Siyaset

Gaytancıoğlu’nun Un İthalatındaki Vurguna Bakan Tüfenkçi Cevap Verdi…

Gaytancıoğlu’nun Un İthalatındaki Vurguna Bakan Tüfenkçi Cevap Verdi…

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu geçtiğimiz ay düzenlediği basın toplantılarında ve TBMM’de verdiği soru önergesinde “Un İthalatındaki Vurgunu” gündeme taşımış ve kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

okan-gaytancioglu-300x30011-1Bosna Hersek’ten yapılan ve 17 kat artan un ithalatını gündeme taşıyan Gaytancıoğlu Macaristan, Hollanda, Sırbistan ve Slovakya’daki bazı firmaların Bosna Hersek kanalıyla Gümrük Vergisi ödemeden Türkiye’ye un getirdiklerini ve haksız kazanç sağladıkları iddialarını gündeme taşıyarak söz konusu firmaların isimlerini Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye sormuştu.

Bakan Tüfenkçi’nin vekil Gaytancıoğlu’na verdiği cevap ise konunun daha uzun süre gündemden düşmeyeceğini gösterir nitelikte. Gelen cevap ile ilgili açıklama yapan Gaytancıoğlu ” Sayın Bakan un ithalatını yapan firmaların adını iş sırrı olduğu gerekçesiyle açıklayamayacağını söylüyor. Bosna Hersek üzerinden çevre ülkelerden gelen un Gümrük Vergisi ödenmeden Türkiye’ye geliyor, bizim sanayicimiz ve çiftçimiz mağdur oluyor, bakan ithalat rakamlarını veriyor ama firmaların adını söylemiyor. Ama ben bu firmalara ulaştım. Sayın bakana çağrı yapıyorum. Yasal bir ithalat var diyorsunuz ama ithalat yapan firmaları açıklamıyorsunuz. O firmaların isimleri bende var. Eğer siz açıklamazsanız ben açıklayacağım. Bakalım bu firmaların arkasından kim çıkacak” dedi.

Gaytancıoğlu konuyla ilgili Türkiye’deki un fabrikalarının 1 lira 10 kuruşa mal ettiği unun 96 kuruştan gelmesinin un sanayisini ve çiftçilerimizi olumsuz etkilediğini tüm detayları ile açıklamıştı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde de Bosna Hersek’ten gelen yağ ithalatı ile ilgili Meclis Araştırma Önergesi veren CHP’li Gaytancıoğlu mecliste yaptığı bu tür çalışmaları ve konular üzerine kararlılıkla gitmesiyle tanınıyor.

okan-gaytancioglu-300x30011-1

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL