TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
 • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 358.274
 • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 23.759
 • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
 • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.103
Eğitim Güncel
 • Okuma Sayısı: 120

 • Erol Yazla’dan 24 Kasım açıklaması

  Eğitim-İş Keşan Temsilcisi Erol Yazla, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Yazla’nın açıklaması şöyle; Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri’nin kendisine verdiği..

  Erol Yazla’dan 24 Kasım açıklaması

  Eğitim-İş Keşan Temsilcisi Erol Yazla, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

  Yazla’nın açıklaması şöyle;

  Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri’nin kendisine verdiği “Başöğretmen” unvanını kabul etmesinin de yıldönümü olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Başöğretmenimiz Atatürk’ü saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

  Atatürk ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere vermiştir. O’nun; “Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır” sözleri bunun en güzel örnekleridir.

  Bugün ise Türkiye’de öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılandığını söylemek mümkün değildir.

  Muhalif ve örgütlü öğretmen devletin gözünde sakıncalı görülmekte; öğretmenin mesleki ve demokratik haklarını savunacağı örgütlenme hakkı engellenmekte; kendisini daha da yetiştirecek ve toplumda saygınlığını sürdürecek maddi olanaklardan yoksun bırakılmaktadır. Eğitimi bilimsel ve laik özünden koparmaya çalışan siyasi kadrolar, eğitimi çökertirken öğretmeni de ezmektedir.

  Öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorilere ayrılması, emek sömürüsünü artırmış, modern çağın kölelik sistemini yaratmıştır. Kadrolu öğretmen atamasından vazgeçerek “doğrudan torpil” anlamına gelen mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen sistemini getiren Bakanlık, öğretmen açığını ücretli öğretmenlik ile kapatmaya çalışmaktadır. Ataması yapılmayan öğretmen sayısı 700 bini geçmişken, 80 binin üzerinde eğitim emekçisi ücretli öğretmen denen güvencesizlik altında sömürülürken ücretli öğretmenlik gibi geçici çözümlerle okullardaki öğretmen açığının kapatılması mümkün değildir.

   Eğitim iş kolunda örgütlü bir sendika olarak taleplerimiz:

  İnsanlık onuruna yaraşır bir ücret alıp, insanca yaşamak istiyoruz!

  Söz verilmesine rağmen yaşama geçirilmeyen 3600 ek gösterge hakkımızı istiyoruz!

  Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesi istiyoruz!

  Ek ders ücretlerimizin emekliliğe sayılmasını talep ediyoruz!

  Eğitim emekçilerinin köle değil geleceğin mimarları olduğunun idrak edilmesini istiyoruz!

  Sadece öğrencilerimiz ve kendimiz için değil ülkemizin geleceği için laik, bilimsel, adil ve kamusal eğitim istiyoruz!

  Eğitim kurumlarımızın personel ihtiyacının, hükümetin ekonomi ve eğitimde din eksenli politikaları ile değil nesnel ve bilimsel kriterlerle belirlenmesini talep ediyoruz!

  Yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesini istiyoruz!

  Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınmasını talep ediyoruz!

  Her şeyden önemlisi meslek onurumuzu geri istiyoruz!

  Tüm eğitim emekçilerinin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, daha güzel günler için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

   

  YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

  ÜYE GİRİŞİ

  KAYIT OL