Siyaset

Gaytancıoğlu’ndan bir soru önergesi de cep telefonu dolandırıcılığı için…

Gaytancıoğlu’ndan bir soru önergesi de cep telefonu dolandırıcılığı için…

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, son yıllarda artan telefon dolandırıcılığı konusu ile ilgili olarak İç İşleri Bakanı Efkan Ala’ya bir soru önergesi verdi.

O.GAYTANCIOĞLU

Geçtiğimiz hafta Keşan’ın Maltepe Köyü’nden iki vatandaşın daha telefon dolandırıcıları tarafından mağdur edildiğini belirten Gaytancıoğlu; “Söz konusu telefon dolandırıcıları, vatandaşlarımızı cep telefonlarından arayarak kendilerini bazı resmi kurumlarda görevli (Emniyet mensubu, komiser, polis, savcı,  v.b)  olarak tanıtmakta ve aranan vatandaşın terör örgütü ile bağlantısı olduğunu iddia etmektedir. Buna benzer şekilde kullandığı cep telefonu numarasının çeşitli suç örgütlerinin eline geçtiğini söylemekte, kişinin banka hesabında bulunan paranın terör örgütüne aktarıldığın ya da yapılan çekilişte para ödülü kazanıldıklarını belirterek vatandaşların bu mağduriyetten kurtulması için en yakın banka ATM’sinden, verdikleri hesap numarasına para yatırmalarını istemektedirler. Bir çok vatandaşımızın yanında profesör, sanatçı ve hakimlerin de içinde bulunduğu bir çok kişi bu şekilde dolandırılmaktadır. Bu konuda bakanlığın hangi önlemleri aldığını, kişisel bilgilere nasıl ulaşıldığını ve bu durumun önlenmesi konusunda neler yapıldığı ile ilgili olarak  İçişleri Bakanlığı’na bir soru önergesi verdim.” Dedi.

Gaytancıoğlu’nun verdiği soru önergesinin metni şu şekilde;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan sorularımın İç İşleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim. 14.01.2016

    Doç.Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

                                                             Edirne Milletvekili

 

Son yıllarda ülkemizde cep telefonu üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarında büyük bir artış yaşanmaktadır. Söz konusu telefon dolandırıcıları, vatandaşlarımızı cep telefonlarından arayarak kendilerini bazı resmi kurumlarda görevli (Emniyet mensubu, komiser, polis, savcı,  v.b)  olarak tanıtmakta ve aranan vatandaşın terör örgütü ile bağlantısı olduğunu iddia etmektedir. Buna benzer şekilde kullandığı cep telefonu numarasının çeşitli suç örgütlerinin eline geçtiğini söylemekte, kişinin banka hesabında bulunan paranın terör örgütüne aktarıldığın ya da yapılan çekilişte para ödülü kazanıldıklarını belirterek vatandaşların bu mağduriyetten kurtulması için en yakın banka ATM’sinden, verdikleri hesap numarasına para yatırmalarını istemektedirler. Bir çok vatandaşımızın yanında profesör, sanatçı ve hakimlerin de içinde bulunduğu bir çok kişi bu şekilde dolandırılmaktadır.

Buna göre;

  1. Yapılan bu dolandırıcılık olayından insanları korumak için alınan önlemler ve polisiye tedbirler ne düzeydedir?
  2. Söz konusu dolandırıcılar vatandaşlarımızın özel bilgilerine nasıl ulaşmaktadırlar?
  3. 2015 yılı içerisinde kaç vatandaşımız polise ve savcılığa bu nedenle başvurmuştur?
  4. 2015 yılında mağdur olan vatandaşlarımızın maddi kaybı ne kadardır?
  5. Ülkemizde bir Türk vatandaşı kaç adet telefon hattı alabilmektedir?
  6. Yabancı uyruklu şahıslar kaç adet telefon hattı alabilmektedirler?
  7. 2015 yılında bu suçu işleyen kaç dolandırıcı cezalandırılmıştır? Aldıkları cezalar nelerdir?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL