TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 302.735
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 52.676
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 248
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 32.539
Siyaset Okuma Sayısı: 245

GAYTANCIOĞLU “EDİRNE TÜRK’TÜR MÜZİĞİ DE TÜRK MÜZİĞİDİR”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de Edirne Türk Müziği Topluluğunun adının değiştirilmesine ve “Türk” ifadesinin çıkarılmasına tepki gösterdi. Konuşmasında “AKP’nin Türklüğe bir alerjisi olduğunu biliyoruz, bundan önce bunun..

GAYTANCIOĞLU “EDİRNE TÜRK’TÜR MÜZİĞİ DE TÜRK MÜZİĞİDİR”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de Edirne Türk Müziği Topluluğunun adının değiştirilmesine ve “Türk” ifadesinin çıkarılmasına tepki gösterdi.

Konuşmasında “AKP’nin Türklüğe bir alerjisi olduğunu biliyoruz, bundan önce bunun sayısız örneğini gösterdiler” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 4 müzik korosu topluluğunun adından Türk ismi çıkarıldı. Seçim bölgem olan Edirne’deki Devlet Türk Müziği Topluluğunun adı Edirne Rumeli Müzikleri Topluluğu olarak değiştirildi. AKP’nin Türklüğe bir alerjisi olduğunu biliyoruz, bundan önce bunun sayısız örneğini gösterdiler. Örneğin, Ziraat Bankasının logosunu değiştirdiler, önündeki TC ibaresini kaldırdılar. Bakanlıklardan da TC ibaresini kaldırdılar, örnekleri çoğaltabiliriz.”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu  “Evladı fatihanın torunları olan Edirneliler Balkanlara giderken Türk’tü. Yüz yıllarca yaşadıkları toprakları bırakmak zorunda kaldıklarında, soykırıma, göçe, büyük acılara maruz kaldıklarında da Türk’tüler, Türk oldukları için acı çektiler. Hatta etnik kökenleri farklı olmasına rağmen bütün bu acıları yaşayan Balkan Müslümanları da Türk olarak görüldü ve Türk olarak acı çekti” İfadelerini kullandı.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerinin sonunda “AKP Türk isimleri silmek için ne kadar enerji harcarsa harcasın Edirne yüzyıllardır Türk’tür ve orada yapılan müzik de Türk müziğidir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL