Köşe Yazısı

EŞEĞİN SUSAĞINA SU KAÇIRMAK

  Efendim, yukarıdaki yazı başlığım biz Trakyalıların çok kullandıkları bir deyimdir. Buradaki susak asma kabakların kurutulup, içleri oyularak bir su taşıma aracı olarak kullanılması sonucu elde edilen bir aparattır. Eskiden,..

EŞEĞİN SUSAĞINA SU KAÇIRMAK

 

Efendim, yukarıdaki yazı başlığım biz Trakyalıların çok kullandıkları bir deyimdir. Buradaki susak asma kabakların kurutulup, içleri oyularak bir su taşıma aracı olarak kullanılması sonucu elde edilen bir aparattır.

Eskiden, hastaneler olmazdan önce; ölülerimiz ölülerin evlerinin uygun bir köşesinde battaniye veya kilimlerle örtülmüş bir bölümde kazanlar içerisinde su kaynatılır ve cenaze bu kazandan susaklar ile alınan sular ile yıkanarak defnedilirdi.

Halkımızın susak ile kullandığı bir diğer sözcük de: Susak ağızlı!  “Boşboğaz!” Deyimidir. Ayrıca; susak sözcüğü bir kişiye kızgınlık sözcüğü olarak: “İnşallah, yakında imamın susağını görürsün!” Sözcüğüdür.

Peki: Eşeğin susağına su kaçırmak deyiminin sözlüklerdeki karşılığı nedir? Bir bakalım:

Ayı sözlük: bir nevi işin bokunu çıkarmaktır. Konuya fazlaca abartı kullanarak baymak, baydırmak.

Viki sözlük: bir şeyi fazla abartmak

Ekşi sözlük: fazlaca abartmak

Meydan sözlük: bir isi çok abartmak, bokunu cikarmak. Yapılan iş veya durumla ilgili abartı ifadesi olarak kullanılabilecek sözcük grubu…

 

Son yaşadığımız olaylardan ve yukarıdaki açıklamalardan şu sonucu çıkarabiliriz:

AKP eşeğin susağına su kaçırıyor..

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL