Siyaset Okuma Sayısı: 17

Gaytancıoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti 21. yüzyılda çiftçisini koruyamıyorsa, destekleyemiyorsa yazıktır, günahtır.”

  CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Toprak Mahsülleri Ofisinin (TMO), “Ofis çiftçinin kara gün dostudur” logosunun, “Ofis çiftçinin dostudur” şeklinde değiştirildiğini aktararak, “Tarım Bakanı’na bunu sorduğumuzda..

Gaytancıoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti 21. yüzyılda çiftçisini koruyamıyorsa, destekleyemiyorsa yazıktır, günahtır.”

 

okan gaytancıoğlu
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Toprak Mahsülleri Ofisinin (TMO), “Ofis çiftçinin kara gün dostudur” logosunun, “Ofis çiftçinin dostudur” şeklinde değiştirildiğini aktararak, “Tarım Bakanı’na bunu sorduğumuzda dedi ki ‘Sayın vekilim, çiftçinin kara günü artık yok. Çiftçiyi iyi günler bekliyor’. Biz de CHP olarak iddia ediyoruz, çiftçiyi çok zor günler bekliyor. Bu seneden bunu görebiliyoruz.” ifadesini kullandı.TMO’nun tahıl piyasasını düzenlemekle görevli olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Gıdanın garanti altında olması gerekir. Bir gıdanın ucuz, bol ve güvenilir olması gerekir. Tarım politikasını yönetmek ve önlemleri almak da devletin asli görevidir.”dedi.Geçen yıl TMO’nun piyasaya müdahale ederek, 86 kuruştan buğday alımı gerçekleştirdiğini ancak bu sene alım yapacağına ilişkin bir açıklamada bulunmadığını dile getiren Gaytancıoğlu, bugünlerde 80 kuruşlarda seyreden buğday fiyatlarının eğer bir müdahale olmazsa 70-75 kuruşları görebileceğini öne sürdü.Tarımın desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Gaytancıoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti, 21. yüzyılda, 2016 yılında çiftçisini koruyamıyorsa, destekleyemiyorsa yazıktır, günahtır.” diye konuştu. 

Fiyatlar Beklenti Altında, Çiftçi Buğday Üretmekten Vazgeçiyor

“Türkiye‘nin buğday üretimi 1990‘lı yılların başında 20 milyon tonun üzerindeyken günümüzde de üretim miktarı son 20 yıldır aynı düzeydedir. TMO, bir an önce fiyatını açıklayarak piyasalardan ürün almalıdır. TMO tarafından açıklanan buğday müdahale alım fiyatlarının sürekli olarak beklentilerin altında belirlenmesi çiftçimizi buğday üretiminden vazgeçirmektedir. Türkiye‘nin buğday üretimi 1990‘lı yılların başında 20 milyon tonun üzerindeyken günümüzde de üretim miktarı son 20 yıldır aynı düzeydedir.” dedi.

Türkiye Buğdayı Yurtdışından Satın Almaya Başladı

“Türkiye gıda sanayi hammaddesinin % 60‘ını sağlayan, en önemlisi ülke insanının temel gıdası ekmeğin de hammaddesi olan buğdayı giderek artan miktarlarda yurtdışından ithal ederek satın almaya başlamıştır. 2003-2015 yılları arasındaki süreçte toplam 30 milyon tonu aşan buğday ithalatına karşılık 10,5 milyar dolar ödeme yapılmıştır.” ifadelerini kaydetti.

 

 

 

BU BİR REKLAMDIR

Saros da Ne Nerede Tanıtım Filmi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL