Spor

Ersoy, Kırkpınar öncesi değerlendirmelerde bulundu

Güreşin önemli ismi Abdullah Ersoy: “Antalya’da güreşi sevmeyen belediye başkanına oy vermezler” ERDOĞAN DEMİR- Geleneksel Yağlı Güreş sporunun önemli isimlerinden Abdullah Ersoy, 7-9 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılacak 662. Kırkpınar..

Ersoy, Kırkpınar öncesi değerlendirmelerde bulundu

Güreşin önemli ismi Abdullah Ersoy:
“Antalya’da güreşi sevmeyen belediye başkanına oy vermezler”
ERDOĞAN DEMİR- Geleneksel Yağlı Güreş sporunun önemli isimlerinden Abdullah Ersoy, 7-9 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılacak 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi değerlendirmelerde bulundu. Erikli Sahilindeki sahibi olduğu Pehlivan Otel’de ziyaret ettiğimiz Abdullah Ersoy, Edirne’nin tüm ilçelerinde güreş takımlarının olması gerektiğini savunarak, Antalya ve ilçelerinde güreşi sevmeyen belediye başkanlarına oy verilmediğini söyledi.
GÜREŞTE BÜYÜK SIKINTILAR VAR
Hayatını güreşten kazandığını hatırlatan Ersoy, konuyla ilgili olarak şu ifadelerle söze başladı: “Vallahi güreş benim uzmanlık alanım. Hayatımı güreşten kazandım. Güreşe de hizmet etmek isterdim ama güreşte büyük sıkıntılar var. Hiç alakası olmayanların torpille, siyasetten ayarlayıp öyle büyük abilerinin bu işe emek veren baş pehlivanlarının önünü keserek görev alıyorlar. Birinci hata bu. İkinci hata federasyon başkanı atamayla geliyor geleneksel  yağlı güreşi öğrenene kadar iş işten geçiyor.
DİLLERE DESTAN BİR AĞAMIZ VAR
Kırkpınar ağalığının önemli bir makam olduğunu dile getiren Ersoy, açıklamasına şöyle devam etti: “Dillere destan bir ağamız var. İnsanlığını karakterini fazla oturmadığım için bilmiyorum. Çok düzgün insan da olabilir ama yaptıkları tamamen saçma sapan para saçarak hava atarak bu ağalık olmaz. İşin derinliğine inmesi lazım. Pehlivanların neler çektiğini nasıl bir hayat sürdürdüğünü, nasıl bir antrenman yaptığını bilmesi lazım. Pehlivanlar survivorda iken survivor ile ilgilenmesi büyük yanlış. Federasyonla beraber, Kırkpınar sahası er meydanı yiğitler meydanı orada lisanslı herkes güreşini yapar. İlk turda da yenilebilir. Yenilir ama oradaki muhteşem ortamdan heyecan kapar. Gittiği memleketinde üç-beş gence güreş aşılayabilir. Faydalı olabilir.”
O ‘ÇANTA DEĞİL, ONUN ADI ZEMBİL’
Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in ‘Çantasını alan gelmesin’ başlıklı çıkan haberle ilgili de Abdullah Ersoy şunları söyledi: “Geçenlerde Kırkpınar ağası, ‘her çantasını alan Kırkpınar’a gelmesin’ demiş. Ne yapacaksın kardeşim 32 güreşçiyi güreştirip de eleme usulü diyorlar. Oraya gelmeden önce bir iki eleme yapıp, az sayıda pehlivanla Kırkpınar’ı bitirelim diyor. O zaman yağlı güreşi sen öldürmüş oluyorsun. Derinliğine inmiyorsun. Kırkpınar’a o elemelerde yenilen pehlivanların akrabaları gelip güreş seyretmeyecek, konaklamayacak. Bir sürü karışıklığa yol açıyor. Bir de ‘Pehlivanlar, Kırkpınar’a çantasını alıp gelmesin’ deyince benim tüylerim diken diken oldu. Niye o ‘Çanta’ değil bir kere. Onun adı ‘zembil’ kısmeti içine koyarsın bir gelenektir bu. Hasırdan yapılan bir zembildir. O zembille Kırkpınar’a gelirsin. Her zembilini alan Kırkpınar’a gelmesin dese o da hata hiç olmazsa örf ve adetlere uygun söylemiş olur.
EDİRNE BELEDİYESİ PEHLİVANLARI, ANTALYA’DA BİR VE ÜÇÜNCÜ TURDA ELENİYOR
Eleştirilerine Edirne Belediyesi ile devam eden Ersoy,Bunun yanısıra bir eleştirim de Edirne Belediyesine olacak sosyal medyada da yazdım.Ya arkadaş koskoca 662. Kırkıpınar Yağlı Güreşlerini düzenliyorsun. Protokole güzel ilgi gösteriyorsun, misafirlerini ağırlıyorsun siyasi ortamları ayarlıyorsunuz ama bir güreş takımın yok. Kırkpınar’dan önceki olan geleneksel yerel güreşlerde sadece Trakya Bölgesinde derece oluyor Edirne Belediyesi pehlivanları, Antalya gittiği zaman bir ve üçüncü turda yeniliyor. Bu bir bence utanç tablosudur.” diye konuştu.

MAHMUT DEMİR’İ KIRKPINAR’A ALMADILAR GİRİŞİMLERİMLE SORUNU ÇÖZDÜM

Abdullah Ersoy, Olimpiyat şampiyonu, dünya şampiyonu ve Avrupa şampiyonu güreşçimiz Mahmut Demir ile ilgili Kırkpınar girişinde yaşanan bir üzücü olaya da vurgu yaparak şunları söyledi.”Mahmut Demir ile Sarayiçi Kırkpınar Kapısı’na gittik bizi görevli memur içeriye almadı. Belki de tanımadığı için olabilir, bence böyle önemli organizasyon düzenleyen kurumlar veya belediyeler birer giriş kartı hazırlayarak bu tür büyük başarılara imza atan güreşçilerimize verseler, bu sorun ortadan kalkar. Kırkpınar’da o zaman yaşanan sorunu girişimde bulunarak çözdüm ve içeriye girdik. Ama bu kötü bir durum güreş için

EDİRNE BU KADAR MI GÜREŞTEN MAĞDUR EDİLİR?
Edirne’e güreş tertip komisyonun kurulmasını hep söylediğini kaydeden Abdullah Ersoy, açıklamasına şöyle devam etti: “Ben defalarca söyledim; Edirne’de bir güreş tertip komitesi olsun buna bir çare bulunsun. Geçende Trakya Üniversitesi Rektörümüz Erhan Tabakoğlu Türkiye Şampiyonusu düzenledi. Özel gittim. Emek veriyor. Hatta dedim ki; ağalar gelsin, Edirne’de dört Kırkıpınar ağası var. Belediye var, Trakya Birlik var, Rektörlük var, birleşilse pehlivan yatağı olur. En azından ilk etapta 3-4 tane başpehlivan getirirsiniz, başaltıcı getirirsiniz sonra onların içinden Edirne’den Keşan’dan, Uzunköprü’den, İpsala’dan, Enez’den, Havsa’dan, Meriç’ten, Lalapaşa’dan Süloğlu’ndan gençleri takviye ederiz. Bu Edirne’ne bu kadar mı güreşten mağdur edilir?
ANTALYA VE İLÇELERİNDE GÜREŞİ SEVMEYEN BELEDİYE BAŞKANINA OY VERMEZLER
Geleneksel Yağlı Güreş sporunun önemli isimlerinden Abdullah Ersoy açıklamasını şöyle bitirdi: “Antalya ve 13 İlçesinin güreş takımı var. Geliyorlar madalyaların %80’ini alıp gidiyorlar. Antalya’da güreş sevmeyen birisi ne Serik’te ve Kemer’de, ne Finike’de, Çamyuva’da, ne Kumluca’da belediye başkanı olur. Güreşi sevmiyorsa oy vermezler, belediye başkanı olamaz. Kırkpınar güreşlerin olimpiyatı, güreşi sevmeyen insanlar, bu işe el atmıyor, ilgilenmiyor. Sadece güzel bir konuşma ile bu işi sürdürmeye çalışıyorlar. Güreş takımları olsun canavar gibi bütün ilçeler akın etsin. ‘Bizim Edirne’mizin pehlivanları var’ diye gitsin. Coşsun ortalık, ben bunun derdindeyim, kişilerle işim yok.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL