Kültür Sanat Manşet

Eskişehir’deki işletmelerin kurumsal tarihi yazılıyor…

Eskişehir’deki işletmelerin kurumsal tarihi yazılıyor…

Özgür Güvenç

İstanbul(Anayurt)- Anadolu Üniversitesi’nin turizm, otelcilik ve aşçılık programlarından 24 öğretim görevlisi , 1927-1978 yılları arasında Eskişehir’de kurulmuş 11 işletmeyi içeren bir sözlü tarih çalışmasını başlattı.

Eskişehir’in yeme-içme, otelcilik, otobüs işletmeciliği ve seyahat acenteciliği alanlarında uzun zaman faaliyet göstermiş ve göstermekte olan firmalarının kurumsal tarihini hazırlamayı amaçlayan  çalışma,  Anadolu Üniversitesi’nden Prof Dr. Nazmi Kozak başkanlığında yürütülüyor.

Elli yıllık bir dönemi ele alan araştırma; Eskişehir’in değerlerinin kaybolmasını önlemek, söz konusu firmaları ve işletmecilik ile ilgili uygulamalarını şimdiki ve gelecek kuşaklara tanıtmak ve kurum tarihlerini hazırlamak için yapılıyor. Araştırma ile aynı zamanda ilgili alanlarda Eskişehir’in işletmecilik tarihinin de ortaya çıkarılmasına çalışılıyor.

Araştırma kapsamında Prof.Dr Nazmi Kozak  başkanlığında  tesbit edilen her firma için;  ilgili, ilişkili olarak  işletme sahibi, yönetici, çalışan, müşteri, komşu esnaf, kanaat önderinden  oluşan yaklaşık 90’a yakın kişi ile sözlü tarih yöntemi ile görüşmeler yapılıyor. Araştırmaya dahil edilen firmalar arasında Büyük Otel, Emek Oteli, Has Termal, Şale Oteli, Trakya Lokantası, Rodop Köftecisi, Pino Hamburger, Tatlıdil Köftecisi, Mazlumlar Muhallebicisi, İsmail Ayaz Otobüs İşletmesi ve Yöre Turizm Seyahat Acentesi bulunuyor.

 

Prof. Dr. Nazmi Kozak ” Dünyanın pek çok ülkesinde bu tür araştırmalar 50-60 yıldır yapılıyor. Bu çalışma ile  biraz geç kalınmış  olsa bile eksikliğin giderilmesine küçük te olsa bir katkı yapmayı amaçlıyoruz.” söyleminde bulunuyor. Prof. Kozak ; iki üniversitesi olan Eskişehir üzerine yüzlerce-binlerce araştırmanın çoktan gerçekleştirilmiş ve yayımlanmış olması gerekirken, bu sayının ancak onlar ile ifade ediliyor olmasının düşündürücü olduğunu da belirtiyor.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (Tuyed) üyesi de olan Prof. Dr. Kozak, aynı ilgisizliğin ve kopukluğun ülkemizdeki diğer üniversiteler için de geçerli olduğunu sözerine eklerken , yapılan araştırma sonuçlarının kitap olarak yayımlanmasının yanı sıra, bilimsel ortamlarda bildiri ve makale olarak da paylaşılacağını duyuruyor.

Üniversitelerin en önemli varlık nedenlerinden birinin bulundukları yöreye yönelik çalışmalar yapmak  olduğunu söyleyen Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın başkanlığında yürütülen araştırma ekibinde;Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale Özel, Yrd. Doç. Dr. Dilek Acar Gürel , Yrd. Doç. Dr. E. Ozan Aksöz, Yrd. Doç. Dr. H. Rafet Yüncü, Yrd. Doç. Dr. Oktay Emir, Dr. Deniz Karagöz, Arş. Gör. Alev Dündar Akçay, Arş. Gör. Arzu Turan, Arş. Gör. Burcu Kaya, Arş. Gör. Ebru Zencir, Arş. Gör. Ece Doğantan, Arş. Gör. Emrullah Tören, Arş. Gör. Gözde Türktarhan, Arş. Gör. Mune Moğol, Arş. Gör. Onur Çakır, Arş. Gör. Savaş Evren, Arş. Gör. Taki Can Metin, Öğr. Gör. Aysel Yılmaz, Öğr. Gör. Duygu Yetgin, Öğr. Gör. Dönüş Çiçek, Öğr. Gör. Osman Güldemir, Uz. Seher Geyik ve yüksek lisans öğrencisi Selman Bayrakçı yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL