Siyaset

Gaytancıoğlu’dan 8 Mart Açıklaması…

Gaytancıoğlu’dan 8 Mart Açıklaması…

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayarak bir mesaj yayınladı;

okan-gaytancioglu-300x3001

“Yaşamın her bölümünde yer alan kadınlarımızın özgürleşmesi, çevre baskısından  kurtulmaları, güncel olarak yaşadıkları birçok sorunun giderilerek kadınlarımıza her alanda fırsat eşitliği sağlanması cumhuriyetimizin var olma koşuludur.

Ancak bugün kadınlarımız birçok sorun ile mücadele etmekte, sorunlarına çözümler üretilememektedir. Ülkemizde ciddi boyutlara varan kadın cinayetlerinin önüne geçilememiş, 2002–2015 döneminde öldürülen kadın sayısı 5 binin üzerine çıkmıştır.Türkiye’deki kadınların büyük çoğunluğu küçük yaşlardan itibaren şiddet ya da cinsel saldırılara maruz kalmakta, erken yaşta evlilikler devam etmekte, telefonla arama, kısa mesaj, mektup ya da e-posta yoluyla taciz olayları her geçen gün artmakta ve Türkiye’de kadın olmanın zorlukları her geçen gün ortaya serilmektedir.

Oysa Türkiye’de kadın-erkek eşitliğinin öncülüğünü yapan Mustafa Kemal Atatürk, devrimler ile Türk Kadının toplumda çağdaş, eğitimli, meslek sahibi, özgür bireyler olması yolunda büyük kazanımlar sağlamıştır. Ancak son yıllarda bu yolda en önemli çıkış noktası olan eğitimin bilimsellikten uzak, niteliksiz ve ticarileşen bir hal alması bu kazanımların yitirilmesine sebep olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra kadın emeğinin istismarının gün geçtikçe artması,sigortasız, güvencesiz, sendikasız çalışma koşullarına maruz kalmaları, kamu yönetiminde ve siyasette, karar verme mekanizmalarında kadınların oranının halen birçok ülkenin gerisinde olması bu sorunlardan sadece bir kaçıdır.

Bu sorunlarla karşı karşıya olan kadınlarımız her yeni günde Türkiye’de kadın olmanın zorluğunu yaşamaktadırlar. Bu sorunları çözmek ve kadınlarımızın mutlu olduğu bir Türkiye yaratmak hepimizin öncelikli görevidir. Kurtuluş Savaşını birlikte verdiğimiz, cephaneye mermi taşıyan, diye taşıdığı mermi yağmurda ıslanmasın diye üzerine hırkasını örten kahraman Türk Kadınlarımız bugün Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği ve istediği gibi “omuzlar üzerinde göklere kadar yükselmeye layıktır.”

Demokratik, Kalkınmış, Sağlıklı ve Modern Bir Türkiye’nin yolu, Kadınlarının Sorunları olmayan bir Türkiye’den geçer. Kadınların mutlu olduğu, sorunlarının çözüldüğü bir Türkiye yaratmak için kadınlarımızla hep birlikte var gücümüzle çalışacağımızı belirtiyor ve tüm Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günlerini kutluyorum.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL