TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 320.078
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 63.082
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 289
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 56.510
Eğitim Okuma Sayısı: 203

EROL YAZLA “NİTELİKLİ-NİTELİKSİZ OKUL AYRIMINDAN VAZGEÇİLMELİDİR”

  Eğitim İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, merkez sınav sistemi başvuru ve uygulama kılavuzunda bazı okulların nitelikli olarak yayınlanmasının yanlış olduğunu buna göre diğer okulların niteliksiz olarak anlaşılabileceğini dile..

EROL YAZLA “NİTELİKLİ-NİTELİKSİZ OKUL AYRIMINDAN VAZGEÇİLMELİDİR”

 

Eğitim İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, merkez sınav sistemi başvuru ve uygulama kılavuzunda bazı okulların nitelikli olarak yayınlanmasının yanlış olduğunu buna göre diğer okulların niteliksiz olarak anlaşılabileceğini dile getiren bir yazılı açıklama yayınladı.

Yazla‘nın açıklaması  şöyle;

 

MEB, bu yıl Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında  6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilecek merkezî sınavın başvuru ve uygulama kılavuzunu yayımladı.

 

Kılavuzda listesi ve kontenjanları verilen merkezî sınavla öğrenci alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezî sınavla ilgili usul ve esaslara yer verildi. LGS merkezî sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Açıklanan listeye göre Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirileceği duyuruldu. Sınavlı okullarda öğrenci kontenjanı ise 174 bin 160 olarak belirlenmiştir.

 

Anadolu Liselerine 56 bin 396, Fen Liselerine 36 bin 980, Sosyal Bilimler Liselerine 10 bin 142, Anadolu İmam Hatip Liselerine 36 bin 712, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldığı görüldü. Okullarının bazılarını nitelikli, dolaylı olarak da diğerlerini niteliksiz olarak sınıflandırmamalıdır.

LGS sistemiyle hayatımıza giren bir kavram olan nitelikli okul anlayışı ve ayrımından bir an önce vazgeçilmelidir. Amacımız kamusal, çağdaş, bilimsel, laik, parasız ve demokratik bir eğitim sistemi anlayışına sıkı sıkı sarılarak Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda, çocuklarımıza daha iyi geleceğe hazırlamak olmalıdır. Her okulunun kendine özgü özellikleri, nitelikleri ve değerleri vardır.   Okullarımızın eğitim öğretim kalitesini kendilerine özgü niteliklerini göz önünde bulundurarak en üst düzeye çıkaracak önlemler bir an önce alınmalıdır.

Görünen o ki nitelikli okul ısrarına devam edilecek. Öyleyse bu şartlarda yapılması gereken; geçmiş yıllarda başarısını ispatlamış olan tüm Fen Liselerinde daha fazla öğrencinin eğitim görmesi sağlanmalı, öğrenci kontenjanları arttırılmalıdır. Bu durum Edirne merkez, Kaşen ve Uzunköprü ilçelerimdeki Fen Liseleri için de geçerlidir. Maalesef ilçemizde LGS puanı ile öğrenci alan Anadolu Lisesinin olmaması da büyük bir eksikliktir ve bu konuda hiçbir çalışmanın yapılmadığını da üzülerek görmekteyiz.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL