HESABIM
Üye Ol

“Etkin Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi”

“Etkin Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi”

Hızlı okuma; kişilerin sahip oldukları okuma hızının artırılarak kısa sürede daha fazla kelime okuma alışkanlığı kazanmalarıdır. Günümüz iletişim araçları sayesinde pek çok bilgiye tek bir tıkla ulaşmak mümkündür. Fakat doğru bilgiye zaman kaybı yaşamadan daha kısa sürede ulaşabilmek için hızlı okuma tekniklerini bilmek gerekir. Etkili ve Hızlı Okuma Yöntemleri Hızlı okuma ve anlama teknikleri dünyaca...

Haberin Tarihi: 30 Mart 2019 - Okunma Sayısı:602 defa okundu.

Hızlı okuma; kişilerin sahip oldukları okuma hızının artırılarak kısa sürede daha fazla kelime okuma alışkanlığı kazanmalarıdır. Günümüz iletişim araçları sayesinde pek çok bilgiye tek bir tıkla ulaşmak mümkündür. Fakat doğru bilgiye zaman kaybı yaşamadan daha kısa sürede ulaşabilmek için hızlı okuma tekniklerini bilmek gerekir.

Etkili ve Hızlı Okuma Yöntemleri

Hızlı okuma ve anlama teknikleri dünyaca bilinen ve yaygın olarak tercih edilen bir eğitim sistemidir. Ülkemizde de bu alanda verilen pek çok kurs mevcuttur. Hızlı okuma kişilerin sonradan kazanabileceği ya da var olan alışkanlıklarını değiştirebileceği bir durumdur. Kişiler alıştıkları okuma tarzlarını değiştirerek, öğrendikleri yeni teknikleri hayata geçirirler. Anlayarak hızlı okuma yapabilmek için okuyucuların yer değiştirme yöntemini kullanarak, hızlı okuma tekniklerini eski okuma stillerinin yerine koymaları gerekir. Hızlı bir okuma yapabilmek için kişilerin öncelikle göz kaslarını geliştirmeleri gerekir. Vücuttaki tüm kaslarımız her zaman gelişmeye elverişlidir. Sporcuların kaslarını geliştirebilmek için günlük egzersizlerini yapması gibi, hızlı kitap okumak isteyen okuyucular da göz kaslarını geliştirmek için okuma egzersizleri yapmalıdır. Hızlı okuma teknikleri öğrenilirken en çok kullanılan yöntem görüş alanını genişletme uygulamalarıdır. Yaratılış itibariyle insan gözü tek seferde çok geniş alanları görebilecek kabiliyettedir. Öğrenilecek teknikler ve yapılacak uygulamalar sayesinde okuyucuların görme alanı genişletilir ve bu da daha fazla kelime okuyabilmesine imkan tanır.

Gözün metin üzerinde bekleme süresini kısaltmak hızlı okumanın temeli oluşturan en önemli çalışmalardan biridir. Kişiler önce okuyacakları metne hızlıca bir göz gezdirmeli ve kelimelere aşinalık kazanmalıdır. Hızlı görme ve gözün çevikliğini artırmak için yapılan uygulamalar görüş açısını genişletmekle aynı anda kullanıldığında okuma hızı da artacaktır. Öğrenilen tüm bu tekniklerin hıza dönüşebilmesi için kelimelerde blok okuma egzersizleri yapmak gerekir. Hızlı okuma yapmak sadece okumaya yönelik bir çalışma değildir. Bunun yanı sıra okuyuculara hızlı anlama becerisi de kazandırılır. Hızlı okuma egzersizleri yanı sıra kişilere beyin egzersizleri de yaptırılarak dikkat dağınıklığının önüne geçmelerine yardımcı olunur. Çünkü sağlıklı bir anlamanın gerçekleşebilmesi için doğru konsantrasyon çok önemlidir.

Hızlı okuma alışkanlığının kazanılması ve anlamanın da kuvvetlenmesi için metindeki konu bütünlüğünü iyi takip etmek gerekir. Metni okurken olay örgüsü dikkatlice takip edilmeli, karakterler ve mekanlar iyi analiz edilmelidir. Hızlı okuma teknikleri ve egzersizleri sayesinde dikkat ve konsantrasyon oldukça iyi hale gelir. Kişilerin okuyarak anlama hızlarında artış gözlenir. Kişilerin yapacakları çalışmalara ve özveriye bağlı olarak okumanın 3 veya 5 kat arttığı bilinmektedir. Böylelikle kişiler kısa sürede daha fazla kitap okuyabilirler. Hızlı okuma kursları, kişilerin kendilerini geliştirebilecekleri ve uzman desteği alabilecekleri en ideal merkezlerdir. Superhizliokuma.com kişilerin seviyelerine uygun hızlı okuma teknikleriyle destek sunmaktadır. Eğitim sonunda kişilerin görme yetenekleri gelişir ve bir yere baktıklarında aynı anda pek çok detayı fark edebilir hale gelirler. Zihin gelişerek daha hızlı düşünme yetisine sahip olur.

REKLAM

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı