Köşe Yazısı

Fos Dünya Düzeni!..

Fos Dünya Düzeni!..

FOS DÜNYA DÜZENİ !

Levent SARAY

lsaray@kesanpostasi.com

 

Yirmi birinci yüzyılın daha ilk yıllarında toplumlar açısından beliren işaretler, umutları azaltmakla birlikte insanlığı açlığın kavga ve kaosların beklediği kanaatini oluşturmaktadır. Yeni dünya düzeni, global, ulusal ve toplumsal boyutlarda ciddi değişimleri beraberinde getirmekte, keserin hep bir yere yonttuğu biçimde kurgulandığı yerlere çalışarak onları büyütmektedir. Söz konusu durumda ülkelerin önünde iki yol haritası bulunmaktadır. Ya, bu değişime ve gelişmelere ayak uydurularak uyum sağlanacak ve tek merkezden yönetimin sömürüsü kabullenilecek! Ya da bütün dünyayı etkisi altına almış olan büyük güçlerin yarattığı emperyalist ve kapitalist tehlikenin gücü ne olursa olsun, bir taraftan yaşam mücadelesi sürdürülürken diğer taraftan toplumlar, ulusal direnç ve mücadeleyle güçlü ve sosyal devletini yaratıp koruyabilmek için efor sarf ederek onurlu duruşunu sergileyecektir.

Yeni Dünya koşullarında, ulusların bütünlüğünü koruyup devlet olarak güçlerini sürdürebilmeleri pek kolay olmayacaktır. Uluslar, kendini insanlığa adamış, dürüst ve ulusalcı liderlerin yönetimde; iyi yetişmiş, iyi düzeyde eğitilmiş üretken nesilleriyle ulusal mücadele vererek statülerini koruyarak ayakta kalabileceklerdir. Ancak, acı bir gerçek de pozitif eğitimden yoksun, güdülenmeyen ama güdülen, bilmeyen ama söyleyen ve en önemlisi biat kültürüne alıştırılan ve dilendirilen toplumlar sömürünün merkezine ve kapitalizmin kucağına doğru hızla yol almaya devam edeceklerdir.

İşte, bütün bu gerçeklerle birlikte görev; ‘Türk istiklal ve cumhuriyetini korumakla birlikte eğitimin daha fazla önemsenmesi, olanakların büyük bölümünün bu uğurda değerlendirilerek devletimizi küçültmek yerine güçlendirerek insanımızın yaşam kalitesini artırabilmek’ olmalıdır.

Görev, çağın gerektirdiği düzeyde ve ulusal birlik çerçevesinde eğitim sağlamak ve üretken nesiller yetiştirmektir. Görev, laik ve sosyal devleti canlı ve güçlü tutmaktır. Görev, çağdaş standartlarda yetiştirilmiş eğitimli insanı ve kültürlü toplumu yaratmaktır.

Yoksa! …

Bu, fos Dünya düzeni, toplumları yarasa sürülerine benzetecektir, haberimiz olsun.

Saygılarımla,

Levent SARAY

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL