Güncel Manşet Okuma Sayısı: 12

Ersöz uyardı “Zayıflama ilaçlarına dikkat…”

PİYASADA DOLAŞAN ÖLÜM KAPSÜLLERİ CAN ALIYOR 19. Bölge Tekirdağ Eczacı Odası Başkanı Ufuk Bekir Ersöz, bir açıklama yaparak zayıflama ilaçlarının ölüm saçtığını dile getirerek vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını istedi…

Ersöz uyardı “Zayıflama ilaçlarına dikkat…”

PİYASADA DOLAŞAN ÖLÜM KAPSÜLLERİ CAN ALIYOR

19. Bölge Tekirdağ Eczacı Odası Başkanı Ufuk Bekir Ersöz, bir açıklama yaparak zayıflama ilaçlarının ölüm saçtığını dile getirerek vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını istedi.

Ersöz’ün açıklaması şöyle;

Değerli Basın Mensupları,
Vatandaşların rahatlıkla ulaşabildiği, kontrolsüz bir biçimde kullanılan ve adeta ölüm saçan zayıflama ilaçları, “bitkisel olduğu” gerekçesiyle hala “masummuş” gibi gösterilmeye devam ediyor. Gün geçmiyor ki, bir ölüm haberi almayalım, bir skandal sabahına uyanmayalım. Tamamen bitkisel sloganıyla yola çıkan ve merdiven altı üretimi yapılan zayıflama ilaçları dün basına da yansıdığı gibi, Başkent emniyeti tarafından ele geçirildi. Eczane dışındaki pek çok yerden kolaylıkla temin edilen bu ölüm makineleri, çoğu zaman kaçak yollarla ülkeye sokuluyor ya da içeriğinde ne olduğu bile bilinmeyen bir biçimde üretilerek tüketiciye sunuluyor.
BİTKİSEL ÜRÜNLER DE ACİLEN İLAÇ TAKİP SİSTEMİ’NE ALINMALIDIR!
Değerli Basın Mensupları,
Bugüne kadar defalarca söylediğimiz gibi, bu tür ürünlerin bitkisel olduğu gerekçesiyle zararsız olması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü bitkisel ürün bile olsa, bu tür ürünler eczacı denetiminde, doğru dozlarda ve doğru kullanım şekilleriyle tüketilmelidir. Her ilaçta olduğu gibi, bitkisel ürünlerde ve hatta bitkilerde de yanlış kullanım başka hastalıkları ve beraberinde ölümü bile getirebilmektedir. Son günlerde zayıflama ürünlerinden kaynaklı ölüm haberlerinin ard arda gelmesi bunu doğrulamaktadır. İşte bu nedenle, bu ürünlerin eczacı kontrolünde eczanelerden temin edilmesi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değil; Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması ve denetlenmesi gerekmektedir.

Öte yandan; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sağlıklı bir denetim mekanizması işletilmediği için piyasada sahtelerinin de çok sık satılıyor olması, hepimizi endişelendirmektedir. İnsan sağlığıyla oynamaktan çekinmeyen bu sağlık simsarları da, ellerinde adeta ölüm saçan bu kapsüllerle rahatlıkla gezmekte ve vatandaşı en zayıf yerinden yakalamaktadır.
ÇÖZÜMÜ ÇOK BASİT!
Oysa ki; hemen her gün kötü bir örneğine rastladığımız bu durumun çözümü son derece basittir. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırma izni verildikten sonra tüm bitkisel ürünler İlaç Takip Sistemi kapsamına alınmalıdır. Tüm ilaçların üretimden tüketiciye gidene kadar ki süreçlerin en ince ayrıntısına kadar incelendiği bu sistem sayesinde değil eczanelere, ülkeye bile sahte ürün girmesi mümkün olmayacaktır. Öte yandan, ürününü eczanelerden güvenle alan vatandaşlar, eczacı danışmanlığında aldıkları ürünleri sağlıklı bir biçimde kullanabilecektir.
Vatandaş aynı vatandaş, can aynı can. Bizler bitki değil, insanız. Çözümü basit, uygulaması kolay. Dünkü gazete haberlerinin de ışığında, tüm yetkilileri bir kez daha son derece hassas olan bu konuyla ilgili olarak kalıcı çözümler üretmeye davet ediyoruz.
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

19.BÖLGE TEKİRDAĞ ECZACI ODASI
Ecz.Ufuk Bekir ERSÖZ
BAŞKAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL