Köşe Yazısı

FIRSAT GEÇİNCE ELE

FIRSAT GEÇİNCE ELE

KONUK YAZAR

Erdal Aksoy

Erdal AKSOY

eaksoy@kesanpostasi.com

 

 

Eller giderken aya, biz neden kaldık, yaya? Bu sözler duyarlı insanın, içini acıtır. “Yetmiş altı milyonuz” diye meydanlarda övünürüz. “Bu az, daha kalabalık nüfusumuz olsun” isteriz. Evsiz-barksız, çerçöpten yiyecek toplayan insanları gören gözler görmez, kulaklar duymaz, diller söylemez olur! Gariban insanların dertlerine çareler üretilmez!

Bu mu, insanlık? Bir yerlerde; deve amuduyla, balık havyarıyla, çilek altınıyla yenir. Boynu bükük masum, mazlum insanımız, yiyenlere çaresizce bakar! Bu mu, insanlık anlayışı? Yaygaracılar, tantanalarla hak, hukuk, eşitlik, demokrasi saltosu yapar, salvolar eder! Uyanık tipler, Üsküdar’ı da, dağları da aşar. Yedi sülalesinin, hatta tayfasının bile dünyalığını yapmasına yardımcı olur. Bu mu, insanlığın adaleti? Ne yazık; terörü önleme yol ve yöntemleri yetmiş altı milyonu hayal kırıklığına uğrattı. Birkaç bin kişi koskoca ülkeye kafa tutar oldu. Milyonlarca insanımız şehidine, gazisine gözyaşı döküp ağlıyor.

Dinleyen yok. Bu mu, demokrasi anlayışı? Etnik mozaikle kaynaşmış birliğimiz, beraberliğimiz ve kültür zenginliğimizle övünen insanımız bazı siyasetçilerce birbirlerine kırgın, kızgın gösteriliyor. Bu mu, adını koyamadığımız İnsanlık? Çiftçinin mahsulü değersiz ediliyorken!

Esnaf siftah yapmadan dükkânını kapatıyorken! Bankalara borçlu insanlar milyonları aşmışken! Taşınmaz mallarına, maaşlarına icra el koyuyorken! İşçi, memur, esnaf ay sonunu zor getiriyorken! Kira, yakacak, yiyecek belini büküyorken! Taktik ve akıl ustaları altmış beş ilâ yetmiş asgari ücretlinin parasıyla gününü gün ediyorken! Bu mu, insanlığın gelir dağılımı? Bitsin hesapsızca yapılan harcamalar! Bitsin tantanalı, şatafatlı geziler, konvoylar! Bitsin miting alanlarına şuradan, buradan insan taşımalar! Göz boyamak için harcananlar, fakir fukara insanlara verilsin. Onlarda insan gibi yaşasın. O zaman gönül rahatlığıyla, “İşte budur insanlık” diyebiliriz!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL