Siyaset

Gaytancıoğlu: “DPT yok olursa sorun çok olur”

ERDOĞAN DEMİR- 25.26. ve 27.dönem CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, DPT (Devlet Planlama Teşkilatı)’nin kapatılmasının yanlışlığı ile ilgili açıklamada bulundu. Gaytancıoğlu “Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bu ülkenin..

Gaytancıoğlu: “DPT yok olursa sorun çok olur”

ERDOĞAN DEMİR- 25.26. ve 27.dönem CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, DPT (Devlet Planlama Teşkilatı)’nin kapatılmasının yanlışlığı ile ilgili açıklamada bulundu. Gaytancıoğlu “Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bu ülkenin yüz akı kurumlarından biriydi. DPT gibi her sektörü planlayan bir kurum ortadan kalktığı için gereksiz yerlere havaalanı yapılması gibi, ulaşım ve yatırım keşmekeşi ortaya çıkıyor.” dedi.

DPT, TÜRKİYE’DE ARTAN NÜFUSA KARŞI YATIRIMLARI ÇOK DOĞRU HESAPLIYORDU

Geçmişte DPT’nin Türkiye’nin yüz akı kurumlarında biri olduğunu hatırlatan Gaytancıoğlu, açıklamasına şu ifadelerle başladı: “Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bu ülkenin yüz akı kurumlarından biriydi. AKP iktidarı ‘plana ne gerek var’ diyerek bu kurumu kapattı. Halbuki DPT, Türkiye’de artan nüfusa karşı yatırımları çok doğru hesaplıyordu. İşte DPT gibi her sektörü planlayan bir kurum ortadan kalktığı için gereksiz yerlere havaalanı yapılması gibi, ulaşım ve yatırım keşmekeşi ortaya çıkıyor. Tarımda da kaç milyon kişi için hangi ürünlerin ekilmesi konusunda plansızlık olduğu için de, bir yandan buğday için bile Rusya’ya muhtaç kalınıyor, diğer taraftan artan sebze, meyve fiyatları toplumu giderek kıskaçta tutuyor.” 

BU GİDİŞLE DEVLET HASTANELERİNDE DOKTOR BULUNAMAYACAK

Okan Gaytancıoğlu, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Eğitimdeki fiziki yetersizlikler nasıl gecekondu liseleri ve gecekondu üniversiteleri ile adeta diploma pazarlayan bir rant sistemi ile kapatılmaya çalışılıyorsa, sağlık sektöründeki benzer sorunlar da, bir taraftan özel hastane rantiyesini yaygınlaştırırken, diğer taraftan da devasa fiziki yatırımlara rağmen sistemi kilitleyen doktor sıkıntısı giderek vahim bir hâl alıyor. Bir yandan ilaç ve tedavi giderlerini artırıyor, diğer yandan da personel sıkıntısı büyüyor. Bu gidişle Türkiye’nin birçok kentindeki devlet hastanelerinde poliklinik yapacak doktor bulunamayacak.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL