EROL YAZLA, 2019 –  2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

kesanpostasi

 

Eğitim İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, yazılı bir açıklama yaparak, 2019/2020 Eğitim Öğretim Yılının 2.dönemini değerlendirdi.

Yazla‘nın açıklaması şöyle;

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un “Türkiye’nin eğitim sisteminin tamamını, tüm alt sistemleriyle birlikte geleceğe hazırlayacağız.” diyerek ilk ders zilini çaldığı 2019-2020 eğitim öğretim yılının 2. dönemine başladık. Geride bıraktığımız eğitim döneminde  eğitimi geleceğe taşımak bir yana dursun, yıllarca geriye götürecek uygulamalara tanık olduk.

Tüm uyarılara rağmen okullarda bir türlü çözülmeyen güvenlik problemi, şiddeti meşrulaştıran politikalar ve ticarileştirilen eğitim sistemi ağır sonuçlara yol açtı. Okul ve üniversitelerde şiddet olayları arttı.

Mesleğine kavuşturulmayan öğretmen sayısı yarım milyona dayandı.

Bakan Selçuk‘un “liyakat” getirecekleri söylemine rağmen yandaş olmayanı ayıklama sistemi olarak yine sözlü mülakat yöntemi kullanıldı.

Tarikatların yasal maskesi olan dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller  inatla kapsamları genişletilerek tekrarlatıldı.

Herhangi bir bilimsel başarısı, kütüphanesi, kampüsü olmayan apartman üniversiteleri bir hastalık gibi türemeye devam etti. Kamu eğitimine bütçe ayırmayan iktidar, özel üniversitelere verdiği teşvikleri ise artırdı.

Daha önce çocuklarını 66 aylıkken okula göndermek istemeyen ailelere hakaret eden iktidar, okula başlama yaşını tekrar yukarı çekilme değişikliğini ise izah edemedi.

Okullara akıllı tahta diyerek başlatılan Fatih Projesi yolsuzluk iddialarıyla sessiz sedasız sonlandırılırken, taşrada bazı okullarda bilgisayar dersleri bilgisayarsız işlenir hale geldi.

Bilimden ve akılcılıktan uzak, siyasetin gaye ve emirleri doğrultusunda şekillenen eğitim ve öğretimle çağdaş, bilimsel, laik eğitimden biraz daha uzaklaşıldı.

Mesleğin itibarsızlaştırılmasına, baskılara rağmen bu eğitim öğretim döneminde de öğrencilerine bilimi ve hayatı öğretmek için çabalayan eğitimcilerimize teşekkür ediyoruz. Yolumuz çağdaş uygarlık yoludur, yolumuz Cumhuriyet yoludur.

Tüm bunların yanı sıra ilçemize hala bir Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi (BİLSEM) kazandırılamamıştır. Sayıları yaklaşık 40’ı bulan öğrencimiz Edirne’ye yönlendirilmektedir. Her hafta sonu Edirne’ye gidebilecek maddi imkanlara sahip olmayan veliler çocuklarını sınava bile kayıt ettirememişlerdir.

Keşan’ı merkez kabul eden bir bölge çizildiğinde Enez ve İpsala ilçelerini de ve hatta Uzunköprü’yü de dahil edersek Bilim ve Sanat Eğitim Merkezine gidebilecek öğrenci sayısının 100-150’yi bulacağı şüphesizdir. Başarılı her öğrencinin böyle bir merkezden yararlanma hakkı vardır. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanabilmesi için  Keşan’a bir BİLSEM şarttır ve Eğitim-İş Keşan Temsilciliği olarak bunun takipçisi olacağız.

 

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Kardeş Belediye Protokolü İmzalandı

  Kırklareli Belediyesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti […]