HESABIM
Üye Ol

Gaytancıoğlu: “Edirne örgütü olarak, kurultay için imza vermeyeceğiz”

Gaytancıoğlu: “Edirne örgütü olarak, kurultay için imza vermeyeceğiz”

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 16 Temmuz 2018 Pazartesi günü  Keşan’a gelerek, ilçe binasında basın toplantısı düzenledi. Saat 14.00 sıralarında başlayan toplantıya, Gaytancıoğlu’nun yanı sıra; İlçe Başkanı Salim Yatıkçı ve partililer katıldı. Okan Gaytancıoğlu toplantıda, ülke gündemi hakkında değerlendirmede bulunurken; CHP’de bazı partililer tarafından yapılması istenen kurultay sürecinde, imza verip-vermeyecekleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yatıkçı: “Umudumuz...

Haberin Tarihi: 17 Temmuz 2018 - Okunma Sayısı:1285 defa okundu.

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 16 Temmuz 2018 Pazartesi günü  Keşan’a gelerek, ilçe binasında basın toplantısı düzenledi.

Saat 14.00 sıralarında başlayan toplantıya, Gaytancıoğlu’nun yanı sıra; İlçe Başkanı Salim Yatıkçı ve partililer katıldı.

Okan Gaytancıoğlu toplantıda, ülke gündemi hakkında değerlendirmede bulunurken; CHP’de bazı partililer tarafından yapılması istenen kurultay sürecinde, imza verip-vermeyecekleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yatıkçı: “Umudumuz devam ediyor”

Toplantıda ilk olarak söz alan Yatıkçı, şunları söyledi: “24 Haziran seçimlerinden biraz mutsuz çıktık ama bu mutsuzluk bizi hiçbir zaman gelecekle ilgili umutsuzluğa taşımıyor. Umudumuz devam ediyor. 24 Haziran seçimlerinde Keşan örgütü olarak, üzerimize düşenin fazlasını yaptığımızı düşünüyoruz. Sonuç istediğimiz gibi olmadı. Bu kapsamda Edirne’de bir toplantı yaptık. Toplantıda baskın yerel seçim de gündemimizdeydi. Bununla ilgili bir kurultay istekleri vardı, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Toplantıya gitmeden önce yönetim olarak erken bir kurultayın partiye zarar vereceğini, yerel seçimlerden sonra düşünülmesi gerektiği konusunda görüşlerimizi bildirdik.”

Toplantıda daha sonra Gaytancıoğlu söz aldı.

Gaytancıoğlu: “CHP sonuna kadar direnecek”

 

Parti olarak, istedikleri sonucu elde edemediklerini ancak CHP’nin Türkiye’de demokrasiyi kuran ve bunu sonuna kadar savunan bir parti olduğunu belirten Okan Gaytancıoğlu“Dünya üzerinde böyle 3 ya da 4 tane parti bulabilirsiniz. Bizim farklılığımız devleti kuran bir parti olmamızdır. Şu anda Türkiye’de rejimin değiştiğini öngörüyoruz. Adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen başka hiçbir ülkede örneği olmayan ne bir başkanlık sistemi ne bir demokrasi. İkisinin arasında olan bir sistem. Bunun adı bir monokrasidir. Yani demokrasi değil.  Monarşi, bir kişinin yönetmesi ve kararları bir kişinin almasıdır. Tarih bizi haklı çıkartır. CHP, inandığı savunduğu ilkeleri sonuna kadar taşıyacaktır. 24 Haziran’da çok şeyler umduk. En azından parlamentoda bir çoğunluk elde ederiz, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldığında Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce, cumhurbaşkanımız olur ve Türkiye’de bir uçurumun kenarından döner dedik. Öyle olmadı, halkımızın takdiridir. Halkımızın takdiri deyip de çalışmalarımızı sonlandırmak istemiyoruz. Tam tersine politikalarımızı yeniden gözden geçirip, hatalarımızın nerede olduğunu tartışacağız. CHP bugüne kadar en sağlıklı politikaları üretmiş ve üretecek olan partidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçeklerine uygun politikalar üretmiştir. Bundan 2 ay önce aldığı bir kararla 25 tane şeker fabrikasını gezip, oradaki işçilere sahip çıkarak, oradaki vatandaşları bilgilendirmeyi kendine amaç edinmiştir ve bu amacı gerçekleşmiştir. İktidar Türkiye’yi öyle bir hale getirdi, iktidar da demiyoruz artık. Tek adam rejimi demeliyiz. Çünkü artık içlerindeki milletvekillerinin dahi hükmü yok. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin daha güçlü, daha sağlıklı bir yapıda olması için CHP sonuna kadar direnecek. Yasaların Türk halkının çıkarları doğrultusunda çıkarılması için elinden geleni yapacaktır. Ama bizim savunduğumuz değerlerin ne derece haklı olduğunu şeker fabrikaları örneğinin dışında başka örneklerle de açıklayabiliriz. Artık üniversitelere rektör olabilmek için profesör olma şartı da kalktı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin göz bebeği kurumlarından bir tanesi olan Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi’nde çok nitelikli gençler yüksek lisans,  doktora yaparlar ve özellikle Dış İşleri Bakanlığı olmak üzere devletin bazı kurumlarına uzman olarak geçerler. İktidar çıkardığı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi’ni bile kendine bağlamış. Orada çalışanların durumunun ne olacağını kimse bilmiyor.” şeklinde konuştu.

“Halkımıza gerçekleri sonuna kadar anlatacağız”

CHP’nin savunduğu değerlerden vazgeçmeyeceğine kayıt düşen altını çizen Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran biziz. Biz asgari ücretin 2 bin 200 lira olsun dedik. Demek ki vatandaşımız istemedi. Çiftçiye 3 liradan mazot vermeyi düşündük, demek ki anlatamadık. Hata bizde. Türkiye’de 2017 yılında 15 milyon çiftçiye 12. 7 milyar lira destek verdi. Fakat soya, ayçiçeği, buğday, arpa, kırmızı et, canlı hayvan ve tütündeki ithalat 20.6 milyar. Yani 15 milyon çiftçiye 12. 7 milyar lira destek veriyorsunuz. Ama bir avuç ithalatçının tarım ithalatı yapmasını engelleyemiyorsunuz. Biz halkımıza gerçekleri sonuna kadar anlatacağız.”

“Sazlıdere FSRU gemi iskelesi projesi…”

Sazlıdere’ye yapılması planlanan FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) gemi iskelesi projesi hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Okan Gaytancıoğlu“Hepinizin bildiği gibi Perşembe günü Sazlıdere’de çok ciddi bir toplantı yapılacak. CHP temiz enerjinin yanındadır. CHP, sadece güneş enerjisiyle Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanacağını ispat etmiştir. Bu yönde politikalar gerçekleştirmiştir. Sazlıdere gibi Türkiye’nin doğa harikası olan bir yere ekonomik nedenlerle, maliyetlerin düşük olduğu gerekçesiyle yapılacak santrallere karşıyız. Perşembe günü herkesi Sazlıdere’ye bekliyoruz. Bize bir şey olmaz demeyin. Çevre gittiği zaman geri dönmesi çok zor. O yüzden bunu çok önemsiyoruz. Özellikle Kırklareli’nde birçok yere termik santraller yapılmak istendi. Çevre örgütleriyle bunların çoğuna engel olduk. Şimdi engel olabilir miyiz bilmiyorum. Çünkü sistem değişti. Bu sistemde görevlerini yapmayan valiler, görevlerini yapmayan kaymakamlar, görevlerini yapmayan adalet mensupları yasaları uygulamaktan çekiniyorlar. Her ortamda duyarlı olmak zorundayız.”

“Uzaktan yakından ilgisi

olmayan kişiler bakan yapıldı”

Yeni Bakanlar Kurulu hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “16 kişilik bir Bakanlar Kurulu var. Yeni sistemde bakanlar meclise gelmeyecek. Kendilerini savunmayacaklar, yapmış olduklarını anlatmayacaklar. Konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan kişiler bakan yapılmıştır. İktidar sorunları bilmeyen kişileri getirerek sorunları tamamen ağırlaştırmakta.

15 Temmuz’un yıl dönümüydü. 15 Temmuz’da şehit olanları da rahmetle anıyoruz. Ancak yıllar boyunca FETÖ’cüleri besleyenler, onları devletin bütün kurumlarına yerleştirenler hala Meclis’te siyasi olarak bulunuyorlar. Türkiye Cumhuriyeti hala tehlike altındadır. Türkiye Cumhuriyeti’ni bu tehlikeden çıkaracak tek siyasi parti CHP’dir. CHP, her dönemde en büyük güçtür. Kimse CHP kendi içindeki tartışmalara düştü, Türkiye’yi unuttu diye düşünmesin. Kendi içimizde tartışırız. Ama her birimiz Türkiye Cumhuriyeti sevdalısıyız. Gün gelecek biz kazanacağız, biz davamızda haklıyız. İktidar gerçek sorunları çözmüyor.”

“Edirne örgütü olarak,

kurultay için imza vermeyeceğiz”

“Parti içerisinde kurultay yapılması için imza toplama çalışmaları yapılıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?”şeklindeki soruya cevap veren Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Edirne örgütü olarak, kurultay için imza vermeyeceğiz. Çünkü kurultayın erken olduğunu düşünüyoruz. 6 ay önce kurultaydan çıkmış bir partinin yeniden bu süreçleri yaşamasını yanlış buluyoruz.”

(Deniz ÇİL)-Gündem Saros

REKLAM

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı