Çevre Siyaset

GAYTANCIOĞLU, “ÇEVRE BAKANLIĞI SAROS’A BAKSIN”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2022 bütçesinin görüşülmesi nedeniyle bir açıklama yaptı. Bakanlığın, çevrenin değil yandaşların rantını korumayı öncelediğini ifade eden..

GAYTANCIOĞLU, “ÇEVRE BAKANLIĞI SAROS’A BAKSIN”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2022 bütçesinin görüşülmesi nedeniyle bir açıklama yaptı.

Bakanlığın, çevrenin değil yandaşların rantını korumayı öncelediğini ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu bunun en net olarak Saros Körfezine yapılmak istenen FSRU Limanı projesinde görüldüğünü ifade etti.

“Dünyanın kendi kendini temizleyebilen ender körfezlerinden biri olan Saros Körfezinde yaklaşık 4 yıldır kara bulutlar dolaşıyor” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Katar’ın doğalgazına Pazar bulacaksınız diye hukukun, bilimin, doğanın ve halkın karşı çıktığı bir projeyle 10 bin ağacı katlederek doğalgaz limanı yapıyorsunuz.  7 km. ileride aktif fay hattı var.

Bölge birinci derece sit alanı. Doğasıyla, deniziyle korunması gereken bir bölge. 2006 yılında Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi, 2010’da Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş.

Bölge Halkı başta olmak üzere herkes projeye karşı çıkıyor ama BOTAŞ, 5’li çeten biriyle sırf Katar’a rant sağlayan bu projeyi hukuka aykırı olmasına rağmen durdurmuyor.

Kanal İstanbul’a Türkiye’nin en çevreci projesi diyen bir Çevre Bakanı olunca maalesef en değerli çevre hazinelerimiz böyle talan ediliyor. Adına iklim değişikliği eklense de, AKP mantığında Çevre Bakanlığı çevreyi değil yandaşın rantını koruyan bir yer olmuştur.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL