Siyaset

Gaytancıoğlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e Arıcılık Sektörü ile ilgili bir önerge verdi.

Gaytancıoğlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e Arıcılık Sektörü ile ilgili bir önerge verdi.

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu parlamentodaki temposu Edirnelilere moral vermeye devam ediyor. Edirne’nin sorunlarını sürekli gündeme taşıyan Gaytancıoğlu, 6 aylık bir sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde verdiği önergeler, yaptığı basın toplantıları, genel kurul konuşmaları ve meclis araştırma önergeleri ile mecliste gündem oluşturan milletvekilleri arasına girmeyi başardı. Son olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e Arıcılık Sektörü ile ilgili bir önerge veren Gaytancıoğlu arıcılığın desteklenmesi gerektiğini belirtti. Bölgedeki arıcılarla sürekli diyalog halinde olduğunu belirten Gaytancıoğlu “arıcılık desteklenmesi, genç arıcıların teşvik edilmesi istihdam açısından çok önemlidir” dedi.

Gaytancıoğlu’nun verdiği soru önergesinin metni şu şekilde;

 Okan Gaytancıoğlu...

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim. 13.01.2016

Doç.Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

Edirne Milletvekili

 

 

Ülkemiz arı kolonisi varlığı ve bal üretimi bakımından Dünya’da çok önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında topoğrafik ve iklim yapısı, bitki çeşitliliğindeki zenginliği de Türkiye’nin bal üretiminde yüksek bir potansiyele sahip olmasını sağlamaktadır. İstihdama olan katkısı da oldukça fazla olan arıcılık sektörü yıllardır birçok sorunla karşı karşı karşıya olmasına rağmen sorunlarına çözüm bulamamaktadırlar. Özellikle “Sahte Bal” olarak tabir edilen standart dışı üretim ile de sektör ciddi bir sorun yaşamaktadır. Bazı bölgelerde bitkilerin ve ağaçların bilinçsiz ilaçlanması sonucu toplu arı ölümleri yaşanmaktadır. Tüm bu sorunlar yıllardır çözüme kavuşturulamamıştır.

Buna göre;

  1. Arıcılık Sektöründe yukarıda belirtilen sorunların ve sektörün diğer sorunlarının çözülmesi için bakanlığınızca yaptığınız çalışmalar nelerdir? Devam eden sorunların çözümü için atacağınız adımlar neler olacaktır?
  2. Gezginci arıcıların yaşadığı sorunların giderilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır? Bakanlığınızın gezginci arıcılık planlamasıyla ilgili olarak bir çalışması var mıdır?
  3. Türkiye bal üretimi bakımından Çin’den sonra gelerek, dünya ikincisi olmasına rağmen; kovan başına elde edilen düşük veriminin nedeninin araştırılmasına yönelik bir çalışmanız olmuş mudur?
  4. Arıcıların büyük bölümü orta yaş veya yaşlı yetiştiricilerden oluşmaktadır ve genç arıcı sayısı oldukça azdır. Genç arıcıları teşvik edici destekleriniz var mıdır? Varsa nelerdir?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL