Güncel Siyaset

Gaytancıoğlu, Tavukçuluk Konusunda konuştu… (Videolu Haber)

Gaytancıoğlu, Tavukçuluk Konusunda konuştu… (Videolu Haber)

CHP Edirne Milletvekili ve Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu 18 Aralık 2015 Cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı basın toplantısında bir süredir üzerinde çalıştığı Tavukçuluk Sektörü hakkında bilgi verdi. Türkiye Ekonomisine ve ihracata ciddi katkılar sağlayan tavukçuluk sektörünün sorunlarının son günlerde daha da arttığını vurgulayan Gaytancıoğlu “Sektörde doğrudan çalışan 200 bin civarında kişi olup, yan sanayici ve tedarikçileri ile birlikte bu rakam daha da artmaktadır.  Kümesleri işleten aileler ile birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 1 milyonu aşkın kişi beyaz et sektöründen geçimini sağlamaktadır. Bu sorunlar doğrudan bu kişileri etkilemektedir” dedi.

18122015 2

Bilimsel temele dayanmayan kampanyalarla bilgisiz ve ilgisiz kişilerce verilen beyanatlar ve ile  ülkemiz hayvancılığının gözbebeği olan tavukçuluk sektörüne son günlerde ciddi zararlar verildiğini belirten Gaytancıoğlu; “ CHP, bilimin ışığında tüm bu tartışmaları yakından takip ederek konunun uzmanlarınca yapılan araştırma ve açıklamalara göre politikalar geliştirmektedir.” Dedi.

Hammaddede Dışa Bağımlılık

18122015

Yaklaşık olarak 1 kg tavuk eti yetiştirmek için kullanılan girdilerin % 50-60’a yakın kısmının ithal edildiğine değinen Gaytancıoğlu “Döviz kurundaki artışlar sektörün üretim maliyetlerini artırmıştır. Örneğin Ocak ayı USD kuru,  2.280 TL iken şu an 2.90 TL seviyelerine çıkmış, buna karşılık tavuk eti maliyeti 4,50-4,80 TL / kg iken satış fiyatı 3,50 TL’ye kadar gerileyip nerede ise kg da 1 TL’ye yakın zararlar oluşmaya başlamıştır. Dışa bağımlılık sorunu AKP hükümetlerinin uyguladığı bilinçsiz ve tutarsız tarım politikalarıyla çözülemez. Bu kalemlerden en önemlisi olan soyada Türkiye tamamen dışa bağımlıdır. Soya üretimini arttırma yolunda ciddi bir politika izlenmemektedir. CHP, başta soya olmak üzere, Türkiye’nin tarımda yeniden üretici ülke olması yönünde politikalar geliştirmektedir.” Diyerek girdilerde dışa bağımlılığın giderilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

 Sektörde Yaşanan Finansman Sorunları

Sektördeki finansman sorunlarına da değinen Gaytancıoğlu “Beyaz et sektöründe faaliyet gösteren birçok firma batma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Türkiye’nin birçok bölgesinde faaliyet gösteren firmalar ciddi finansman sorunları ile karşı karşıya olup, iflas erteleme yada iflas talep etmişlerdir. Yine üretim kapasitesi ilk sıralarda olup büyük çaplı üretim yapan birçok şirket ekonomik krizle boğuşmakta ve borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Hiper ve süpermarketlerin uzun vadelerle ve ciddi fiyat kırımları ile sektördeki firmaları karşı karşıya getirmeleri sektördeki kar marjlarını azaltmış hatta zararına satışlar söz konusu olmuştur.” Diyerek sektördeki finansman sorunları hakkında bilgi verdi.

Plansız Yatırımlar

IPARD ve kırsal kalkınma destekleriyle birçok ilde beyaz et yetiştirme çiftlikleri yapıldığını belirten Gaytancıoğlu “Sektöre 4-5 milyar dolarlık destek sağlanmıştır. Ancak entegre kuruluşlar faaliyetlerini yürütemezse üreticilere sağlanan bu desteğin hiçbir anlamı kalmayacak diyerek konu ile ilgili diğer bir sorunun da plansız yatırımlar olduğunu vurgulayarak  “Tarım bakanlığı kapasite artışlarını mutlaka kontrol altına almalıdır. 10 yıl önce 50-70 arasında olan entegre kuruluş şu an 5-10 kuruluşa kadar gerilemiş devler küçükleri yutmaktadır.” Dedi.

Sürekli Artan Maliyetler

Maliyetlerin sürekli artığına vurgu yapan Gaytancıoğlu  “2016 yılında sektörü bekleyen büyük problemlerin başında, 2011 yılında çıkmış ve 2016 yılında uygulamaya girecek olan “hayvansal yan ürün” olan tavuk kesim atıklarının (iç organ, tüy, baş, vb. ) gibi yüksek basınçlı sterilize kaplarda pişirilerek elde ettiği “tavuk ununun“ kanatlı yemlerinde kullanımının yasaklanmasıdır. Ekonomik boyutu çok büyük bir karardır.

Beyaz et entegrelerinde çıkan tavuk unu miktarı yıllık : 200 bin tondur.

Bunun günümüzde mali değeri 200.000 * 1500 TL  : 300 milyon TL’dir.

Ayrıca bu ürün kullanılmadığında yerine soya kullanılacak ve protein değeri eşit olmadığından %20 daha fazla soya kullanılacak olup bunun yerine 250 bin ton soya kullanılacak ve bu soya ithal edilecektir. Bedava yem için kullanılan hammadde çöpe atılacak ve yerine 100-150 milyon dolar değerinde ithalat yapılmak zorunda kalınacaktır. AB ülkeleri dışında ABD, Brezilya ve birçok ülke kullanmaktadır diyerek maliyetler yönünde önemli bilgiler verdi.

“Ciddi yatırımların yapıldığı, modern tesisler için kaynakların harcandığı sektör korkarız ki böyle giderse dışa bağımlı bir hale bile gelebilir. Diyen Gaytancıoğlu “Bu bilinçsiz politikalar devam ederse kırmızı ette olduğu gibi yakında ithal beyaz ette gündeme gelebilecektir.Diyen Gaytancıoğlu

“Sağlıklı ve dengeli beslenme için ucuz bir hayvansal protein kaynağı olan tavuk etinin fiyatlarının artması yoksul aileleri de olumsuz yönde etkileyecektir. Beyaz et sektörü ülkemizin mısır üretiminin tamamını neredeyse kullanan bir sektördür. Sektörün kötü gidişi mısır üretimi yapan çiftçiler de olumsuz etkilenecektir.Sonuç olarak, sektör tüm boyutları ile dikkate alınmalı, ülke ekonomisine ve toplum beslenmesine ciddi katkılar sağlayan beyaz et sektörünün sorunları çözüme kavuşturulmalı ve mutlaka ciddi destekler yapılmalıdır. Verilen bu desteklerin bir kısmı bu çiftlikleri çalıştıracak olan entegre kuruluşlara direkt olarak yapılmalıdır.” Diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL