TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 351.152
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.663
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 232
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.824
Eğitim

Erol Yazla yeni eğitim öğretim yılını değerlendirdi; “Eğitim yüz yüze sürdürülmeli”

Eğitim İş Kerşan Temsilcisi Erol Yazla, 2021/2022 eğitim öğretim yılını başlaması nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle; 2021-2022 eğitim-öğretim yılı 6 Eylül 2021 Pazartesi günü  başladı. 18 milyon öğrenci..

Erol Yazla yeni eğitim öğretim yılını değerlendirdi; “Eğitim yüz yüze sürdürülmeli”

Eğitim İş Kerşan Temsilcisi Erol Yazla, 2021/2022 eğitim öğretim yılını başlaması nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle;

2021-2022 eğitim-öğretim yılı 6 Eylül 2021 Pazartesi günü  başladı. 18 milyon öğrenci ve 1 milyon eğitim emekçisi, bu eğitim öğretim yılına, pandemi koşullarına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınmayan önlemler, birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlarla girdiler.

Görüne o ki; ek öğretmen, temizlik görevlisi ataması yapılmamış, okulların fiziksel ihtiyaçları tam anlamıyla karşılanamamıştır. Eğitimin geldiği vahim durum açısından özeleştiri vermek, hataları telafi etmek, önlem almak, açıkları kapamak için koca bir yaz dönemi geçmesine karşın MEB yine gereken adımları atmamış. MEB’de zihniyet değişmemiş, sadece bakan koltuğunda oturan isim değişmiştir.

Eğitim gerekli ve önemli, sağlık ise hayatidir. MEB gereğini yapma yerine sürekli tavsiye dilek ve temennilerde bulunmaktadır. Yüz yüze ve kesintisiz bir eğitim için okullara kadrolu temizlik personeli atanması, tüm okullara gerekli hijyen malzemelerinin periyodik olarak teslim edilmesi, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığının sıkça denetlenmesi ve okulların, sınıfların, okul bahçelerinin fiziki durumları gözetilerek metrekareye düşecek insan sayısına dair düzenlemeler yapılması şarttır.

Yerelde de gördüğümüz üzere öğretmen açıklarları ücretli öğretmenlerle sağlanmakta, binlerce öğretmen atama beklerken MEB buna kayıtsız kalmaktadır.

8 Haziran 2017 tarih ve 30090 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal ve Kültürel Yarışmalar Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış, Yönetmelik ile okullarda Milli Bayramlarımız ve Yerel Kurtuluş günlerinin kutlanması, Atatürk Milliyetçiliği ile Atatürk İlke ve İnkılapları vurguları yönetmelikten çıkarılmıştı.

Türkiye’nin ulusal ve milli değerleri açısından hayati öneme sahip bayramlarımızın kutlanmasına yer verilmemesine rağmen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Kut’ül Amare Zaferi, Kutlu Doğum Haftası adında yeni etkinlik günleri belirli gün ve haftalar çizelgesine eklenmişti.

Söz konusu düzenleme bununla da kalmamış; yönetmeliğe yeni bir kavram olarak eklenen “gönüllüler” ifadesi ile okullarda dini faaliyetler yürütmesi amaçlanan dernek, vakıf, tarikat, cemaatlerin etkinliklerine ve bu etkinlikleri finanse edebilmelerine yasal dayanak yaratma amacı ortaya konulmuştu. Sendikamız tarafından açılan dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır. Bu eğitim öğretim yılında da her türlü  baskıya rağmen Atatürk’ün öğretmeleri olarak, O’ nuın devrimleri ışığında laik, çağdaş eğitimin savunucusu olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Öte yandan eğitim emekçilerine yönelik olarak Pandemi ile mücadele tedbiri olarak aşı olmayan eğitim emekçilerine haftada iki defa PCR testi yaptırması zorunluluğu getirilmesi, iktidarın süreç boyunca ortaya çıkan zafiyetini eğitim emekçilerinin sırtına yüklemek gayretinden öte bir yaklaşım değildir. Hem sağlık sistemi üzerinde yaratacağı yük, hem de eğitim emekçilerinin özellikle büyük şehirlerde test yaptırabilmek için üstleneceği külfetler dikkate alınmamıştır.  Yeterli altyapısı oluşturulmaksızın ortaya konulan bu uygulamanın, okullarda çalışma barışını bozması bir yana, hukuki bakımdan da sorunlu olduğu bir gerçek olup, böylesi bir tedbirin uygulamada yaratacağı sakıncalar hiçbir suretle düşülmemiştir.

Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Son iki yıldır ağır yara alan eğitim, yeni dönemde mutlaka yüz yüze yürütülmeli ve yeni olağanüstü durumlar baş göstermedikçe öyle sürdürülmelidir.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL