Siyaset

Gaytancıoğlu “Ayçiçeği fiyatı en az 20 TL olmalı”

Gaytancıoğlu “Bu enflasyon ve girdi artışlarına göre ayçiçeği fiyatı en az 20 TL olmalı” ERDOĞAN DEMİR 25.-26.ve 27.Dönem Edirne Millletvekili yaptığı açıklamada bu enflasyon ve girdi artışları karşısında ayçiçeğinin taban..

Gaytancıoğlu “Ayçiçeği fiyatı en az 20 TL olmalı”

Gaytancıoğlu “Bu enflasyon ve girdi artışlarına göre ayçiçeği fiyatı en az 20 TL olmalı”

ERDOĞAN DEMİR

25.-26.ve 27.Dönem Edirne Millletvekili yaptığı açıklamada bu enflasyon ve girdi artışları karşısında ayçiçeğinin taban fiyatının en az 20 TL olması gerektiğini belirtti.

Gaytancıoğlu’nun konuyla ilgili asçıklaması şöyle; “Bütün bitkilerin olduğu gibi ayçiçeği’nin de yetiştirilmesinde dengesizlik istenmeyen bir durumdur. Tüm bitkilerin olduğu gibi ayçiçeği de mevsim normallerini ister. Gece ve gündüz ısı farklılıklarından çok etkilenir. Çünkü bitkiler canlıdır ve neslinin devamını ister. Örneğin hava aşırı soğuk olursa toprak yüzeyine dahi çıkamaz, çıksa da seyrek çıkar, hava aşırı yağışlı olursa kök çürüklüğü görülür, hava aşırı sıcak olursa ama yeterli nem varsa yine de olur. Ama bugünlerde yaşadığımız gibi mevsim normallerinin çok üzerinde aşırı sıcak ve sıfıra yakın nem ayçiçeğinde verimi düşürür. Bu nedenle bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar ayçiçeğine verimine olumsuz etki yapacaktır. Ayçiçeği veriminin düşüşünden üreticilerimizin etkilenmemesi için bu yıl fiyat olarak en az 20 TL ve üzerinde belirlenmesi ve destekleme priminin de kg başına 50 kuruştan en az 3 TL’ye çıkartılması yerinde olacaktır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL