TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.553
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 28.192
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 228
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.302
Siyaset Video Galeri

GAYTANCIOĞLU “ÇKS KAYDI OLMAYAN ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLSÜN”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Çiftçi kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kaydolamayan ve bu nedenle desteklemelerden yararlanamayanların sorunlarının çözülmesini istedi. Bu sorunun yıllardır sürdüğünü hatırlatan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Bu..

GAYTANCIOĞLU “ÇKS KAYDI OLMAYAN ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLSÜN”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Çiftçi kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kaydolamayan ve bu nedenle desteklemelerden yararlanamayanların sorunlarının çözülmesini istedi.

Bu sorunun yıllardır sürdüğünü hatırlatan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu “Bu çiftçilerimiz ziraat odalarına aidat verirken çiftçi, birliklere aidat verirken çiftçi, hatta tarım bağkurunaprim ödüyorlar. Ancak iş desteklemelere gelince ÇKS şartı aranıyor” dedi.

TBMM’de ÇKS kaydını yaptıramayan çiftçilerin durumunu dile getiren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Tarım Bakanlığı tarımın gerçek sorunlarını anlamaktan ve çözmekten çok uzak. İki yıl önce terörist soğan arıyordunuz, şimdi büyük zafer kazanmışlar olarak kamyonlara bayrak asıyorsunuz. Çiftçinin ve tarımın sorunlarını yıllardır anlatıyoruz. Önce, inatla ‘Yok öyle bir sorun.’ diyorsunuz, sonra da aslında, çözüm olmayan çözümlerle ortaya çıkıyorsunuz oysa sorunlar katlanarak büyüyor.

Yıllardır çözülmeyen bir sorun da ÇKS sistemine kayıt olamayan çiftçilerin desteklerden yararlanamaması. Bu çiftçiler ziraat odalarına kayıtlı, üretici birliklerine kayıtlı, tarım BAĞ-KUR’ları var, hepsine aidat ve prim ödüyorlar ama ÇKS’ye kayıtlı olmadıkları için desteklemelerden yararlanamıyorlar. Arazilerin çok ortaklı yapılarından dolayı da ÇKS’ye kaydolamıyorlar. Bakanlık bir işe yaramak istiyorsa bunun gibi çiftçinin gerçek sorunlarını çözsün.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL