TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 213.297
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.091
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 63
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.219
Güncel Okuma Sayısı: 186

ESİGC basın mensubuna yapılan hareketi kınadı

Eskişehir İnternet Gazetecileri Cemiyeti (ESİGC) Başkanı  İbrahim Gültekin, bir basın toplantısında fotoğraf çeken gazeteci Ufuk Azman’ın çektiği fotoğrafların sildirilerek basın özgürlüğünün ihla edildiğini belirten bir yazılı açıklama yayınladı. Açıklama şöyle;..

ESİGC basın mensubuna yapılan hareketi kınadı

Eskişehir İnternet Gazetecileri Cemiyeti (ESİGC) Başkanı  İbrahim Gültekin, bir basın toplantısında fotoğraf çeken gazeteci Ufuk Azman’ın çektiği fotoğrafların sildirilerek basın özgürlüğünün ihla edildiğini belirten bir yazılı açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle;

KINAMA MESAJIDIR

KAMUOYUNA DUYURULUR

4 Haziran Cuma günü Eskişehir Tepebaşı Belediyesinin olağan basına açık toplantısında ESİGC üyesi, Eskişehir haber.com muhabiri Ufuk Azman belediye meclis üyesinin yakından fotoğrafını çektiği sırada fotoğraf çekiminin Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç tarafından engellenmesini ve çekilen fotoğrafların sildirilmesini basın özgürlüğü ihlali nedeniyle ESİGC olarak kınıyoruz.

Basına açık olarak yapılan bir toplantıda muhabir tarafından fotoğraf çekilmesi basın özgürlüğü gereğidir, haber edinme hakkı bağlamında yapılan bir davranıştır.

 

Bu bağlamda basın özgürlüğü ilkeleri çerçevesinde haber kaynağına özgürce ulaşması gereken muhabirin fotoğraf çekme eyleminde de özgürce hareket etmesi gerekir.

Bu noktada o özgürlüğü ihlal etmeye dönük, o özgürlüğü ortadan kaldırmaya dönük idare ya da herhangi bir kişi tarafından yapılan eylemin, fotoğraf çekmenin engellenmesi, çekilen fotoğrafın yok edilmesi, muhabirin fotoğraf makinesinin elinden alınması gibi davranışların hepsi doğrudan basın özgürlüğü ihlalidir.

Her ne surette olursa olsun, gerekçesi her ne olursa olsun, bu davranışın basın özgürlüğü ihlali olarak kabul edilmesi ve basın kanunu hükümleri çerçevesinde gerekli yaptırımların uygulanması gerekir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL