Siyaset

Gaytancıoğlu, Muza da El Attı…

Gaytancıoğlu, Muza da El Attı…

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu “ülkemizde muz üretimi yapan üreticilerin muz fiyatlarının düşmesi sonucunda zor günler yaşamakta olduğunu belirterek, ülkemize Suriye, İran ve Irak’tan kaçak yollarla getirilen muzların iç piyasaya sürülmesi nedeniyle üreticilerin ürünlerini 7 yılın en düşük fiyatına satmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

okan-gaytancioglu-300x30011-1Muz üreticilerinin mağdur olamamaları için bir an önce hükümet tarafından gümrüklerde denetimlerin sıklaştırması, gerekli önlemlerin alınması ve üreticilerimizin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Gaytancıoğl’nun bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e verdiği soru  önergesinin metni şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim.

    Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

         Edirne Milletvekili

Ülkemizde muz üretimi yapan üreticilerimiz muz fiyatlarının düşmesi sonucunda zor günler yaşamakta, ülkemize Suriye, İran ve Irak’tan kaçak yollarla getirilen muzların iç piyasaya sürülmesi nedeniyle ürünlerini 7 yılın en düşük fiyatına satmak zorunda kalmaktadırlar. Bugün Anamur muzunun fiyatı söz konusu kaçak muzların iç piyasaya sokulması sonucu maliyetinin bile altına düşmüştür. Muz üreticilerinin mağdur olamamaları için bir an önce hükümet tarafından gümrüklerde denetimlerin sıklaştırması, gerekli önlemlerin alınması ve üreticilerimizin desteklenmesi gerekmektedir.

Buna göre;

  1. Ülkemize kaçak muz girişinin önlenmesi adına Gümrük Kapılarında gerekli denetimlerin yapıldığını düşünüyor musunuz?
  2. Üreticilerin korunması amacıyla ithal edilen muza yüzde 145,8 gümrük vergisi uygulamasını yeterli buluyor musunuz? Yerli üreticiyi korumak adına başka ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?
  3. Yerli muzun en önemli sorunlarından biri de raf ömrünün kısalığıdır. Üretim, işleme, paketleme ve pazarlama sırasında karşılaşılan sorunlar nedeniyle yerli muzun meyve kabuğu çatlamakta, kararmakta ve rafta kısa sürede bozulmaktadır. İthal muza karşı bir dezavantaj olan bu durumun giderilebilmesi ve yerli muzun raf ömrünün uzatılabilmesi için Bakanlığın yaptığı çalışmalar var mıdır?
  4. Sera malzeme ve ekipmanlarından demir, çimento, damlama hortumu, boya, cıvata, plastik örtü ve benzeri malzemelerdeki Katma Değer Vergisi (KDV) inşaat yerine tarım kaleminden alma ve KDV oranı düşürülmesi yönünde bir çalışmanız olmuş mudur?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL