HESABIM
Üye Ol

Gaytancıoğlu, “ENEZ’li İşçilerin Talep Ettiği Ücret Açlık Sınırının Biraz Üzerinde!” (Videolu Haber)

Gaytancıoğlu, “ENEZ’li İşçilerin Talep Ettiği Ücret Açlık Sınırının Biraz Üzerinde!” (Videolu Haber)

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de 7 Kasım 2018 Çarşamba günü akşamı Enez’de AMCOL Firmasında greve gden 86 işçi ile ilgili bir konuşma yaptı. Gaytancıoğlu, konuşmasında şunları söyledi. Amerikan firması olan Amcol Mineral madencilik fabrikasında toplu iş sözleşmesinde çıkan anlaşmazlıklardan dolayı dün itibarıyla işçiler greve başlamıştır. İşveren işçiyi asgari ücretle çalıştırmak istemekte, işçinin talebi ise...

Haberin Tarihi: 8 Kasım 2018 - Okunma Sayısı:414 defa okundu.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de 7 Kasım 2018 Çarşamba günü akşamı Enez’de AMCOL Firmasında greve gden 86 işçi ile ilgili bir konuşma yaptı.

Gaytancıoğlu, konuşmasında şunları söyledi.

Amerikan firması olan Amcol Mineral madencilik fabrikasında toplu iş sözleşmesinde çıkan anlaşmazlıklardan dolayı dün itibarıyla işçiler greve başlamıştır. İşveren işçiyi asgari ücretle çalıştırmak istemekte, işçinin talebi ise sadece 2.200 lira, altını çiziyorum, 2.200 lira ücret talep ediyorlar yani açlık sınırının biraz üzerinde. Bu kadar düşük bir ücret talep edilmesine rağmen işçi ve işveren arasında çok az da bir fark kalmıştır. Gerek işçiler, gerekse Türkiye Maden İşçileri Sendikası yetkililerinden aldığım bilgilere göre fabrika ciddi anlamda da kârlıdır. Kendim de bizzat gittim, yapmış olduğum görüşmeler neticesinde daha vahim bir konuyla karşılaştım, bunu tüm Türkiye kamuoyuyla paylaşmak istiyorum: İşveren işçiyle anlaşmak istiyor ancak Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumdan ve yasaların kendine tanıdığı haklardan ötürü uzlaşmaya yanaşmıyor, hatta işveren “Biz kârlıyız ama ürün sattığımız firmalar birer birer konkordato ilan ediyorlar.” diyerek Türkiye ekonomisinin aslında bize gerçek tablosunu ortaya koyuyor.

Bir Yorum Yazın

Arşiv

Reklam Alanı