Güncel Manşet

Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı İAÜ’de konuk oldu…

Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı İAÜ’de konuk oldu…

 

Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal Türkiye Avrasya İlişkilerini Değerlendirdi

 

Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Sayın Mihail Formuzal, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen Avrasya Türkiye İlişkilerini konu alan Uluslar arası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresine katıldı.

IMG_3238 IMG_9758

Ulusal Güvenlik ve Strateji Uygulama ve Araştırma Merkezi (USAM), EURAS ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü ile birlikte düzenlenen “Türkiye-Avrasya İlişkileri” konulu kongrede açılış konuşmasını yapan Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Sayın Mihail Formuzal, Avrasya Türkiye İlişkilerini değerlendirdi.

IMG_2833 IMG_2838

Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, “Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti, Moldova Cumhuriyeti’nin güney kesiminde yoğunlaşan Slovak, Türk ve Avrupalı kimliği ile 160.000 in üzerinde nüfusa sahip ve başkenti Komrat olan bir ülkedir ama Gagavuzlar ve temsilcileri hemen hemen dünyanın her yerine yayılmıştır. Bugün burada gerçekleştirilen kongrede Avrasya’nın bir üyesi olarak bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünyamız büyük güçlerin hâkimiyetini yaşamaktadır. Bu ülkelerin dış politikaları birçok küçük ülkeyi de etkilemekte ve yönlendirmektedir. Mevcut uluslar arası ilişkiler ve hukuk sistemi de bulu doğrulamaktadır. Burada şunu belirtmek isterim ki 2001 Kültürel Çeşitlilik UNESCO Evrensel Bildirgesi ve 1972 Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına ilişkin UNESCO Sözleşmesine ek olarak kabul edilen 2003 Somut Olmayan Kültür Mirasının Korunması Sözleşmesi unutulmamalıdır. Büyük devletlerin jeopolitik çıkarları ve siyasi anlamda yürütülen uluslar arası ilişkiler bu mirasların yok olmasına neden olmaktadır. Belirttiğim belgelerde “tüm halklar insanlığın ortak mirasını oluşturan uygarlıkların ve kültürlerin çeşitliliğine, zenginliğine katkıda bulunmalıdır” denmektedir. 21.yy bizim gibi milletlere ne getiriyor? Bilim adamların ve uzmanların değerlendirmelerine göre her yıl onlarca milliyet ve etnik grup kayboluyor. Kaybolurken de onlara ait dil, kültür, gelenek ve göreneklerde ölüyor. Benim görüşüm, tüm küçük ulusların ana stratejik hedefi bu süreçlere dayanmak üzerine kurulmalı ve itibari ulus ile huzurlu bir diyalog sergilenmelidir. Garantör ülkeler (küçük devletlere yardım ve destek sağlayan büyük güçler) ile yapıcı ortaklıklar kurulmalıdır” dedi.

IMG_2854 IMG_2869

 

Bu konferansın özellikle Avrasya bölgesinde var olan ülkeler için önemli bir paylaşım platformu olacağını belirten Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, kültürel, ekonomik ve siyasi olarak değerlendirmelerin yapılacağı oturumlardan önemli çözüm fikirleri çıkacağını belirtti. Son olarak Gagavuzların yüzyıllardır küçük adımlar atarak kendilerini koruma ve geliştirme yolunda ilerlediğini söyleyen Mihail Formuzal, Gagvuzların sürekli olarak ulusal kalkınmasını bastıran güçlerin bulunduğunu ama buna rağmen halkın dilini, gelenek ve göreneklerini koruyarak geliştirdiğini dile getirdi.

IMG_2875 IMG_3125

Gagvuzların en önemli müttefiklerinden birinin Türkiye olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, siyasi ve ekonomik işbirliklerinin artık bilimsel ve akademik düzeye de taşındığını ifade etti. Tüm katılımcılara teşekkür eden Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, Avrasya Türkiye İlişkilerini konu alan Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresinin tüm oturumlarını İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın eşliğinde takip etti.

IMG_3183 IMG_3223

Avrasya’daki stratejik trendleri sorgulayarak, Türkiye ve Avrasya ülkeleri arasındaki ilişkileri ve karşılıklı anlayış ve işbirliği ortamını geliştirmeyi amaçlayan kongreye ABD, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Pakistan, Azerbaycan, Romanya, İsrail gibi birçok ülkeden 46 bilim insanı sekiz farklı oturumda katılarak sunum gerçekleştirdi. 34 bildirinin yer aldığı Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresinde Avrasya güvenliği, Avrasya’nın sosyal ve ekonomik parametreleri, yeni Avrasyacılık, Rusya Federasyonu ve Avrasya, Çin ve Avrasya, Türkiye ve Avrasya ilişkileri gibi konular konuşuldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL