Köşe Yazısı

Eski Milli Bayramlarımı geri istiyorum

Milli bayramlarımız maalesef o eski günlerdeki gibi şaaşalı olarak kutlanamıyor maalesef sevgili okurlarımız. O bizim gençliğimizde gerek 23 Nisan, gerek 19 Mayıs Bayramları Keşan Atatürk Stadı’nı dolduran Keşanlılar ve ülkenin..

Milli bayramlarımız maalesef o eski günlerdeki gibi şaaşalı olarak kutlanamıyor maalesef sevgili okurlarımız.

O bizim gençliğimizde gerek 23 Nisan, gerek 19 Mayıs Bayramları Keşan Atatürk Stadı’nı dolduran Keşanlılar ve ülkenin her yerinde aynı manzaralarla coşku ile kutlanıyordu. Ben o bayramları özledim.

AK Parti iktidarında Bakanlar Kurulu’nun 16 Nisan 2012 tarih 2012/2073 nolu karar ile çıkarılan ULUSAL VE RESMİ BAYRAMLAR İLE MAHALLİ KURTULUŞ
GÜNLERİ, ATATÜRK GÜNLERİ VE TARİHİ GÜNLERDE YAPILACAK TÖREN VE KUTLAMALAR YÖNETMELİĞİ , 5 Mayıs 2012 tarihindeki 28283 nolu Resmi Gazete’de yayınlanarak Milli Bayramlar adeta kuşa çevrildi.

Mesela 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda İllerde sadece İl Milli Eğitim Müdürleri, ilçelerde sadece İlçe Milli Eğitim Müdürleri Atatürk Anıtı’na çelenk sunarak yine o günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yine İl Milli Eğitim Müdürleri ilke İlçe Milli Eğitim Müdürleri yapıyor.

Bunun yanısıra İllerde Valiler ve ilçelerde kaymakamlar bu törenlere katılmıyorlar.

Yine bu törende çelenk sunmak isteyen siyasi partiler, kurum ve kuruluşlar da bayramda çelenklerini sunabilmek için Valilik veya Kaymakamlık’tan 48 saat öncesinden izin alarak çelenklerini sunabiliyorlar ama bu çelenkler zaten resmi programın dışında tutuluyor.

Önceden çelenk sunacak tüm siyasi parti ve kurumlar tek tek okunurken bu genelgenin ardından bu çelenkler sessiz sedasız bir şekilde Atatürk Anıtı’na sunuluyor.

Yine stadlarda düzenlenen bu törenler şimdi şehirlerde bir Atatürk Anıtı’na sıkıştırılarak maalesef ki bayramlar değersizleştirilmeye çalışılmıştır.

Aynı  konu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için de geçerlidir.

Burada da günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Gençlik ve Spor Müdürü veya İlçe Gençlik Spor Müdürleri yapmaktadır.

Tabi o ilin mülki amiri Vali ve Kaymakamlar da bu törenlere katılmamaktadırlar.

Böyle bir yönetmelik AK Parti tarafından niçin çıkarılmış ve uygulanmaya konulmuştur hala buna bir anlam verememişimdir

Burada amaç ne idi? Niçin böyle bir yönetmelik çıkarılma gereği duyuldu.

Cumhuriyet Bayramı ve  30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurtuluş Bayramlarımız da maalesef aynı düzeyde kutlanıyor.

Düşünebiliyor musunuz Milli Bayramlarımızda partilerimi ve kamu kurum ve kuruluşlarımız Atatürk Anıtı’na çelenk sunabilmek için izin almaları gerekiyor ki aldıkları bu izinde zaten resmi bayramlaşma programı için de olmayan gayriresmi bir çelenk sunumu oluyor.

Ben o eski bayramlardaki coşkuyu halkın milli bayramlarda yaşadığı sevinci mutluluğu 2012 yılından beri özlüyorum. 10 yıl önce çıkarılan bu yönetmeliğe ilk başlarda biraz tepkiler olsa da maalesef siyasi partiler ile kurum ve kuruluşlarında bu yönetmeliğe karşı yeterli tepkiyi ve eleştiriyi dile getirmediğine inanıyorum.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aslında bir çok AK Partili’nin de benim gibi o eski bayramları özlediği inancını taşıyorum.

Burada Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan o özlediğimiz Milli Bayramları yeniden kazandırmak için gerekli çalışmayı başlatmasını temenni ediyorum.

Ben bu vesileyle buradan şunu da sormak istiyorum, sevgili okurlarım sizler de benim gibi o eski bayramları özlüyor musunuz? Yoksa bugünkü bayram kutlamalarından memnun musunuz?

Milli bayramlarımızı en kısa sürede tüm partilerimiz tüm toplum, tüm kurum ve kuruluşlarımız daha güçlü birlik ve beraberlik içerisinde kutlamak dileğiyle hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL