Siyaset Tarım

Gaytancıoğlu, buğday konusuna dikkat çekti

RUS-UKRAYNA BUĞDAYI OLUNCA SORUN YOK, TÜRK BUĞDAYI OLUNCA RANDEVU YOK Erdoğan DEMİR– 27.Dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, buğday ile ilgili bir açıklama yaparak, TMO’nun Türk çiftçisine randevu vermiyorken, Rus ve..

Gaytancıoğlu, buğday konusuna dikkat çekti

RUS-UKRAYNA BUĞDAYI OLUNCA SORUN YOK, TÜRK BUĞDAYI OLUNCA RANDEVU YOK

Erdoğan DEMİR– 27.Dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, buğday ile ilgili bir açıklama yaparak, TMO’nun Türk çiftçisine randevu vermiyorken, Rus ve Ukrayna buğdayı olunca sorun olmadığını belirterek şunları söyledi. “Buğday hasadı kahırla başladı. Çiftçi geçen yıl 7 buçuk liradan buğday sattı bu sene 13 olsun dedik, TMO prim dahil 9 lira 25 kuruş verdi. O fiyat bile şimdi mumla aranıyor.
Yetkilliler TÜRK çiftçisi yerine savaşan 2 ülke yani Rus ve Ukrayna çiftçisini tercih edince Mayıs ayında tarihi bir ekmeklik buğday ithalatı yaptık. Sadece Mayıs ayı ekmeklik buğday ithalatı 1 milyon 791 bin ton.
Son 5 aylık ekmeklik buğday ithalatı ise 6 milyon 357 bin ton. Depolar ithal ürünlerle dolu, yeni hasadı kaldıracak yeterince depolama alanı yok. Alıcılar ürüne ihtiyaç duymuyor, piyasa aktörleri zarar ettiği için stoklama niyetinde degil.
Çiftçinin tek adresi TMO. Ama TMO’da ürün almıyor. Buğday fiyatı maalesef çok düşük. Tüccar 5 buçuk 6 liradan buğday alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL