TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 213.297
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.091
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 63
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.219
Eğitim Okuma Sayısı: 109

EROL YAZLA “LGS`DEKİ MATEMATİK SORULARINI MEB YÖNETİCİLERİ ÇÖZSÜN!”

Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, LGS sınavı ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı Yazla’nın açıklaması şöyle;   Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı 1 milyonu aşkın öğrencimizin katılımıyla 6 Haziran..

EROL YAZLA “LGS`DEKİ MATEMATİK SORULARINI MEB YÖNETİCİLERİ ÇÖZSÜN!”

Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, LGS sınavı ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı

Yazla’nın açıklaması şöyle;

 

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı 1 milyonu aşkın öğrencimizin katılımıyla 6 Haziran Pazar günü yapıldı.  2021 LGS sınavı bir buçuk yıldır devam eden pandeminin gölgesine gerçekleştirildi. Pandeminin yarattığı olumsuz koşullara uygun hareket edemeyen ve eğitimi bu dönem boyunca ancak ağır aksak sürdürebilen MEB,  LGS’nin zorluğu ile yine tepkilerin odağı olmayı başardı.

Özellikle matematik sorularının, sanki çocuklar eğitim dönemi boyunca sorunsuz ders işleyebilmişçesine ve süre hesabı yapılmadan hazırlandığı görülmektedir. Öyle ki soru başına yaklaşık 2 dakika düşen sınavda 10’dan fazla işlem gerektiren ya da uzun uzun grafik okumaya mecbur bırakan çok sayıda soru mevcuttur. Sorular adeta liselere değil üniversitelere yerleştirmek için hazırlanmış.

Ne yazık ki pandeminin damga vurduğu bu eğitim döneminde;

Okulların ne zaman açılacağı, nasıl açılacağı, açılmayacaksa eğitimin online olarak ne koşullarda devam edeceği, homojen olup olmayacağı gibi birçok soru cevapsız bırakılmıştır.  Veliler ve öğretmenler eğitime ilişkin kararları bu dönemde hep son dakika öğrenebilmiştir. Öğretimin uzaktan sürdürüldüğü safhada ise öğrencilerin tümü sisteme dahil edilememiştir. Bakanlık, eğitim sistemimizde zaten iyice azaltılmış olan fırsat eşitliğini bu dönemde adeta rafa kaldırmıştır.

Bakanlığın çözmediği sorunlara kendi çarelerini yaratmaya çalışarak fedakarca öğrencilerini hazırlayan eğitimcilere ve çocukları iyi okullarda okuyabilsin diye çabalayan velilere de haksızlık yapılmıştır.

MEB, sendikamız başta olmak üzere eğitim camiasından yükselen “Sınavda çıkacak konular daraltılmalı, örgün eğitim yapılabilmiş gibi davranılmamalıdır” uyarısına kulak tıkamıştır.  Abartı derecedeki bu zor sorularla birçok öğrencinin özgüveni kırılmış, üzerlerinde hissettikleri baskı artmış ve hatta sınava dezavantajlı olarak giren yoksul öğrencilerimizin eğitimden soğumasına yol açılmıştır.

Zorluğu bilimsel ve pedagojik ölçütlerle belirlenmemiş bu sınavın, vicdanla ve bilimsellikle yan yana gelebilir bir tarafı yoktur. Sendika olarak iddia ediyoruz ki “Ölçme-Değerlendirme” değil “sorup geçme” mantığıyla hazırlanan bu yılki LGS sorularını MEB’in üst yöneticileri dahi eksiksiz yapamaz!

Bir eğitim sisteminde başarı ölçmenin tek metodunun sınav olmadığı kabul edilmeli ve gelişmiş ülkelerdeki gibi sürece yayılan, çocukların üzerindeki baskıyı azaltan ve onların yönelimlerini dikkate alan bir yöntem benimsenmelidir.

Eğitim-İş olarak LGS sorularını incelemeye aldığımızı, müfredat dışında soruların çıktığı, sorularda kolay-zor dengesi ve süre kısıtı gözetilmediği, soruların bazı özel okulların test kitaplarındaki sorularla bire bir uyuştuğu gibi iddiaların tümünü masaya yatırdığımızı ilan ediyoruz. Yaratılan hiçbir mağduriyete sessiz kalmayacağımızın altını çiziyoruz. Bakanlığı ise soruların benzerliğiyle ilgili iddiaları aydınlatıp açıklığa kavuşturulmaya davet ediyoruz.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL