim her ikisi de rahmetli olan Sayın Demirel ve Erdal İnönü’nün birlikte yaptığı liman açılışına: Şimdi anlıyorum ki; bu açılış bir Liman açılışı değil, Balıkçı Barınağının tamamlanması nedeniyle yapılan bir açılıştır.. Yani; Enez Limanı tamamlanmamıştır ve Enez’e Gümrük açılışını müteakiben Enez Limanının Tamamlanması gerçekleşecektir..

Peki bunu nereden anlıyoruz? Edirne İl Özel İdare Genel Sekreteri Alaaddin Uğur da, yapılacak gümrük limanı ile ilgili teknik bilgi verdi. Uğur, ” Bu rıhtım için yaklaşık 50 bin ton taşa ihtiyacımız var. Araştırmalarımız neticesinde Şehitler Köyü’nden elde edebileceğimizi öğrendik ve anlaşmalar ile protokolümüzü imzaladık.

Oradan sağlayacağımız taş malzemeyi kendi araçlarımızla burada yaklaşık 135 metre uzunluğunda ve 35 metre genişliğinde ve 8 metre derinliğinde yapılması planlanan rıhtım inşasında kullanacağız. Akabinde diğer münferit üst yapı yatırımlarıyla birlikte bu projeyi tamamlayacağız. Yol haritamız bu şekilde. Önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Yani; Enez Limanı’nın yapılması kesinleşmiş, ancak; bu iş biraz zaman alacaktır..Ama; umarım ki; Keşan-Enez arasındaki yol liman bitmeden önce tamamlanır!

Eh; Gümrük açıldı.. Liman açılacak.. Enez-Keşan yolu duble olacak!.Peki bizlerin beklentisi ne olacak? Bunu bir başka yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum… Ancak; sizlere küçük bir ip ucu vermek üzere; Enez Limanından Semadirek adasının görüntüsünü vermek istiyorum.. Sevgilerimle..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL