Güncel Siyaset

Gaytancıoğlu, Vakıf Kömürlerini Mecliste Gündeme Getirdi…

Gaytancıoğlu, Vakıf Kömürlerini Mecliste Gündeme Getirdi…

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Edirne İl Mahalli Çevre Kurulu’nun 21 Nisan 2016 tarihinde Keşan  ilçesine 5600 kalori altında, 1.6 kükürt oranının üzerinde kömür girişinin yasaklanması kararının  geçtiğimiz günlerde yine İl Mahalli Çevre Kurulu kararıyla 1 yıl ertelenmesini eleştirdi. Gaytancıoğlu gerekçe olarak Türkiye Kömür İşletmeleri’nin, bu kriterlerde kömür bulamadığını bildirmesine anlam veremediğini belirterek vatandaş bu kriterde kömür bulurken devlet nasıl oluyor da bulamıyor dedi.

okan-gaytancioglu-300x30011

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhasekiye’ye bir soru önergesi de veren Gaytancıoğlu “Söz konusu kalitesiz, kalorisi düşük, kükürt oranı ve partikülü yüksek kömürleri Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu hangi fiyata ve hangi firmalardan almıştır” diye sordu.

Daha önceki Sayıştay Raporlarında Türkiye Kömür İşletmeleri  Kurumu’nun bedava dağıtılan menşei belirsiz kömürleri AKP’ye yakın şirketlerden yüksek fiyata ihalesiz aldığının da ortaya çıktığına dikkat çeken Gaytancıoğlu’nun verdiği soru önergesinin metni şu şekilde;

 

    TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim. 09.11.2016

                                                                                                             

       Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

                  Edirne Milletvekili

Türkiye’nin havası en kirli yerleşim merkezi olan Edirne’mizin Keşan İlçesi’nde hava kirliliğinin azaltılması amacıyla Keşan Belediyesi’nin talebi üzerine Edirne İl Mahalli Çevre Kurulu, 21 Nisan 2016 tarihinde ilçeye 5600 kalori altında, 1.6 kükürt oranının üzerinde kömür girişini yasaklamıştı. Ancak bu karar geçtiğimiz günlerde yine İl Mahalli Çevre Kurulu kararıyla 1 yıl ertelenmiştir. Gerekçe olarak da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yoksullara dağıtılacak yerli kömürün belirlenen kriterlere uymadığı belirtilmiştir. Bu yeni karar ile daha önce kalitesiz bulunan 4000 kalorili, kükürt oranı yüksek yerli kömürler, Keşan’da yoksullara dağıtılacaktır.

Gerekçe olarak Türkiye Kömür İşletmeleri, bu vasıfta Trakya kömürü bulamadıklarını bildirmiştir. Dolayısıyla 1 seneliğe mahsus, yani bu yıl, geçen dönemdeki daha kalitesiz, kalorisi düşük, kükürt oranı ve partikülü yüksek yaklaşık 6 bin ton kömürün Keşan’da dağıtılması kabul edilmiştir.

Buna göre;

1.Söz konusu kalitesiz, kalorisi düşük, kükürt oranı ve partikülü yüksek kömürleri Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu hangi fiyata ve hangi firmalardan almıştır?

 

2.Daha önceki Sayıştay Raporlarında Türkiye Kömür İşletmeleri  Kurumu’nun bedava dağıtılan menşei belirsiz kömürleri AKP’ye yakın şirketlerden yüksek fiyata ihalesiz aldığı ortaya çıkmıştır. Söz konusu dağıtılan kömürler ihale usulü ile mi alınmıştır?

 

3.Türkiye’nin havası en kirli yerleşim yeri olan Keşan’da kalitesiz, kalorisi düşük, kükürt oranı ve partikülü yüksek bir kömürün İl Mahalli Çevre Kurulu’nun kararı ertelenerek devlet tarafından dağıtılmasını doğru buluyor musunuz?

 

4.Türkiye Kömür İşletmeleri kriterlere uygun kömür bulamadığını gerekçe göstermiş ve kalitesiz, kalorisi düşük, kükürt oranı ve partikürü  yüksek binlerce ton kömürün Keşan’da dağıtılmasına neden olmuştur. Vatandaşlarımız bu kriterlere uygun kömür bulabilirken devlet nasıl bulamamıştır?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL